Cos fum centrala pe lemne

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • fgbogdan
    Incepator
    • 13.oct.2006
    • 18

    #46
    recenzie

    deci ... la ceva timp dupa ce am terminat ...

    cosul este ok.
    caldura este ok, desi nu am ventilatoare sau altele, sunt f multumit de modul cum se repartizeaza in casa, mai ales ca este aproape de scara care duce sus la dormitoare, incalzeste f bine.

    problema1: - nu mi-a explicat nimeni ca cosul trebuia pus cu burlanele asamblate "invers", adica nu spre sus ci spre jos. Motivul ... condensul care cat de cat exisia (de el nu scapui orice ai face), mai scapa pe la incheieturi.
    si da un aspect neplacut cosului. Mi s-a intamplat cand am inchis soba de tot si nu am avut tiraj aproape deloc (fiind numai jar) iar cosul era efectiv rece aproape si in casa la iesire. Dar ... asta este, din greseli invata omul. Daca ar fi fost asamblate inves - se evapora pana la urma ... pe tronsoanele mai calde.

    problema2: - unde sa gasesc perie de curatat ... ca o sa vina si acel moment ... am auzit ca se poate si cu un lantz ... dar nu m-as baga. Ideea e ca este destul de larg (150) pentru a putea folosi clasicele perii ramase de la "bunici"

    sincer recomand oricui (nu are 2 maini stangi) sa faca asa ceva. La o casa sunt tot timpul lemne de ars, crengi si altele, pe care pana acum ma "luptam" cu RETIM-ul sa le ia.
    Nu stiu daca castig ceva la economie, centrala tot centrala, dar ... pe moment imi place si caldura si atmosfera si lumina ...

    Comentariu

    • jonelip
      Incepator
      • 12.feb.2006
      • 65

      #47
      gasesti pachete de curat cosul la magazine gen dedeman, praktiker.la dedeman costa 55 ron si avea 3 chestii bila, perie (de forma covrig) si nu mai stiu ce era nr 3.
      vreau!

      Comentariu

      • electronistul
        Incepator
        • 16.dec.2006
        • 1

        #48
        cum sa trec un horn pt. semineu printr-un perete din lemn la o cabana ce are toti peretii din material lemnos ? v-as fi recunoscator pt. solutiile viabile.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #49
          Izolarea este esentiala in acest caz.

          Exemplu: saltele sau cochilii de vata bazaltica Toplan sau vata de sticla Ultimate de la Isover.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6886

            #50
            Postat în original de electronistul
            cum sa trec un horn pt. semineu printr-un perete din lemn la o cabana ce are toti peretii din material lemnos ? v-as fi recunoscator pt. solutiile viabile.

            Element ceramic special de cos + termoizolatie cu cochilie + zidarie caramida (vedeti schita cu sectiunea prin cos de la pagina anterioara).

            Suplimentar puteti inveli elementul ceramic de cos cu placa de azbest.
            Cu stima.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #51
              Suplimentar puteti inveli elementul ceramic de cos cu placa de azbest.
              Toata lumea fuge de azbest si tu il recomanzi!

              Un occidental fuge de rupe pamantul cat aude ca exista azbest pe langa el.

              Produse cu azbest = cancerigene.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6886

                #52
                O fi cancerigen dar e si un material ignifug foarte bun. Daca este inzidit cu caramida nu este pericol. Oricum montarea este optionala.








                P.S. Aia fug si de caini si tot consuma hot dog.
                Cu stima.

                Comentariu

                • mihai799
                  Incepator
                  • 30.aug.2004
                  • 54

                  #53
                  Re: cos fum

                  Postat în original de MaistrulMax
                  Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
                  Domnule MAX
                  Cosul de fum trebuieste calculat in functie de puterea cazanului.
                  In literatura de specialitate se recomanda ca sectiunea sa fie de 11cm patrati/Kw,inalt. minima de 4m.si sa depaseasca coama casei cu 0.5m.
                  O alta mare problema este izolarea,se mai spune ca CAS CALD=CAS CURAT,COS RECE=COS MURDAR.In toate variantele(metal/zidarie)
                  este recomandata izolatia,si caramida are pierderi mari de caldura.
                  La cosul din metal vata BAZALTICA este mai buna.
                  Donule ing.GRIGORE ZAHARESCU !
                  Eu m-am referit la o solutie profesionala pentru confectionarea cosului de fum. Din pacate nu am venit cu o detailere suficienta pentru a fi inteleasa corect. O fac acuma anexind o poza:
                  salutare
                  am si eu o intrebare
                  la o centrala cu gazeificare atmos de 40 kw cu cosul de evacuare prin interiorul casei (lipit de peretele extreior, dar prin interiorul camerelor) ce diametru al acestor piese ceramice sa folosesc , si in acest caz mai este nevoie de cochilie termica ?
                  aveti vreo idee despre pret la un cas de sa zicem 8-9 m ?
                  multumesc anticipat
                  mentionez ca vreau neaparat sa schimb cosul la centrala pt ca initial a fost facut pt sobe si are diametrul cam cat o caramida normala si daca imping de tot clapeta de la tiraj ,aceea din fata centralei, cosul de inox care iese din centrala si pana la cosul de caramida incepe sa vibreze rau de tot...
                  alte solutii ?
                  Fișiere Atașate
                  "Ochii care nu se vad te vede..."

