Principiul INFRATHERM

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • LAURENTIU RADU
    Membru
    • 06.nov.2006
    • 158

    #16
    Piese de schimb si componente sint. Tocmai de aceia am preferat marca Whirlpool. Ca un singur exemplu, frigiderul side by side nomal de aprox 27 cubic foot costa in Ro cam 3500 dolari, aici l-am gasit cu 2000 si este si din inox! Mergeti pe samstores.com si cautati. Nu va speriati de pretul initial, se poate face un deal mai bun daca ii sunati. Mie mi-au oferit la un pret cu 450 dolari mai mic si este si transportul gratuit. Aceasta informatie o ofer si persoanelor din US, care vor sa se mute in Romania.

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #17
      Am vrut sa zic ca nu ma uit ....la pensia mea obiectele de acolo sunt vise.
      Cu stima.

      Comentariu

      • LAURENTIU RADU
        Membru
        • 06.nov.2006
        • 158

        #18
        Nu va ginditi ca eu voi avea o pensie prea mare! Mai ales ca intentionez sa ma pensionez inainte de termen (75% din pensia normala), iar pensia din Ro va veni cam peste sase ani. Toata speranta este ca vom vinde casa de aici si cu acei bani sa reusim sa construim si speram sa mai ramina ceva pentru zile mai grele. Acesta este si motivul ca tot caut chilipiruri si-mi calculez la singe toate costurile. Da stiu ca unii oameni sint mai saraci, darmai sint si altii care au avut mai mult noroc pe aici. Cel mai fericit lucru pentru toti cred ca este faptul ca sintem sanatosi si nimic nu este mai pretios ca sanatatea.

        Comentariu

        • LAURENTIU RADU
          Membru
          • 06.nov.2006
          • 158

          #19
          Cam cit ar putea costa o fundatie la casa de 11/13, cu subsol format din doua incaperi (cam 1/3 din total). Am inteles ca doar sapatul poate fi aproximativ 1500 dolari!

          Comentariu

          • LAURENTIU RADU
            Membru
            • 06.nov.2006
            • 158

            #20
            Cam cit ar putea costa o fundatie la casa de 11/13, cu subsol format din doua incaperi (cam 1/3 din total). Am inteles ca doar sapatul poate fi aproximativ 1500 dolari!

            Comentariu

            • cosmin rotaru
              Incepator
              • 21.feb.2006
              • 92

              #21
              Nu cred ca ajungeti la asa suma cu sapatul.... in Timisoara m-a costat 800.000 ora un excavator. Adica aproximativ 30USD. Nu are cum sa dureze 50 de ore sapatul unei fundatii.
              Totusi, fundatia (mai ales cu subsol) e o cheltuiala majora raportat la cheltuielile totale...

              Comentariu

              • LAURENTIU RADU
                Membru
                • 06.nov.2006
                • 158

                #22
                Multumesc, ai putea sa-mi spui cam cit costa betoanele si armatura. Macar cu aproximatie!

                Comentariu

                • cosmin rotaru
                  Incepator
                  • 21.feb.2006
                  • 92

                  #23
                  Postat în original de LAURENTIU RADU
                  Multumesc, ai putea sa-mi spui cam cit costa betoanele si armatura. Macar cu aproximatie!
                  Imi pare rau dar.. nu. Noi am facut fundatie fara subsol
                  Ne-a costat 14milioane sapatul: cam 90 de metrii liniari la 1,4m adancime si 0,65m latime. Dupa care am mai dat 3mil la echipa de constructori pentru "ajustari" (sunt mari domni, nu fac munca de "salahor", asa ca ne-au luat cate un milion pentru ziua aia, ca si cand ar fi facut o operatie pe creier sau ceva... ). Deci 17milioane sapatul (muuult! Din cate vad in carnetelul meu, abia dupa saparea fundatiei am dat de excavatoristul cu 800.000/ora. Pe cel de la fundatie l-am platit 150.000/metru liniar ) Poate chiar ajungeti la 1500 de dolari sapatul
                  In spatiul asta am bagat aproape 80mc de beton - adica 178 de milioane.
                  inca 33 de milioane pe scanduri, dulapi si rigle pentru cofraje
                  1,5 milioane pe 40Kg de sarma
                  10 milioane plasa de buzau
                  4 milioane balast

