Instant pe butelie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • dummy_
    Membru Marcant
    • 16.mai.2009
    • 662

    #31
    Postat în original de viodevio
    Multumesc pentru informatii.
    Instantul este cumparat gata echipat cu duze pentru GPL
    Sper sa nu se intimple nimic neplacut daca montez un regulator de centala termica.
    Tot cei din magazin spun ca trebuie montat astfel incit pina la primul cot al cosului de evacuare sa fie de minim 40 cm
    Cei din magazin vor spune orce cu conditia sa le cunparati marfa , la butelie iti trebuie regulator de butelie , acm poate functiona si fara regulator de gaz daca presiune regleta de regulatorul buteliei e de 0.025-0.030 bar , cat despre cosul de evacuare trateaza problema cu toata seriozitatea , lucrez intrun domeniu in care am vazut oamani asfixiati tot de la solutii inprivizate de genul , ce sse intampla daca iti bate vantul in cosul ala inprovizat gen tubulatura hota ? toate gazele nearse vor venii inapoi in camera , majoritatea acm nu au senzor ptr gaze nearse ca centralele , si unii instalatori mai destepti monteaza acm in bai , spatiu inchis fara ventilatie , faci baie , caldura aburi , gaze arse dioxid si monoxid de carbon , arzatorul acm consuma oxigenul , rezulta conbinatia fatala , nu va jucati cu ce nu trebuie luati in serios instructiunile de montaj si expluatate , fiinca nu au fost scrise degeaba , cosul trebuie sa aiba tiraj , diametru interior sa fie mai mare decat diametru tubulaturii de racord , rarordarea la cos se va face in panta ascendenta , fara coturi , atentie , tubulatura de aluminiu se la caldura condens , se inbatraneste si se deterioreaza , mai sigur e sa fie confectionat din tabla sau din inox , pentru un tiraj corespunzatoe hornul trebuie sa depaseasca inaltimea casei , repet faceti treaba asa cum trebuie daca vreti sa mai prindeti pensia ca orcum au altii grija sa taie din ia ....

    Comentariu

    • doinastela
      Membru
      • 15.feb.2010
      • 142

      #32
      recomandari pt. Instanturi

      Postat în original de dummy_
      la butelie iti trebuie regulator de butelie ..cat despre cosul de evacuare trateaza problema cu toata seriozitatea ..majoritatea acm nu au senzor ptr gaze nearse ca centralele , si unii instalatori mai destepti monteaza acm in bai......
      felicitari pt. mesaj (resp. recomandari) !
      Da, un ceas de butelie e suficient pt. reglaj si implicit functionare (se recomanda insa butelie mare de GPL sau macar baterie de butelii medii)

      Toate recomandarile tale ref. al cos de fum raman valabile..

      Obsv.: incalzitoarele instant gaze/apa de la Bosch, Vaillant, cred ca si de la Ariston au senzor de fum -deci aparatul se va inchide (stinge) daca nu trage cosul de fum (respectiv racordul de cos, improvizat..)
      www.ivp.ro

      Comentariu

      • Neluc
        Membru
        • 14.sep.2009
        • 215

        #33
        Nu cumparati regulator pentru aragaz cu buton de reglaj,cautati unul simplu de 30 mb(din experienta,cele turcesti sunt superioare celor chinezesti).Este bine sa montati butelii cu gaz in baterie pentru a se compensa pierderea de presiune cind incep sa se goleasca.Toate instanturile pe gaz au termostat de fum pentru prevenirea dispersarii gazelor arse in camera,acest termostat opreste flacara de veghe si arzatorul.Am mai spus pe acest forum-tineti palma desupra instantului linga cosul de evacuare,daca este tempreratura insuportabila in timpul functionarii,atunci gazele arse nu se evacueaza suficient,verificati cosul.Pentru buna functionare practicati in partea de jos a camerei priza de aer pentru tiraj.
        Sa nu uitam ca este interzisa folosirea instantului pe butelii tip aragaz si montarea acestora in camera de baie sau dormitor.
        citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

        Comentariu

        • doinastela
          Membru
          • 15.feb.2010
          • 142

          #34
          senzor fum

          Postat în original de Neluc
          ..Toate instanturile pe gaz au termostat de fum pentru prevenirea dispersarii gazelor arse in camera,acest termostat opreste flacara de veghe si arzatorul....
          din pacate nu e asa.. Electroluxurile (AEG) n-aveau .. si erau la un moment dat cele mai vandute (aveau 70-80% din piata).
          -explicatia pt. aceasta e simpla: legislatia romana nu impunea prezenta acestui senzor de fum

          Multe din aceste aparate sunt in functiune in continuare.

