Pexal vs Polipropilena

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • tanasadanieldanut
    Incepator
    • 09.oct.2006
    • 6

    Pexal vs Polipropilena

    doresc sa fac instalatia termica si sanitara la o casa cu toate tevile ingropate. ce se recomanda pexalul sau polipropilena. pexalul are mai putine imbinari ....? etc
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2397

    #2
    Pentru PPR trebuie sa lasati spatiu pentru dilatare.
    Daca alegeti pexal, sa folositi mufe nedemontabile din alama.

    Comentariu

    • tanasadanieldanut
      Incepator
      • 09.oct.2006
      • 6

      #3
      dumneavoastra pt ce sistem ati opta?

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2397

        #4
        Sincer, as alege pexalul pentru ca se pune usor in practica. Dar as opta pentru pozitionarea tevilor astfel incat sa am acces la capetele lor iar in caz de avarie sa le pot trage si sa le inlocuiesc. Daca ar trebui ingropate le-as trece printr-o teava din PVC. Pexalul se poate remedia usor comparativ cu PPR. Pentru PPR manopera este mai scumpa din cauza sculelor mai sofisticate.
        Dar este un raspuns subiectiv deoarece pexalul este un material cu care lucrez des. Din punctul dvs. de vedere poate PPR s-ar preta mai bine parandu-mi un material mai rezistent.

        Comentariu

        • klaus
          Membru Marcant
          • 24.iun.2005
          • 959

          #5
          instalatia de ppr este mai rezistenta in timp si la variatii mari de temperatura si presiune
          Viata e complexa si are multe aspecte...

          Comentariu

          • ing.GRIGORE ZAHARESCU
            Membru marcant
            • 26.dec.2005
            • 584

            #6
            Daca cineva m-ar intreba ce a-si alege intre PPR, PEX,PEX-AL,raspunsul
            meu ar fi unul singur CUPRU

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2397

              #7
              Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
              Daca cineva m-ar intreba ce a-si alege intre PPR, PEX,PEX-AL,raspunsul
              meu ar fi unul singur CUPRU
              Intradevar, majoritatea instalatiilor de incalzire folosind centrala termica, sunt realizate din Cu. Este cea mai buna alegere ca raport fiabilitate/pret. In plus are si un estetic placut.

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6878

                #8
                Iar pentru instalatia de apa potabila trebuie facuta precizarea ca doar TvCu Carbon Free este singura optiune viabila.

                Celelalte tipuri de TvCu nu au aprobare sanitara de folosire in sistemele de alimentare cu apa potabila.
                Cu stima.

                Comentariu

                • IONUTZ_CJV5
                  Incepator
                  • 10.mai.2006
                  • 75

                  #9
                  Eu imi fac la apartament instalatia termica si sanitara prin perete si o fac cu polipropilena si cu distribuitoare, astfel incat sa am doar tevile ingropate.

                  am de ales intre distribuitoare de firma tapei, itap itali line tom nu stiu cum parca si nu stiu daca se merita diferenta de pret intre aceste piese. Vor veni puse in cutie de distributie montata in perete.

                  Comentariu

                  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                    Membru marcant
                    • 26.dec.2005
                    • 584

                    #10
                    Distribuitoarele sunt cele mai moderne solutii pt. un sistem de incalzire,
                    dar si aici trebuie sa avem grija sa respectam citeva conditii tehnice.
                    Cea mai importanta este ca sectiunea distribuitorului sa fie mai mare cu 1,6 decit suma sectiunilor conductelor de iesire.
                    Sectiunea conductei de aliment. sa in asa fel ca sa poata sa fie incarcarcata cu cca. 35-40 w/mm2 si viteza de curgere sa nu depaseasca
                    0.8-0.9 m/s.
                    Nu faceti economie la diametrele de conducte,pt. ca repercuteaza direct
                    la consumul de combust. si la viata instalatiei.
                    Cu respect,
                    G.Z.

                    Comentariu

                    • IONUTZ_CJV5
                      Incepator
                      • 10.mai.2006
                      • 75

                      #11
                      Multumesc mult domnul G.Z. de informatii. Intentionez sa alimentez din distribuitoare 5 calorifere, unul de 600*2000, 600*1800, 600*600, 600*500 si unul tip port prosop 600*1200. distanta la calorifere de la distribuitor e cam 20m, 15m, 3m, 7m, 12m.

                      Imi puteti face cateva recomandari? Centrala e Viessman vitopend 100. Nu stiu daca merita sa cumpar distribuitoare gen tieme, itap pe bani mai multi sau modele gen italy line parca mai ieftine.

                      Comentariu

                      • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                        Membru marcant
                        • 26.dec.2005
                        • 584

                        #12
                        Daca respecta conditiile pe care le-am precizat, OK

                        Comentariu

                        • sal
                          Incepator
                          • 13.feb.2007
                          • 1

                          #13
                          Am un proiect pentru realizarea instalatiei termice in care sunt prevazute traseele de la caseta de distributie la calorifere din tub pexal, prin sapa. Cautand opinii despre pexal, am constat ca sunt contradictorii: poate cineva sa ma ajute sa-mi spuna daca este sau nu indicat sa pun pexal pentru traseele prin sapa?

                          Comentariu

                          • stad
                            Incepator
                            • 25.apr.2006
                            • 13

                            #14
                            pentru Sal

                            Am avut sistem de incalzire cu tevi de cupru. Din start mi s-au parut inestetice dar nu am avut de ales. Dupa 2 ani, adica toamna trecuta, facind rost de bani, am taiat tot cuprul (cu o satisfactie deosebita) si am pus pexal ingropat in pardoseala (partial in sapa, partial prin polistiren extrudat). Vreau sa spun ca sint foarte satisfacut, pe linga faptul ca nu mai vad tevi pe linga pereti, mai este si cald pe jos pe traseul tevilor. Recomand cu caldura pexalul, dar sa fie de calitate (Henco).

                            Comentariu

                            • stad
                              Incepator
                              • 25.apr.2006
                              • 13

                              #15
                              pentru Sal

                              Am avut sistem de incalzire cu tevi de cupru. Din start mi s-au parut inestetice dar nu am avut de ales. Dupa 2 ani, adica toamna trecuta, facind rost de bani, am taiat tot cuprul (cu o satisfactie deosebita) si am pus pexal ingropat in pardoseala (partial in sapa, partial prin polistiren extrudat). Vreau sa spun ca sint foarte satisfacut, pe linga faptul ca nu mai vad tevi pe linga pereti, mai este si cald pe jos pe traseul tevilor. Recomand cu caldura pexalul, dar sa fie de calitate (Henco).

                              Comentariu

                              Procesare...