                  mai sunt maruntisuri: vreo 3 milioane compactare pamant, vreo 3 milioane instalatii sanitare care trebuiesc bagate inainte de turnare placa, mai o masina de nisip (4,5milioane) - dar balastul si nisipul n-au fost folosite in totalitate la fundatie. In plus, lemnul s-a recuperat si s-a folosit la alte cofraje iar in final a ajuns pe acoperis..., folie cam un milion
                  2 mii de euro manopera
                  Si mai este fierul. Care.. nu mai stiu cat a intrat si cat a costat. Am comandat vreo 7 tone de fier pt toata casa, dar nu stiu sa zic cat a intrat in fundatie
                  Asa... euro era undeva la 36.000lei cand am facut cumpoaraturile astea.

                  Una peste alta, 9 mii de euro plus fierul... cam acolo. poate 10 mii de euro in total. Chiar nu mai stiu fierul cat a intrat. Oricum, era cam 20.000/kg
                  Fundatie la 1,4m adancime, pentru o casa de 17m/10m. Repet, fara subsol.
                  Acolo se complica mult. MARE GRIJA SA AVETI LA IZOLATIE daca faceti subsol. Tot aud lumea plangandu-se ca le intra apa....

                  Comentariu

                  • LAURENTIU RADU
                    Membru
                    • 06.nov.2006
                    • 158

                    #24
                    Multumesc din nou! Cam asa ma gindeam si eu, la 10-12 mii de euro. Am mare incredere intr-un inginer constructor care mi-a spus recent ca nu trebuie sa-mi fac probleme cu pretul. El spune ca va face lucrarea la un pret foarte rezonabil. Deocamdata nu stiu exact ce inseamna acest "rezonabil" si va trebui sa astept pina in primavara sa ma conving.

                    Comentariu

                    • LAURENTIU RADU
                      Membru
                      • 06.nov.2006
                      • 158

                      #25
                      Cam asa arata subsolul si fundatia!
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • cosmin rotaru
                        Incepator
                        • 21.feb.2006
                        • 92

                        #26
                        Postat în original de LAURENTIU RADU
                        Cam asa arata subsolul si fundatia!
                        o sa stiti mai multe si dupa ce faceti studiul geo... La noi e multa "umplutura" pe teren - a trebuit sa sapam la 1,4m. In acelasi timp nivelul apei este f ridicat - ar fi fost greu (a se citi "foarte scump") de izolat un subsol...

                        Comentariu

                        • rafikana
                          Incepator
                          • 13.oct.2006
                          • 55

                          #27
                          referitor la principiul "InfraTherm" nici eu nu stiu ce sa cred despre aceste produse, desi sunt interesat. In urma cu ceva timp am scris unei firme ( din Timisoara, parca) si am pus cateva intrebari referitoare la acest sistem. Am primit ca raspuns, cum ca acum sunt foarte ocupati cu alte lucrari, dar voi primi raspuns la intrebari intr-o saptamana. Nimic. Dupa doua saptamani am scris iar, si de atunci (cred ca trei saptamani) nu ma contactat nimeni.
                          Parerea mea este ca se face doar reclama si nu sunt nici ei siguri de calitatile acestui sistem.
                          Supun si atentiei dumneavoastra, intrebarile pe care le-am adresat acelei firme:- caldura este distribuita uniform in toata camera sau doar in raza de actiune a panoului?
                          -exista pericolul de incendiu sau de deteriorare a obiectelor din vecinatatea lor?
                          -in cazul montarii pe tavan parchetul va avea de suferit?
                          -se pot monta intr-o baie cu sistem de ventilatie pt aburi?
                          -pot aparea afectiuni de sanatate datorita radiatiilor?
                          -instalatia electrica va trebui sa suporte modificari?
                          -in cazul in care optez pt acest sistem, care ar fi varianta pt apa calda menajera, in afara de boilere?
                          -cum se pot achizitiona si de unde?
                          -au certificat de garantie si de originalitate a produsului?
                          C-am astea au fost intrebarile la care doaream raspuns de la firma ce le comercializeaza.
                          va salut !

