CUPRU vs PEX-Al

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2397

    #16
    PPR= polipropilena.
    Este o solutie moderna care pentru imbinarea la cald necesita scule mult mai performante.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13008

      #17
      Postat în original de baronclaudiu
      Postat în original de gimi
      Poate n-ar fi rau sa iei in calcul si PPR-ul.
      Ma tem ca nu stiu despre ce este vorba....
      POLIPROPILENA
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3524

        #18
        cine doreste sa se autorizeze in sudura ppr....., ii invit la ploiesti!!!

        Comentariu

        • gimi
          Incepator
          • 06.oct.2006
          • 16

          #19
          E vorba de polipropilena. eu am instalatia de incalzire pe sub sapa cu PPR si de 2 ani n-am avut nici un fel de problema. Deci o recomand si pentru trecerile prin zid. Nu o recomand pentru cazul cind e pozata aparent deoarece se dilata destul de mult si nu e prea estetic. Tot din experienta iti spun deoarece am inlocuit si coloanele de la incalzirea centralizata, iar iarna cind agentul termic furnizat de CET are temperaturi ridicate, tevile mele arata ca ... boului.

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6878

            #20
            Domnule baronclaudiu, modificati intrebarea de la chestionar sa se inteleaga despre ce este vorba.
            Cu stima.

            Comentariu

            • baronclaudiu
              Incepator
              • 22.sep.2006
              • 14

              #21
              Postat în original de MaistrulMax
              Domnule baronclaudiu, modificati intrebarea de la chestionar sa se inteleaga despre ce este vorba.
              Sincer...as vrea dar nu gasesc cum...

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6878

                #22
                Postat în original de baronclaudiu
                Postat în original de MaistrulMax
                Domnule baronclaudiu, modificati intrebarea de la chestionar sa se inteleaga despre ce este vorba.
                Sincer...as vrea dar nu gasesc cum...
                Ok.
                Lasati asa atunci, ca ar arata ca si cum nu am fi fost in tema.
                Cu stima.

                Comentariu

                • calin.diaconu
                  Administrator
                  • 17.mar.2005
                  • 420

                  #23
                  Am recitit cu plăcere acest topic din arhiva Forumului Misiunea Casa, si aș dori să punem accentul pe aprobarile sanitare de folosire a tevilor de alimentare cu apa potabila. Mulțumiri speciale către MaestrulMax , care a punctat acest aspect. De asemenea, felicitari VYS pentru introducerea in discutie a aspectului ”CARBON FREE”.

                  Iată un posibil adaus, pentru cei interesați de acest subiect.



                  Aprobarile sanitare de folosire a tevilor de alimentare cu apa potabila sunt un aspect important in domeniul furnizarii apei potabile. Acestea sunt emise de autoritatile de certificare, care sunt organizatii independente specializate in evaluarea si acreditarea produselor si serviciilor, in vederea asigurarii sigurantei si a calitatii acestora.

                  Parametrii si indicatorii luati in calcul si urmariti in procesul de aprobare includ:
                  1. Compatibilitatea produsului cu apa potabila - tevile trebuie sa fie non-toxice si sa nu elibereze substante daunatoare in apa potabila.
                  2. Durabilitatea si rezistenta la coroziune - tevile trebuie sa reziste in timp, fara a se coroda sau a se deteriora.
                  3. Siguranta si igiena - tevile trebuie sa fie sigure si sa respecte standardele de igiena, pentru a preveni contaminarea si raspandirea bolilor prin intermediul apei potabile.
                  4. Performanta hidraulica - tevile trebuie sa ofere o performanta hidraulica buna, pentru a asigura o presiune si un debit adecvat al apei potabile.

                  Testele pentru aprobarea sanitara includ diverse metode, cum ar fi testele de laborator, analizele fizice si chimice, testele de incarcare, si testele de scurgere. Aceste teste sunt concepute pentru a evalua parametrii si indicatorii mentionati mai sus, si sunt realizate in conformitate cu standardele si reglementarile internationale si nationale.

                  Un certificat de aprobare sanitara pentru tevile de alimentare cu apa potabila va contine informatii importante, cum ar fi:
                  1. Numele si adresa producatorului.
                  2. Numele si tipul tevii.
                  3. Datele de testare si aprobare.
                  4. Standardul de performanta la care a fost testata teava.
                  5. Numarul de certificat de aprobare sanitara.

                  Certificarile sunt comunicate catre beneficiarii lucrarii prin intermediul documentelor oficiale. Aceste documente includ certificatele de aprobare sanitara, rapoartele de testare, si documentele de conformitate, care demonstreaza ca tevile respecta toate standardele si reglementarile relevante, si sunt sigure si potrivite pentru utilizarea in alimentarea cu apa potabila.

                  In concluzie, aprobarile sanitare de folosire a tevilor de alimentare cu apa potabila sunt esentiale pentru asigurarea sigurantei si a calitatii apei potabile. Acestea sunt emise de autoritatile de certificare independente, care iau in considerare o serie de parametri si indicatori importanti in procesul de aprobare. Testele pentru aprobare sunt efectuate in conformitate cu standardele internationale si nationale, si un certificat de aprobare sanitara contine informatii importante despre teava aprobata.

                  Link util: Normativ privind proiectarea, execuţia şi exploatarea instalaţiilor sanitare aferente clădirilor Indicativ I 9-2022

                  www.calindiaconu.com

                  Comentariu

                  Procesare...