Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cos fum centrala pe lemne

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• elixir
    a răspuns
    nu trebuie sa fie izolat! spatiul de aer ramas va servi drept izolatie si ventilatie!

Lasă un comentariu:

• CRITIAN VASILE
    a răspuns
    M-am gandit si la varianta asta, sunt tuburi de inox izolate cu diametrul exterior de 180, la mine cosul est de 210, incape dar ramane un spatiu liber.

Lasă un comentariu:

• elixir
    a răspuns
    poate reusesti sa bagi prin interiorul lui un tub de inox.

Lasă un comentariu:

• CRITIAN VASILE
    a răspuns
    Buna ziua!

Am construit un cos de fum din elemente de ventilatie, cu diametrul de 210, care trece prin interiorul casei. Acest cos de fum deserveste un semineu pe care vreau sa il folosesc ca sursa de incalzire pentru parterul locuintei. Ceea ce ma ingrijoreaza este faptul ca hornul este din elemente de ventilatie si nu stiu cat este de sigur.
    As vrea sa va intreb daca va-ti confruntat cu aceasta situatie si ce solutii ar fi pentru izolarea hornului astfel incat sa am o protectie sigura impotriva incendiului, sau ar trebui sa daram hornul si sa motez unul profesional?

Lasă un comentariu:

• PowerMC
    a răspuns
    Buna,

Condensul va exista si pentru aceasta ar fi trebuit sa aveti o zona de evacuare condens in partea inferioara. Izolati cosul acum, nu asteptati iarna.

Lasă un comentariu:

• Latkya
    a răspuns
    Desi nu am primit raspunsuri ajutatoare am citit, am studiat prin "sat" si am ajuns la urmatoare creatie:
    - diametru interior de 25x25 din elemente de horn
    - inaltimea de 4m
    - iesirea din centrala pana in horn se face cu un burlan diametru 160 si cu o lungime de 60cm pe orizontala

Stiu ca e posibil sa se faca condens mare datorita grosimi elementilor si daca e cu problema il izolam...

revin la iarna cu rezultate, las aici cateva poze cu hornul

Lasă un comentariu:

• Latkya
    a răspuns
    Buna,
    Marti ( data 10.09.2019 ) am programata constructia cosului de fum, si dorec o parere pentru dimensiunea lui.

Centrala Viadrus 40kw 8 elementi pe lemene si carbuni.
    Diametru iesire fum centrala 156mm
    Tiraj necesar dupa datele din manual ale cazanului ar fi 0.24mBar
    Hornul se va face din blocuri de ciment asa cred ca le zice, nu ma pricep prea bine dar va las o poza cu ele.
    Centrala se monteaza intr-o anexa langa casa si cosul va fi contruit in afara anexei la o distanta de circa 4m de casa, in jurul cosului nu sunt alte cladiri decat casa mea.
    Locuiesc la sat iar zona este de campie.
    V-am lasat poze cu locatia hornului si am pus un leat de 4m ca sa va face-ti o idee.

Ce diametru interior pot pune la cos 25 sau 30? inaltimea 5m este ok?
    Multumesc astept raspuns.
    Ultima editare de Latkya; 08.sep.2019, 13:57.

Lasă un comentariu:

• sovignon
    a răspuns
    Chiar asa, cum e cu acel Tub orizontal dintre centrala și cos? Merge și orizontal sau se pune înclinat, și cât?

Lasă un comentariu:

• jeu1967
    a răspuns
    Postat în original de jeu1967 Vezi post

Mulțumesc pentru răspuns, problema era dacă pun tubul în poziție orizontala și puțin înclinat pe distanta de 4_5m pana la întrarea în coșul ceramic înalt de cca 5m voi mai avea tirajul bun
    Ceva de genul

Lasă un comentariu:

• jeu1967
    a răspuns
    Postat în original de Avalon Vezi post
    buna ziua! eu am folosit bca 15 cm, adeziv bca, teava inox, izolatie bazaltica intre teava de inox si bca, sateva caramizi subtiri samot, o usa usa curatare, ciment si nisip.
    materialele m-au costat in jur de 800 lei pt un horn de 5.5m.
    manopera- 0lei, l-am construit eu..😉
    e facut de 3 ani si nu a curs pe nicaieri, nu s-a aprins, nu am avut probleme.
    Mulțumesc pentru răspuns, problema era dacă pun tubul în poziție orizontala și puțin înclinat pe distanta de 4_5m pana la întrarea în coșul ceramic înalt de cca 5m voi mai avea tirajul bun

Lasă un comentariu:

• Avalon
    a răspuns
    buna ziua! eu am folosit bca 15 cm, adeziv bca, teava inox, izolatie bazaltica intre teava de inox si bca, sateva caramizi subtiri samot, o usa usa curatare, ciment si nisip.
    materialele m-au costat in jur de 800 lei pt un horn de 5.5m.
    manopera- 0lei, l-am construit eu..😉
    e facut de 3 ani si nu a curs pe nicaieri, nu s-a aprins, nu am avut probleme.

Lasă un comentariu:

• Marius Dan
    a răspuns
    Ne tii la curent, ma gindesc ca faci proba inainte de sz. rece. Uite cum arata burlanele la mine, fixate pe suporti de raft indoite la virf din dede. Spor.
    Fișiere atașate

Lasă un comentariu:

• jeu1967
    a răspuns
    Multumesc,dl.Dan.am uitat sa dau detalii
    deci,centrala viadrus 30kw,cos ceramic 200 mm,inaltime cos cca.5m.
    vreau sa montez un tub inox 200mm dintr-o bucata,fara coturi aditionale si ii dau o forma aproximativ cu cea a peretelui si coturi atat cat imi permite tubul.
    da va fi mai greu de curatat, dar cred ca se poate da jos si curata separat de cos.
    un avantaj ar fi ca cea mai mare parte din caldura emanata pe cos va incalzi incaperea centralei
    dezavantaj?nu stiu cum va fi tirajul.
    o seara minunata!

Lasă un comentariu:

• Marius Dan
    a răspuns
    Am uitat sa zic ca centrala mea e termosemineu si de asta musai in living, altfel o apropiam de cos.

Lasă un comentariu:

• Marius Dan
    a răspuns
    Tubul de inox pe distanta mare nu prea ok, greu de curatat, se ingalbenesc in timp. Tirajul scade oricum la asa distanta- depinde de interiorul cosului, lungimea burlanului si nr de coturi. Ceva asemanator folosesc si eu si mai ramine tiraj cit sa nu fie probleme cu fum, etc. Dar cos mare, 5-6m inaltime, burlane otel etansate, doar lemn uscat ard. Le curat de 2 ori pe sezon-doar burlanele.Pun o schita cum e la mine. Burlanele de otel sunt scumpe eu as muta ct si restul ca vara e mare-parere personala. Numai bine.
    Fișiere atașate

Lasă un comentariu:

Procesare...
X