Principiul INFRATHERM

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ptq
    Incepator
    • 27.oct.2006
    • 5

    Principiul INFRATHERM

    Am mai primit o oferta de panouri.
    Asta-i cu preturi si mai mari

    Pareri,sugestii...nimic?
    Fișiere Atașate
  • Alexandru Chitila
    Incepator
    • 08.oct.2006
    • 2

    #2
    Re: Principiul INFRATHERM

    Postat în original de ptq
    Am mai primit o oferta de panouri.
    Asta-i cu preturi si mai mari

    Pareri,sugestii...nimic?

    Comentariu

    • maiam
      Membru
      • 24.aug.2006
      • 211

      #3
      Ma intriga recomandarile furnizorilor. Pentru un volum de aprox. 40 mc, unii furnizori mi-au recomandat panoul de 600w, cu conditia ca peretii sa fie din caramida de 25cm si izolati cu polistiren 5cm, geamuri termoizolante si tavan izolat. Alt furnizor mi-a recomandat, pentru acelasi volum, panoul de 1280W cu termostat inclus si pret la jumatate din cel de 600w. Oare, nu functioneaza toate dupa acelasi principiu? Cel de 1280w are doua fete, culori diferite pe fiecare fata, radiaza pe ambele fete pe cand cel de 600 w are o singura fata, are pretul dublu, culoarea neagra si rama alba. Pentru alte culori trebuie platite sume substantiale in plus. O firma din Timisoara livreaza numai prin curier. Aceasta presupune ca eu sa-l fi vazut functionand undeva, sa-mi fi facut o idee despre eficienta panoului si despre eficacitatea acelor unde termice. Prezentarea facuta de furnizori este foarte sumara si-mi suna mai mult a reclama, prncipiile revolutionare de incalzire nefiind sustinute stiintific. Am incercat sa dau de producatorii unor astfel de panouri, in speranta de a obtine ceva amanunte suplimentare. Nu am gasit, poate nu am stiut cum sa fac interogarea, poate nu am stiut unde sa caut. Stie cineva adresa vreunui producator?

      Comentariu

      • siven01
        Membru
        • 24.mar.2006
        • 245

        #4
        Eram convins , ca ve ti cumpara cel putin un panou si vom afla cum sta treaba si cat consuma in realitate . Nu a ti incercat furnizorul din Mangalia ? Avea un pret relativ ok , fata de alte produse similare . Sa inteleg ca a ti trecut pe alt sistem de incalzire ? Spuneti ne si noua ce anume .

        Comentariu

        • LAURENTIU RADU
          Membru
          • 06.nov.2006
          • 158

          #5
          Am descarcat si eu situl cu panourile. Puteti, va rog, sa fiti mai explicit! Ce sint aceste panouri, cit de eficiente sint (inteleg ca ele se folosesc la incalzirea casei), unde se monteaza. Sint acestea panouri solare, care se monteaza pe acoperis? Va multumesc!

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Laurentiu, uite aici ceva detalii:
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • LAURENTIU RADU
              Membru
              • 06.nov.2006
              • 158

              #7
              Multumesc, am vazut despre ce este vorba! Eu unul nu am incredere in infrarosu si prefer sistemele clasice. Oricum pentru o casa de peste 200 mp, adica aproximativ 470 mc, necesita un consum de 7 KW/ora. Nu vi se pare cam mult? Mie da. Apoi daca sistemul acesta este asa de bun, de ce nu este promovat sau folosit in tari avansate tehnologic si vine din Israel tara unde locuitorii nu prea folosesc caldura! Mie unul mi se pare ceva in neregula.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Daca am inteles bine, in momentul de fata sunteti prin SUA, nu puteti sa ne povestiti cate ceva despre sistemele lor de incalzire?

                Daca nu ma insel, sistemul cu unde termice este prezentat pe foarte multe pagini americane.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #9
                  Da chiar domnule Laurentiu. Deschideti un topic cu acest subiect.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • LAURENTIU RADU
                    Membru
                    • 06.nov.2006
                    • 158

