Temperaturi si intervale orare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bbusiness
    Membru
    • 05.iun.2006
    • 149

    Temperaturi si intervale orare

    Scenariul meu:

    De incalzit apartament la bloc (complet renovat/izolat), 2 camere 50mp:

    ~Temperatura apa retur: 45 de grade maxim.

    ~Incalzirea se face in intervalul orar: 19:00-23:00 cu setarea pe cronotermostat 23 de grade.

    ~ In restul timpului temperatura e setata pe 21 de grade. Mentionez ca totusi temperatura mediului ambiant nu scade su 21.5 grade (cu o singura exceptie cand aerisesc dimineata, dar apoi se incalzeste rapid prin transfer termic al peretilor si a obiectelor din camera)

    Rezultatul cu o temperatura exterioara intre (0-10grade) -> consum 2.5mc de gaz la 24h.


    Factura gaz luna noiembrie (include aragaz, apa calda menajera, incalzire) 75RON
  • Ciprian Sorlea
    Incepator
    • 21.dec.2006
    • 16

    #2
    Banuiesc ca asta tine acum, cu pseudo-iarna asta. In februarie, cand or sa avem temperaturi sub -10 grade, cum "optimizezi" incalzirea?

    Comentariu

    • maiam
      Membru
      • 24.aug.2006
      • 211

      #3
      Re: Temperaturi si intervale orare

      Postat în original de bbusiness
      Scenariul meu:

      De incalzit apartament la bloc (complet renovat/izolat), 2 camere 50mp:

      ~Temperatura apa retur: 45 de grade maxim.

      ~Incalzirea se face in intervalul orar: 19:00-23:00 cu setarea pe cronotermostat 23 de grade.

      ~ In restul timpului temperatura e setata pe 21 de grade. Mentionez ca totusi temperatura mediului ambiant nu scade su 21.5 grade (cu o singura exceptie cand aerisesc dimineata, dar apoi se incalzeste rapid prin transfer termic al peretilor si a obiectelor din camera)

      Rezultatul cu o temperatura exterioara intre (0-10grade) -> consum 2.5mc de gaz la 24h.


      Factura gaz luna noiembrie (include aragaz, apa calda menajera, incalzire) 75RON
      Ce fel de centrala aveti? Nu-mi vine sa cred ca exista o centrala cu un consum asa de mic!

      Comentariu

      • bbusiness
        Membru
        • 05.iun.2006
        • 149

        #4
        Centrala e Immergas Eolo Star parca 23kW
        E regalata pentru consum minim, dar si apartamentul e foarte bine izolat.

        Vecinii perimetrali au incalzire clasica RADET (fara repartitoare) care merge non-stop si sunt incadrat din toate partile, deci ma ajuta sa mentin caldura.

        Oricum conteaza foarte mult intervalele orare in care folosesti centrala si temperatura de retur....Am facut tot felul de experimente pana am ajuns la asta.

        Cand o sa vina frigurile alea puternice, am in plan sa mai bag un interval orar intre 5:00 si 6:00 ca atunci cand ma trezesc la 7 sa fie deja cald si radiatoarele sa fi iesit din inertia termica.

        Comentariu

        • maiam
          Membru
          • 24.aug.2006
          • 211

          #5
          Daca e foarte bine izolat, atunci este explicabil. Cand se vor uita vecinii pe net si vor vedea ca si ei contribuie la economie, vor cere compensatii.

          Comentariu

          Procesare...