Manopera instalatii

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • death69
    Incepator
    • 15.mar.2007
    • 10

    Manopera instalatii

    Daca sunteti amabili sa-mi spune-ti cat este "pretul corect" la mana de lucru. Mai exact cat imi ia un meserias la montarea utilitatilor in bai de exemplu: scurgeri canalizare si montata apa calda si rece? Se ia per unitate de lucru (de ex. la dus = apa rece + apa calda + teva scurgere = ????lei)? Precizez ca este la rosu casa. mi sa cerut 2mil. per unitate. Dus + Chiuveta+ WC + Masina spalat = 8 milioane. Este mult? Putin? Multumesc anticipat
  • florin n
    Membru
    • 03.nov.2006
    • 272

    #2
    sa zicem ca in cazul wc-ului treaba e mai "imputita"... si ca ar trebui sa lasi pe cineva sa se ocupe....
    insa daca nici masina de spalat nu esti in stare sa o montezi... atunci nu ar trebui sa comentezi la pret

    Comentariu

    • Roxana_D
      Incepator
      • 31.aug.2006
      • 75

      #3
      Postat în original de florin n
      sa zicem ca in cazul wc-ului treaba e mai "imputita"... si ca ar trebui sa lasi pe cineva sa se ocupe....
      insa daca nici masina de spalat nu esti in stare sa o montezi... atunci nu ar trebui sa comentezi la pret
      Doar pentru ca nu e meseria sa trebuie sa accepte un pret la care "nu trebuie sa comenteze"?? Atat timp cat o munca isi justifica pretul, atunci trebuie platit, dar cand plecam de la premisa ca trebuie sa platim oricat doar pentru ca ne dorim ca la noi in casa sa fie totul facut foarte bine si ca nu dorim sa facem experiente tocmai pe locul nostru cel drag nu este in regula. Nu sunt de acord cu meseriasii care cer niste preturi foarte mari doar pentru ca tu nu stii sa faci acele lucruri ! NU mi se pare normal sa se incurajeze astfel de opinii, deorece nu exista persoana pe lumea asta sa stie sa faca toate meseriile de care are nevoie in viata! Si de asemenea NU sunt de acord cu parerea ca un meseriaj ar castiga mult mai mult in strainate, ca sunt prost platiti in Romania si asta justifica ridicarea tarifului! TOATA lumea ar fi MULT mai bine platita in afara.

      Parerea mea este ca daca nu vi se pare corect pretul (mie personal mi se pare mult 200ron pentru o unitate...dar asta e doar parerea mea) cautati pe altcineva! Si nu uitati, desi pretul este mare, de cele mai multe ori calitatea nu va fi proportionala!

      Comentariu

      • florin n
        Membru
        • 03.nov.2006
        • 272

        #4
        pretul nu mi se pare mare... mi se pare exagerat de mare
        Draga Roxana_D , oare pentru a schimba un bec trebuie sa chemi un electrician/meserias ? caci la fel de complicata mi se pare si montarea unei masini de spalat

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1551

          #5
          Ar fi indicat sa separam putin lucrurile pentru ca nu se intelege complexitatea lucrarii doar din mentiunea "Dus + Chiuveta+ WC + Masina spalat = 8 milioane".

          Corect este sa se mentioneze:
          -instalatie canalizare ......
          -instalatie alimentare apa rece + apa calda (apa calda banuiesc ca depinde de alta sursa - ex. boiler, centrala etc) ......

          In cadrul instalatiei de alimentare cu apa rece pentru masian de spalat se prevede un robinet special sau un tronson de alimentare astfel incat pretul pe acesta "unitate" poate fi exagerat.

          Asadar ar fi utila descierea mai amanuntita a lucrarii pentru a ne putea face o idee despre intinderea si complexitatea lucrarii.

          Daca instalatia exista si este necesara doar racordarea obiectelor sanitare mentionate pretul cred ca este destul de ridicat.. insa exista un semn de intrebare asupra modificarilor necesare...

