Sistem de siguranta la cazane pe lemne

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihaiela1977
    Incepator
    • 28.ian.2007
    • 80

    Sistem de siguranta la cazane pe lemne

    am si eu acasa un cazan pe lemne din otel.Dedoi ani este montat si nu am avut probleme pana acum. de cate ori sa luat curentu am fost acasa si am scos jarul din cazan.Mar interesa un sistem de siguranta ca in cazul in care nu sunt acasa si se ia curentu sa nu se intample vreo nenorocire.Cazanu nu este prevazut cu serpentina de racire.are supape de refulare la 3bari montate pe tur vas de expansiune ,tot ce trebue.

    multumesc
  • Tetelu
    Membru
    • 03.feb.2007
    • 122

    #2
    instalati un UPS, ca la calculatoare.

    Comentariu

    • mihaiela1977
      Incepator
      • 28.ian.2007
      • 80

      #3
      Amcitit pe aici de vana cu trei cai e buna si pt mine?si unde se monteaza? intre pompa de pe retur si cazan? se leaga si la tur? as dori o poza sau o schema cu vana cu trei cai.am mai citit ca o centrala pe lemne nu e indicat sa functioneze la o temperatura mai mica de 60 grade.
      Legat de sistemul de siguranta cu oprirea curentului nu stiu ce inseamna ups , explicatimi mai pe limba mea.

      Comentariu

      • mihaiela1977
        Incepator
        • 28.ian.2007
        • 80

        #4
        mai am o intrebare .la o centrala din fonta este obligatorie pompa inre tur si retur.sau vana cu trei cai?

        Comentariu

        • Tetelu
          Membru
          • 03.feb.2007
          • 122

          #5
          UPS=sursa de tensiune neintreruptibila si are un stecher si o priza. pompa nu o alimentati direct la priza de 220V. introduceti stecherul de la UPS in priza 220V si stecherul de la pompa in priza UPS-ului. cind este curent pompa va functiona ca si cind nu ar fi instalat UPS-ul, iar cind curentul se opreste UPS-ul ,care incorporat un acumulator, va genera tensiune de 220V si astfel pompa va functiona normal diminuind pericolul supraincalzirii. sper sa fie o explicatie mai pe limba dumneavoastra

          temperatura de mininm 60 de grade e recomandata pe returul instalatiei de incalzire la centralele cu gazeificare.

          Comentariu

          • Tetelu
            Membru
            • 03.feb.2007
            • 122

            #6
            mai am o intrebare .la o centrala din fonta este obligatorie pompa inre tur si retur.sau vana cu trei cai?
            obligatorie nu nici una dintre variante.

            Comentariu

            • pavel.gabriel
              Membru
              • 25.iul.2006
              • 158

              #7
              ups

              taticu,tot ii dai cu ups,dar o ajuta intre5 si 30 de minute si pe urma..... buuuuum.....daca nu este acasa sa scoata jarul.
              asa ca ....viata-i complexa si are multe aspecte?

              este bun si ups dar cu mari modificari pentru ai lungi viata cind este nevoie de el
              eu va luminez...imprejurul

              Comentariu

              • Tetelu
                Membru
                • 03.feb.2007
                • 122

                #8
                pt. fiu pavel:

                ups-ul tine mai mult si la calculator care consuma mai mult decit o pompa.
                daca vrei sa fi asigurat in caz de pana energetica nationala atunci inlocuiesti acumulatorul ups-ului cu unul auto (operatie care nu e complicata si fara mari modificari) si te tine garantat pina se stinge focul.