          Mai exista si situatia in care instant-ul e dotat cu senzor de fum, insa utilizatorul (sau vreun instalator "priceput") muta acest senzor din locasul sau mai in afara putin, astfel incat senzorul nu mai sesizeaza prezenta gazelor arse fierbinti.. Motivul: daca nu exista un cos de fum, ci doar un racord de cos (flexibil scos afara) senzorul inchide destul de repede aparatul, iar respectivii asta doresc sa evite.
          www.ivp.ro

          Comentariu

          • Neluc
            Membru
            • 14.sep.2009
            • 215

            #35
            Da, Electrolux la care va referiti nu are nici termostat de supratemperatura si nici termostat de cos.
            Un asfel de instant functioneaza la un utilizator, montat oricum i-a traznit lui, pana se sparge schimbatorul si curge apa in flacara, omul cumpara altul modern si dupa cel monteaza in aceleasi conditii observa ca nu functioneaza din cauza cosului-concluzie-cel vechi a fost mai "bun".
            Multumesc pentru "combatere'' si ca am gasit oaia neagra a instanturilor, astept sa o gasim pe cea a cazanelor pe lemne, a centralelor termica, a sistemelor de frig si cald, a automatizarilor, a panourilor solare, a pompelor, a ventilatiilor, a boilerelor si la ce se mai iveste ocazia sau doriti dvs

            O seara buna!
            citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

            Comentariu

            • doinastela
              Membru
              • 15.feb.2010
              • 142

              #36
              oaie neagra

              Nu e vorba de gasit oaia neagra.
              Si oricum nu e Electrolux-ul, e aceea..
              Sunt alte aparate mult mai dubioase pe piata.
              Am vazut lista de preturi de la Electrolux: producatorul ofera toate variantele posibile, cu diverse echipari.
              Cu senzor de fum, sau fara etc. - importatorul alege, iar acesta alege in functie de pret (ca e Ro) si de ce ii impune legislatia.
              Nu am incercat sa combat pe nimeni, am scris doar niste precizari.
              Daca vrei, nu le mai scriu - asa de simplu e.
              www.ivp.ro

              Comentariu

              • Florin78
                Incepator
                • 04.sep.2010
                • 61

                #37
                Cum racordati cosul de evacuare la instant?
                Ma refer la acel tip armonica. Se prinde direct pe gulerul de evacuare al instantului?
                Cateva detalii. Am luat si eun instant Junkers si zilele astea il montez.
                Cine ma poate ajuta in acest sens. Are diuze de gaz natural si am luat unele de gpl. Se monteaza usor?

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3606

                  #38
                  Da, daca are diametrul potrivit se racordeaza direct la evacuarea instantului.

                  Comentariu

                  • body76
                    Membru
                    • 18.nov.2008
                    • 179

                    #39
                    Poate sa imi spuna si mie cineva cum se comporta instantul in conditiile in care apa rece in ultimele zile a avut si 2 grade iar gazele nu au fost ce ar fi trebuit?

                    Comentariu

                    • Florin78
                      Incepator
                      • 04.sep.2010
                      • 61

                      #40
                      Postat în original de Consultant climatizare
                      Da, daca are diametrul potrivit se racordeaza direct la evacuarea instantului.
                      Instantul meu are cosul de 112,5 mm. Ce diametru treb sa aibe cosul?

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru Marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 662

                        #41
                        Postat în original de body76
                        Poate sa imi spuna si mie cineva cum se comporta instantul in conditiile in care apa rece in ultimele zile a avut si 2 grade iar gazele nu au fost ce ar fi trebuit?
                        Daca nu ingheata tevile totul e ok

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3606

                          #42
                          Postat în original de Florin78
                          Postat în original de Consultant climatizare
                          Da, daca are diametrul potrivit se racordeaza direct la evacuarea instantului.
                          Instantul meu are cosul de 112,5 mm. Ce diametru treb sa aibe cosul?
                          Ma refeream la canalul de fum ce se racordeaza direct la evacuarea instantului.

                          Comentariu

                          • Florin78
                            Incepator
                            • 04.sep.2010
                            • 61

                            #43
                            Postat în original de Consultant climatizare
                            Postat în original de Florin78
                            Postat în original de Consultant climatizare
                            Da, daca are diametrul potrivit se racordeaza direct la evacuarea instantului.
                            Instantul meu are cosul de 112,5 mm. Ce diametru treb sa aibe cosul?
                            Ma refeream la canalul de fum ce se racordeaza direct la evacuarea instantului.
                            Am inteles asta. Se fixeaza acolo cu un colier pe evacuarea instantului.
                            Ce dimensiune sa aibe cosul tip armonica, daca instantul are evacuarea de 112,5 mm?

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3606

                              #44
                              Diametrul interior al racordului flexibil sa fie cat diametrul exterior al racordului de la instant.

                              Comentariu

                              Procesare...