          Comentariu

          • butu
            Incepator
            • 23.iul.2008
            • 7

            #6
            Costuri manopera instalatie incalzire

            Buna ziua, as dori sa stiu cu aproximatie care ar fi costurile cu manopera la executia unei instalatii de incalzire centrala formata din:
            1. Centrala termica cu gazeificare
            2. Termoboiler
            3. 6 calorifere montate la parter si 5 la mansarda - traseele fiind din teava de Cu, la parter vor fi montate in sapa iar la mansarda vor fi ingropate intr-un canal executat in peretii de BCA ai casei.(casa are 10 x 9 m)
            Totodata as dori sa stiu si care ar fi costurile cu manopera pentru montajul urmatoarelor obiecte sanitare(precum si a traseelor de apa rece, calda si canalizare) necesare pentru doua bai si o bucatarie:
            1. chiuvete = 3 buc
            2. toaleta WC = 2 buc.
            3. cada normala = 1 buc.
            4. cabina dus = 1 buc.
            5. sifon pardoseala = 1 buc.
            Va multumesc.

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              #7
              imi cer scuze dar nimeni nu o sa va poata raspunda exact la o asemenea intrebare.

              cel mai bine ar fi sa cereti oferte de la mai multe firme si sa le comparati.

              Comentariu

              • Jurj Crinel
                Incepator
                • 26.feb.2009
                • 18

                #8
                3150lei va costa din calculele facute de mine in cazul in care lucrurile decurg normal
                o idee inteligenta pentru energie

                Comentariu

                • Jurj Crinel
                  Incepator
                  • 26.feb.2009
                  • 18

                  #9
                  sau cel putin aste sunt preturile la Alba Iulia
                  o idee inteligenta pentru energie

                  Comentariu

                  • alina pirlog
                    Incepator
                    • 16.ian.2008
                    • 3

                    #10
                    Cost manopera instalatii

                    As dori sa stiu cat mai costa mana de lucru pt. instalatia sanitara(inclusiv caldura).pt ca mi-a cerut 1500€ si mi se pare cam mult.Va multumesc.
                    am construit o casa P +1 din caramida porotherm de 25 ,as dori sa stiu daca mai e indicat placarea cu polistiren.Temperatura iarna e de -5

                    Comentariu

                    • Seni
                      Living Legend
                      • 05.mar.2006
                      • 3524

                      #11
                      unde doriti aceasta lucrare?? in italia?

                      Comentariu

                      • dumitrescu
                        Membru marcant
                        • 14.sep.2008
                        • 330

                        #12
                        EXAGERAT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12229

                          #13
                          Informatiile sint prea putine pt a va da o referinta de pret . Trebuie muuuuult mai multe informatii despre ce aveti acolo . Unde aveti utilitatile si care . Din ce se face instalatia , ce tip de teava si pe unde se trage , cite camere, bai , ce tip de pereti ....toate acestea conteaza !
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • sirghim
                            Incepator
                            • 29.dec.2008
                            • 28

                            #14
                            to la p+1, dar trebuie vazut ca difera totulu de la casa la casa, nr. calaorifere, bai etc...oricum am o oferta de 35 milioane vechi

                            Comentariu

                            • ioan prodan
                              Membru Marcant
                              • 10.nov.2008
                              • 364

                              #15
                              Eu am facut o casa P+M in jur de 135mp pe etaj si tot cam atat au vrut.
                              Doamna Parlog nu cred ca a facut casa in italia din cauza ca in italia nu este porotherm de 25 ci poroton.E cam acelasi lucru dar difera modelul.Cat despre izolatia exterioara nu este ea cea care decide daca o face sau nu ci arhitectul care are niste norme de respectat,daca nu salutare abitabilitate si sunt sigur ca nici culoarea casei nu o poate decide dansa.

                              Comentariu

                              Procesare...