                    #10
                    Da asa este, insa de sapte ani sint in Florida si aici caldura nu prea o folosim. Aceasta nu inseamna ca nu avem sistemul. Caldura, la nevoie, o obtinem prin reversul de la aerul conditionat, este electrica si se numeste pompa de caldura. Cu ani in urma am locuit in statul New Hampshire si acolo aveam calorifere orizontale (joase), iar sursa de incalzire a fost o centrala pe gaze. Tot atunci, pina mi-am cumparat prima casa, am locuit intr-un apartament inchiriat unde caldura venea din podea sau plafon prin suflarea aerului cald. Acest sistem nu mi-a placut, oricit curatai casa, particulele mici de praf erau tot timpul in miscare. Sa nu credeti ca se observau, dar uneori l-e puteai simti prin respiratie. Aici, datorita veniturilor ceva mai mari si a pretului nu prea mare la gaze si energie electrica (spun nu prea mare comparativ cu veniturile), cam acestea sint cele mai populare sisteme de incalzire. Da, mai este si cel cu produse petroliere, acestea sint mai scumpe de citiva ani incoace si multi incearca alte alternative. Cred ca ati auzit ca anul trecut Chavez, presedintele Venezuelei, a trimis mari cantitati de ulei pentru incalzire, unor familii sarace din New England (in jurul Bostonului). Apropo, aici in Florida, pentru a preintimpina particulele de praf sa patrunda prin gurile de la aerul conditionat folosim niste filtre speciale electomagnetice si sint foarte eficiente. Si inainte de a incheia, ca un exemplu, Curentul electric in medie ne costa lunar cam $220.00 pentru o casa de aprox 300 mp si cu plafoane inalte de 3.70m ( nu in toate camerele). Cam asta acum.

                    Comentariu

                    • LAURENTIU RADU
                      Membru
                      • 06.nov.2006
                      • 158

                      #11
                      Salutare Maistrului Max! Am raspuns la cite ceva. Eu nu sint prea priceput in ale constructiilor, stiu doar din ce am vazut si, sincer din informatiile primite, cind vizitez magazinele de specialitate. De citeva luni bune adun informatii cit mai multe despre construirea viitoarei noastre case ( cred ca si ultima), si in curind voi sorta ce este mai bun si convenabil ca pret pentru a evalua si hotari ce materiale voi folosi. Aici am avut doar doua locuinte, pe prima am cumparat-o gata construita si folosita timp de cinci ani, iar pe cea de a doua am construit-o de la zero. Am cumparat un teren de 1200 mp, aici in zona Orlando, Florida, pe care acum sapte ani am platit $10,000 (zece mii) si am angajat un constructor, care in sapte luni mi-a dat cheile la casa, cu 20 de ani garantie. Casa este din blocuri de beton imbracate in caramida (sistemul stucco brick), iar pe interior gips carton cu izolare de vata. Constructorul sa ocupat de tot, noi doar am semnat ca-i oferim terenul in vederea construirii locuintei, iar el si-a luat obligatia ca va termina lucrarea in sase luni. Altfel ar fi fost penelizat $ 150 pe fiecare zi de intirziere. Nu a fost asa pentru ca pe timpul constructiei noi am angajat un meserias sa ne instaleze alarma, sistem de difuzoare stereo pe plafoane si peste toate am hotarit sa scimbam culoarea gresiei dupa ce aceasta a fost montata in proportie de 50%. Ne-am inteles bine cu constructorul si nu am considerat ca sa abatut de la contract. Acum dorim sa construim in Romania, la Gheorgheni, si speram sa ne mutam acolo dupa finalizarea casei. Cu bine si succes la toata lumea. Scuze pentru mesajele lungi.

                      Comentariu

                      • LAURENTIU RADU
                        Membru
                        • 06.nov.2006
                        • 158

                        #12
                        Ma intorc cu o intrebare! Stiu ca si in Romania se gasesc tot felul de scule si unelte de meserias. Poate cineva sa-mi spuna daca merita sa aduc din US vre-o scula mai speciala necesara in constructii. Am ocazia ca odata cu mutarea sa aduc tot ce-mi doresc, mai ales ca sint scutite de vama, dar nu am idee ce ar merita si din punct de vedere al folosintei si al pretului, poate mai avantajos!

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6920

                          #13
                          Pai nu stiu daca merge la tensiunea de 220 V din Romania. In USA parca e tensiunea de 110 V ?
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • LAURENTIU RADU
                            Membru
                            • 06.nov.2006
                            • 158

                            #14
                            Asa este, dar exista transformatoare foarte bune si usor de folosit. Eu intentionam sa-mi aduc si appliance-urile tot de aici, dar am gasit o companie care fabrica pentru 220 V. Oricum am un generator, care la nevoie se poate folosi.

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6920

                              #15
                              Trebuie sa va ginditi si la piese de schimb daca se gasesc pe aici.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              Procesare...