                Comentariu

                • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                  Membru marcant
                  • 26.dec.2005
                  • 584

                  #9
                  Donule "Tetelu",
                  Dece temp.de 60 gr. C este valabila doar la cazanele cu gazeificare

                  Comentariu

                  • Ogoiogo
                    Incepator
                    • 19.ian.2007
                    • 93

                    #10
                    Limitarea inferioara ( 60 grdC) a temperaturii returului unui cazan este necesara pentru impiedicarea aparitiei condensului in cazan.
                    Temperatura punctului de roua a gazelor de ardere pana in 180 grdC este putin sub 60 grdC.
                    Aceasta limitare nu este necesara la cazanele ce functioneaza "in condensatie".
                    Este bine de stiut si faptul ca temperatura punctului de roua al gazelor de ardere, in cazul cazanelor pe lemne, depinde si de umiditatea lemnelor folosite...
                    Ce se intampla in cazul in care apare condensul in cazan...?
                    1. condensul provenit din gazele de aerdere este acid...ataca schimbatorul de caldura din cazan.
                    2. La cazanele cu combustibil solid sau lichid, condensul impreuna cu cenusa formeaza depuneri grosiere pe peretii focarului micsorand coeficientul de transfer termic al acestuia.

                    Daca producatorii au reusit sa rezolve cat de cat problema cu aciditatea condensului prin folosirea unor oteluri rezistente, problema cu depunerile trebuie rezolvata de fiecare in parte.

                    Comentariu

                    • vegabony
                      Incepator
                      • 24.mar.2006
                      • 16

                      #11
                      se face un circuit paralel cu pompa compus din 3 robineti si o supapa de sens!in cazut nealimeatarii pompei apa circula pe circuitul auxiliar in sensul dat de supapa....

                      Comentariu

                      • Ogoiogo
                        Incepator
                        • 19.ian.2007
                        • 93

                        #12
                        Postat în original de vegabony
                        se face un circuit paralel cu pompa compus din 3 robineti si o supapa de sens!in cazut nealimeatarii pompei apa circula pe circuitul auxiliar in sensul dat de supapa....
                        Este drept ca la prima vedere pare o solutie...insa mai sunt anumite aspecte tehnice care trebuiesc luate in considerare...si anume :
                        - sistemele de incalzire cu circulatie fortata (pompare) au diametre mici, iar presiunea "termosifonului" nu este suficienta pentru a circula apa
                        - clapetele de sens (mai ales acelea cu arc) au nevoie de o anumita presiune de deschidere...in cazul "termosifonului" este putin probabil sa se deschida.

                        Cred ca solutia mai buna, in cazul in care nu exista serpentina de racire, este aceea cu UPS.

                        Comentariu

                        • vegabony
                          Incepator
                          • 24.mar.2006
                          • 16

                          #13
                          1)pai dak se verifica din spate centrala pleaca intre 1si 2 toli(depinde de tipul cazanului)iar reducerea se face treptat...
                          2)pompele au intrari si iesiri tot de 1 tol....nu?
                          este prezentat totul foarte explicit in CATALOG MODULE [editia VII-martie 2006]

                          Comentariu

                          • vegabony
                            Incepator
                            • 24.mar.2006
                            • 16

                            #14
                            ... de la romstal

                            Comentariu

                            • Ogoiogo
                              Incepator
                              • 19.ian.2007
                              • 93

                              #15
                              Am in fata catalogul de module (VII-2006) si nu gasesc schema cu pricina...ma ajutati va rog cu un numar de pagina.

                              Nu vreau sa ma contrazic aiurea...(imi ajunge "partida" avuta)...insa eu incerc sa privesc instalatia in ansamblu...nu doar cazanul
                              Cand am specificat ca tevile sunt prea mici pentru circulatie naturala, nu m-am referit la iesirile din centrala si la intreaga instalatie...
                              De exemplu pentru o sarcina termica de 50Kw, se poate dimensiona turul instalatiei, la o viteza de pana in 0.6 m/s deci ar fi Dn32 (1 1/4").
                              La o circulatie naturala ar fi nevoie undeva la Dn65 (70x3.5)
                              Este mica dimensiunea tevii pentru circulatie naturala...daca mai am si filtre de impuritati si supape de sens cu arc...
                              Nu spun ca apa nu va circula...insa va avea o viteza in cazan mult prea mica pentru a nu ajunge intr-un final ...la fierbere...evacuata prin supapele de siguranta...

                              O seara buna

                              Comentariu

                              Procesare...