focar pe rumegus

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • aliy
    Incepator
    • 12.aug.2006
    • 98

    focar pe rumegus

    -are cineva idee cum am putea construi un focar pe rumegus?
    -sau daca are cineva facut asa ceva poate ne ajuta cu o idee sau cu imagini.
    -eu unul doresc sa cunstruiesc asa ceva .M-am gandit sa folosesc sau sa fac un snec(un melc) si sa il pozitionez in focar cu un rezervor in care sa pun rumegusul si sa il umplu o data la 2-3 zile .

    -cei care stau la casa si au incalzire pe lemne inteleg ce vreau sa spun.Una estesa te tuci sa bagi in foc la 2-3 ore alta este sa te duci o data pe zi sa zicem.


    -astept idei
  • draku
    Membru Marcant
    • 12.mar.2007
    • 342

    #2
    si eu as fi interesat de asa ceva
    dar cel mai greu de realizat mi se pare automatizarea alimentarii in functie de temperatura dorita (stabilirea cu exactitate a cantitatii de rumegus care intra in focar -> viteza snecului)


    PS
    exista "arzatoare" de firma pt rumegus/peleti/porumb, cu preturi ce pleaca de la 1500 de euro

    Comentariu

    • aliy
      Incepator
      • 12.aug.2006
      • 98

      #3
      Postat în original de draku
      si eu as fi interesat de asa ceva
      dar cel mai greu de realizat mi se pare automatizarea alimentarii in functie de temperatura dorita (stabilirea cu exactitate a cantitatii de rumegus care intra in focar -> viteza snecului)


      PS
      exista "arzatoare" de firma pt rumegus/peleti/porumb, cu preturi ce pleaca de la 1500 de euro
      -scump eu vreau sa fac ceva mai ieftin

      Comentariu

      • Mina
        Living Legend
        • 24.iun.2006
        • 1106

        #4
        Daca aveti spatiu si doriti ieftin.................butoaie cu rumegus presat, ar fi o solutie. daca va intereseaza am ceva poze, dar doar pe seara le pot pune.

        Comentariu

        • aliy
          Incepator
          • 12.aug.2006
          • 98

          #5
          ar fi interesant
          pana la urma ne putem lega de orice ca doar suntem in stadiul de proiect,astept pozele

          Comentariu

          • Mina
            Living Legend
            • 24.iun.2006
            • 1106

            #6
            Va pun pozele pe privat.

            Comentariu

            • aliy
              Incepator
              • 12.aug.2006
              • 98

              #7
              Postat în original de Mina
              Va pun pozele pe privat.
              -va multumesc, dar totusi nu este suficient,adica nu prea imi dau seama .Mai poti veni cu ceva amanunte?

              Comentariu

              • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                Membru marcant
                • 26.dec.2005
                • 584

                #8
                Cazanele cu rumegus sunt de mult timp in inventate
                Nu cred ca aveti toate datele pt. a construi un asemenea cazan,ma refer la dotare tehnica,timp pt. teste,si multe alte informatii.

                Comentariu

                • Mina
                  Living Legend
                  • 24.iun.2006
                  • 1106

                  #9
                  V-am scris tot pe privat.
                  Scuze pt. ceilalti colegi de forum, dar toata tarasenia asta se afla pe un alt forum, caruia nu doream sa-i fac reclama aici si apoi sa fiu inteleasa gresit.

                  Comentariu

                  • aliy
                    Incepator
                    • 12.aug.2006
                    • 98

                    #10
                    Postat în original de ing.GRIGORE ZAHARESCU
                    Cazanele cu rumegus sunt de mult timp in inventate
                    Nu cred ca aveti toate datele pt. a construi un asemenea cazan,ma refer la dotare tehnica,timp pt. teste,si multe alte informatii.
                    -d-ule ing.eu un vreau sa inventez ci sa fac unul la mine acasa,cu raspunsuri din astea poate sa vina oricine dar nu sunt de folos.
                    -eu stiu ca ceea ce vreau eu sa fac nu va fi ca cel din magazin

                    Comentariu

                    • draku
                      Membru Marcant
                      • 12.mar.2007
                      • 342

                      #11
                      Postat în original de Mina
                      V-am scris tot pe privat.
                      Scuze pt. ceilalti colegi de forum, dar toata tarasenia asta se afla pe un alt forum, caruia nu doream sa-i fac reclama aici si apoi sa fiu inteleasa gresit.
                      se poate sa-mi trimiti si mie pe privat numele forumului respectiv?
                      sunt interesat si eu de asa ceva
                      multumesc

                      Comentariu

                      • kristina_racoasa
                        Membru Marcant
                        • 18.oct.2007
                        • 402

                        #12
                        Si eu va rog sa-mi dati acea adresa.

                        Comentariu

                        • prelandez
                          Incepator
                          • 10.iul.2007
                          • 25

                          #13
                          Soba pe rumegus? in copilarie am avut asa ceva la sat (fiind fabrica de cherestea in apropiere) ....
                          Daca imi aduc bine aminte functiona dupa urmatorul principiu:
                          - In exterior format dintr-un bazin rotund (cel in care se tinea motorina pe vremuri) de aprox 100/200 L.
                          - acesta era "tunat" cu trei/4 picioare, in partea de jos era o usa pentru foc, iar capacul de sus era detasabil (avea ceva ancore de prindere pt etansare), si orificiu pt cos evident.
                          - in interior era tot un cilindru ce se putea scoate afara (era sprijunit in interiorul baz mare pe ceva piciare pt a nu depasi partea focarului).
                          - Acest cilindru cu 2 manere avea in partea de jos un orificiu cu d aprox 10 cm. In acest orificiu se punea un lemn (cilindru cu D=10) special facut pt acest lucru cu rolul de a pastra un orificiu de la baza cil mic pana sus - pentru fum.
                          - Se umplea acest cilindru cu rumegus presat bine(lemnul era la locul lui pana se facea plinul). La umplere se scotea lemnul (orificiu intact) si gata incarcatura pt foc!!!
                          Plinul nu se facea o data la 2/3 zile ci mai des....

                          sper sa fie cu folos....
                          Fiecare om pe care il ?nt?lnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea
                          incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare. ( Sigmund Freud )

                          Comentariu

                          • VD-6
                            Incepator
                            • 18.oct.2007
                            • 4

                            #14
                            Rumegusul a fost inlocuit treptat cu brichetele de rumegus si mai nou cu peletii. Motivul este capacitatea calorica redusa a rumegusului brut si mai ales umiditatea.

                            Cautati alte solutii!

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3606

                              #15
                              Va recomand sa analizati toate aspectele implicate de ceea ce intentionati sa faceti. Este evident ca exista un anumit grad de fezabilitate in ceea ce v-ati propus, dar nu cred ca ar trebui tratata cu indiferenta siguranta dumneavoastra si a familiei, chiar daca motivul abordarii acestei solutii de compromis se rezuma la bani.

                              Comentariu

                              Procesare...