                          Comentariu

                          • dan_br
                            Incepator
                            • 17.dec.2006
                            • 43

                            #28
                            panouri radiante

                            Am vazut ca DL. rafikana este din Braila. Si eu tot din braila sint. Ma puteti contacta la adresa maniacuhover@yahoo.com sa stabilim o intilnire sa discutam despre panouri radiante. Puteti sa vedeti cum arata si cum functioneaza din ianuarie 2007.
                            o parte din raspunsuri pt dvs.
                            - nu exista pericol de incendiu.
                            - indicat este sa se monteze pe tavan
                            - se pot monta in baie la o distanta de 1,5 m de dus/cada etc
                            - din pacate solutia este numai pentru incalzire nu si pentru apa calda.
                            - garantie3 ani
                            - au efecte benefice asupra organismului.
                            Calcul necesar putere instalata. 50w/m2 plus pierderi prin geam si pereti exteriori.
                            Nu vreau sa fac reclama. Asa ca nu spun mai mult pe forum

                            Comentariu

                            • searchforbetter
                              Incepator
                              • 27.dec.2006
                              • 50

                              #29
                              panouri radiante

                              Salutare tuturor.

                              Citesc cu interes discutiile despre panourile radiante. Da, intr-adevar, sunt prea putine date bazate pe experiment, si prea multa teorie din partea producatorilor si distribuitorilor.

                              Totusi doresc sa va spun cate ceva despre aceste panouri care au fost testate de noi.

                              1. Nu se spune IN CAT TIMP incalzeste de ex un panou de 300W cam 20mc....se spune numai ca incalzeste 20mc..... intr-o ora? 2? 8 ore? 24 ore? 48 ore???

                              a.Testele facute de noi cu un panou de 350W arat urmatoarele: intro-o casa unde temperetura este constant de 7 grade C, iar peretii cam 5 grade C, intr-o camera de 22 mc: dupa 8 ore de functionare continua a panoului temperatura s-a ridicat cu numai 2(!) grade!!! Acelasi rezultat a dat si testul cu un panou de 550W.

                              b. Testul cu acelasi panou de 350W intr-un apartament de bloc, in camera de zi (22mc) unde temperatura era de 18 C: dupa 2 ore de functionare temperatura s-a ridicat la 22 C.

                              De ce aceasta diferenta mare?????

                              Raspunsul: peretii casei unde temperatura este constanta de 7 C absorb undele termice ca sa-si mareasca potentialul de caldura, deci peretii nu pot incalzi aerul din incapere pana ce ei absorba intr-o masura foarte mare undele termice. Deci in nici un caz nu o sa incalzeasca aerul....

                              In cazul camerei din bloc: peretii erau cam la 13 C, nu absorbeau undele termice asa de mult, deci deja puteau reflecta intr-o oarecare masura undele de la panoul radiant....deci temperatura se ridica destul de rapid.

                              Invatatura: daca aveti o cabana si stati numai 2 zile, mai bine sa puneti alte surse de incalzire. Daca intentionati sa stati mai mult de 1 sapt, atunci lasati ca panourile sa mearga incontinuu min 2 zile pt a incalzi peretii. Dupa aceea o sa mentineti numai caldura si va fi OK.

                              2. Nu se spune cam cati Wati se calculeaza pe mc.

                              Calculul ideal: 35-40W/mc.

                              3. Fiecare se lauda cu panourile lui ca sunt cele mai bune.

                              Adevarul este urmatorul: panourile radiante difera cam 2-4% intre ele, principiul de functionare este acelasi. Diferenta de pret este consecinta directa a tehnologiei aplicate, si nu EFICIENTA.

                              4. V-am spus toate acestea fiindca si noi comercializam astfel de panouri si ne-am simtit datori sa va spunem adevarul despre aceste panouri.

                              Comentariu

                              Procesare...