Pexal vs Polipropilena

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • taz21
    Membru
    • 20.feb.2006
    • 297

    #16
    Postat în original de Traian Dajma
    Pentru PPR trebuie sa lasati spatiu pentru dilatare.
    Daca alegeti pexal, sa folositi mufe nedemontabile din alama.
    Am vazut si eu aceste mufe nedemontabile pe site-ul Henco. Am vazut ca exista un fel de cleste special cu care se strang mufele, dar supriza cand am vazut pretul la noi:400 euro. Mai exista si o masina speciala hidraulica care face acest lucru dar pretul este pe la 1000euro, ceea ce mi se pare mult pt. o instalatie la o singura casa. Pt. un profesionist, poate mai merge.

    Asa ca puteti sa-mi spuneti cum pot strange acele mufe?
    Sunt mult mai bune fata de cele cu filet?

    Comentariu

    • Vizitator

      #17
      pexal & cupru

      Pentru incalzirea termica centralizata ce este mai bun pexal sau cupru petru refacerea uni circuit de caldura, dar pt istalatia sanitara din baie?
      Cun se poate face racordare unei tevi din cupru cu o teava din fier?

      Comentariu

      • pavel.gabriel
        Membru
        • 25.iul.2006
        • 158

        #18
        sertizare

        asa se numeste operatiunea,exista si scule manuale,electrice sau hidraulice cam scumpe dar este o noutate si puternic promovate(reclama se plateste),in rest are si avantaje dar si dezavantaje,ca orice lucru .eu unul nu am pus in sapa asa ceva cu exceptia ppr
        eu va luminez...imprejurul

        Comentariu

        • ovideos2003
          Membru
          • 07.mai.2008
          • 205

          #19
          Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
          Distribuitoarele sunt cele mai moderne solutii pt. un sistem de incalzire,
          dar si aici trebuie sa avem grija sa respectam citeva conditii tehnice.
          Cea mai importanta este ca sectiunea distribuitorului sa fie mai mare cu 1,6 decit suma sectiunilor conductelor de iesire.
          adica la un distribuitor pentru 6 calorifere legate cu henco de 16 trebuie sa fi sectiunea 6x16+16=112???? Sincer nu am vazut asa distribuitor gros pe la vreun magazin si mi se pare enorm!!! probabil imi scapa ceva si rationamentul meu nu e bun cat ar trebui sa fie sectiunea unui distribuitor pt. 6 calorifere legate cu henco 16?Am vaz cu intrare de 3/4 si de 1 tol. De care ar trebui sa cumpar??

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6452

            #20
            Postat în original de ovideos2003
            Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
            [...] Cea mai importanta este ca sectiunea distribuitorului sa fie mai mare cu 1,6 decit suma sectiunilor conductelor de iesire.
            adica la un distribuitor pentru 6 calorifere legate cu henco de 16 trebuie sa fi sectiunea 6x16+16=112???? [...]
            Se pare că faceţi cîteva greşeli. Pexal de 16 nu înseamnă secţiune de 16 mmp, ci 153,86 mmp (S = pi x R pătrat = 3,1415 x 7x7).
            Suprafaţa distribuitorului = 153,86 (suprafaţa unei ieşiri) x 6 ieşiri x 1,6 = 1.477,056 mmp => diametrul interior al distribuitorului aprox. 21,69 mm => distribuitor de 1".
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            Procesare...