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6886

                    #54
                    Cate conducte si ce diametre au conductele care o sa vina in canalul termic ?
                    Faceti o mica schita (cladirile, drum de acces, suprafata betonata).
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                      Membru marcant
                      • 26.dec.2005
                      • 584

                      #55
                      Vibratia pe care o aveti in momentul cind inchideti clapeta,se datoreaza vitezei mari care se imprima fazelor arse,si flexibilitatii si lungimea mare a racordului existent.Incercati sa inlocuiti acel racord cu un burlan rigid,care va comfera doua avantaje.Primul ar fi rigiditatea si al doilea frecarea mai mica a gazelor arse cu striatiunile racordului flexibil.La problema sectiuni cosului vertical va recomant sa aveti minimum 440 cm2,care inseamna un patrat cu latura de cca.21cm,sau daca este rotund diam.interior de 23-24 cm.Nu uitati de izolatie si nu depasiti sau reduceti valorile care le-am recomandat.De preturi,nu va pot da prea multe amanunte.
                      Cu respect,
                      G.Z.

                      Comentariu

                      • mihai799
                        Incepator
                        • 30.aug.2004
                        • 54

                        #56
                        Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
                        Vibratia pe care o aveti in momentul cind inchideti clapeta,se datoreaza vitezei mari care se imprima fazelor arse,si flexibilitatii si lungimea mare a racordului existent.Incercati sa inlocuiti acel racord cu un burlan rigid,care va comfera doua avantaje.Primul ar fi rigiditatea si al doilea frecarea mai mica a gazelor arse cu striatiunile racordului flexibil.La problema sectiuni cosului vertical va recomant sa aveti minimum 440 cm2,care inseamna un patrat cu latura de cca.21cm,sau daca este rotund diam.interior de 23-24 cm.Nu uitati de izolatie si nu depasiti sau reduceti valorile care le-am recomandat.De preturi,nu va pot da prea multe amanunte.
                        Cu respect,
                        G.Z.
                        @ing.GRIGORE ZAHARESCU
                        va multumesc mult pentru raspuns
                        am insa o precizare , racordul flexibil care face legatura din centrala pana la cosul de caramida din perete este din inox cu 2 straturi si nu are striatii pe interior, doar la exterior. M-a costat cam 1 milion metrul liniar , si el are in jur de 2.20-2.30 deci nu cred ca o sa il inlocuiesc (cel mult o sa fac altceva , o sa il prind cu coliere de zid). mie imi era frica , sa nu fie vibratiile de la faptul ca diametrul cosului este prea mic (impropriu zis diametru pt ca forma cosului este dreptunghiulara).si acum cred ca este prea mic si vreau neaprat sa il modific in cara aceasta.
                        oricum am inteles ca din cauza subdimensionarii cosului se face si condens sau zgura sau nu stiu cum sa ii zic pe peretii din interorul centralei .... este adevarat ?
                        "Ochii care nu se vad te vede..."

                        Comentariu

                        • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                          Membru marcant
                          • 26.dec.2005
                          • 584

                          #57
                          Zgura depusa pe peretii cazanului se datoreaza iernii blinde pe care am avut-o si a-ti lucrat cu temp.mici pe retur sub 60 grade

                          Comentariu

                          • ditza
                            Incepator
                            • 19.iun.2007
                            • 3

                            #58
                            horn

                            am o centrala pe lemne Ferolli si as dorii sa stiu daca pot executa un cos pentru ea din teava de azbociment cu diametrul interior de 145 mm (bineinteles ca va fii izolat cu vata minerala si imbracat in tabla galvanizata)
                            mentionez ca si iesirea din centrala este tot de 145 mm

                            Comentariu

                            • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                              Membru marcant
                              • 26.dec.2005
                              • 584

                              #59
                              Se poate realiza cosul cum doriti d-tra.dar inaltimea sa fie cu min. 0.5m peste coama casei.

                              Comentariu

                              • CristianBesliu
                                Incepator
                                • 26.nov.2006
                                • 47

                                #60
                                Poate sa imi spuna cineva unde gasesc in Bucuresti interior de samota ?(am un cos vechi de ... si este inclinat ca turnul din Pisa - vreau sa il dau jos si sa fac altul).
                                Multumesc,
                                Cristian

                                Comentariu

                                Procesare...