Incalzire in pardoseala, ce polistiren

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Vladislav20
    Incepator
    • 18.oct.2018
    • 5

    Incalzire in pardoseala, ce polistiren

    Buna ziua.

    Pentru incalzirea in pardoseala, o sa pun pe jos polistiren extrudat. Intrebarea mea este daca se merita sa il cumpar pe cel de 3cm, sau este de ajuns cel de 2cm grosime. Ce parere aveti?
    Sau credeti ca as putea pune un polistiren espandat de 5, si peste extrudat de 2, pentru o izolare mai buna?

    Multumesc.
  • elixir
    Membru marcant
    • 01.nov.2009
    • 368

    #2
    Cel mai gros, cat iti permite camera, sapa! Nu conteaza ca e expandat/extrudat! sub el, pune si o folie de plastic! iar ca opinie personala, IP se impaca ceel mai bine cu gresia! am Ip sub gresie si sub parchet, parchetul deja are zilele numarate!

    Comentariu

    • doru_marciuc
      Living Legend
      Expert amenajari
      • 01.oct.2012
      • 1415

      #3
      Polistirenul se calculează în funcție de grosimea minimă a șapei, în situația dată. Eu aș folosi extrudat pentru că expandatul se va tasa cu 2-3 mm, și în timp va apărea un rost între plintă și pardoseală, care va rupe garnitura de silicon.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Utilizeaza polistiren extrudat, de preferat 5cm, daca permite inaltimea camerei si usile de acces. Tevile le vei prinde pe folia trasata cu cleme pentru teava. Recomand si eu gresia, in detrimentul parchetului. Nu exagera cu grosimea sapei de egalizare peste tevi, cu cat va fi mai groasa cu atat va fi mai greu de incalzit.
        Ultima editare de VYS; 18.oct.2018, 19:50.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • tymotyman
          Membru Marcant
          • 01.nov.2009
          • 570

          #5
          Am pus la apartament 70 mp polistiren 3 si plasa buzau prinsa teva cu bride de plasa apoi turnat sapa. NU as mai face asa ceva. Pt o diferenta minora de bani mai bine polistiren special cu nuturi .Dureaza foarte mult sa prinzi teava in bride ,trebuie sa pui dibluri sa tina plasa ,de multe ori ochiurile plasei nu sunt egale si unde innadesti plasele nu mai da pe aceeasi linie.

          Comentariu

          • lmacsen
            Membru
            • 26.sep.2015
            • 298

            #6
            fara polistiren de minim 5 cm, nici n-as pune incalzire in pardoseala..

            Comentariu

            • emp
              Membru Marcant
              • 29.mai.2009
              • 547

              #7
              Postat în original de Vladislav20
              Buna ziua.

              Pentru incalzirea in pardoseala, o sa pun pe jos polistiren extrudat. Intrebarea mea este daca se merita sa il cumpar pe cel de 3cm, sau este de ajuns cel de 2cm grosime. Ce parere aveti?
              Sau credeti ca as putea pune un polistiren espandat de 5, si peste extrudat de 2, pentru o izolare mai buna?

              Multumesc.
              Casa: la parter sau etaj?
              Apartament: ai vecini sub tine?

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13007

                #8
                Postat în original de tymotyman
                Am pus la apartament 70 mp polistiren 3 si plasa buzau prinsa teva cu bride de plasa apoi turnat sapa. NU as mai face asa ceva. Pt o diferenta minora de bani mai bine polistiren special cu nuturi .Dureaza foarte mult sa prinzi teava in bride ,trebuie sa pui dibluri sa tina plasa ,de multe ori ochiurile plasei nu sunt egale si unde innadesti plasele nu mai da pe aceeasi linie.
                Numai ca este posibil sa fie o casa unde nu ai vecini sub tine, Eu am presupus ca este casa.
                Nu castigi nimic utilizand placa cu nuturi, dimpotriva, ea ajuta montatorul doar. Costa mult si nu are o izolatie la fel de buna la XPS 5cm. Este cam mare diferenta de pret intre XPS si placa cu nuturi. Nu utilizezi plasa ci folie trasata pentru un rezultat corect.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • emp
                  Membru Marcant
                  • 29.mai.2009
                  • 547

                  #9
                  Postat în original de VYS

                  ... Nu utilizezi plasa ci folie trasata pentru un rezultat corect.
                  O intrebare de amator: Vorbiti de plasa sudata sau altfel de plasa?

                  Comentariu

                  • Vladislav20
                    Incepator
                    • 18.oct.2018
                    • 5

                    #10
                    Am casa si la etaj vreau sa pun. La parter am un atelier care este incalzit cat de cat in timpul saptamanii. Sa cumpar extrudat de 5cm sincer nu imi permit, dar daca este o diferenta semnificativa intre 2 si 3 o sa fac un efort financiar sa il cumpar pe cel de 3.

                    emp - plasa la care se refera domnul VYS cred ca este cel pe care il regasiti in mesajul meu, l-am fotografiat la cineva.

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13007

                      #11
                      Este ok pentru etaj, 2-3cm ajunge. Ce este in foto nu este plasa, ci folie trasata, cu carioaj sau cum doresti sa ii spui (cu aluminiu sau fara) . Unele persoane folosesc plasa de otel, sudata, la pardoseala si nu mi se pare in regula, chiar daca o regasim in anumite manuale IPAT ale unor producatori. Doar parerea mea.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      Procesare...