Retur rece

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • eugencmn
    Incepator
    • 24.iul.2011
    • 27

    Retur rece

    Salut,

    Am o problema care imi da batai de cap.


    Recent s-a mai adaugat un calorifer nou la instalatia actuala.Conectarea acestuia s-a facut de la racordul ce iese din perete a unui calorifer existent printr-un teu.Lungimea traseului adaugat este de aproximativ 5 metri tur/retur si sectiunea tevi este de 20 din PPR.Caloriferul este aerisit,verificat tur si retur exista presiune.Problema este ca caloriferul jumatatea de sus este caldut iar partea de jos rece,implicit si returul.
    Ca si teste, s-au inchis robinetii de tur si retur ale caloriferului cel mai apropriat,de unde s-a facut racordarea ---> nici o diferenta
    Am inchis turul tuturor caloriferelor de la parter ---> se simte o mica imbunatatire la modul ca devine dupa o perioada putin caldut si partea de jos,insa oricum.nu cum ar trebui.
    Presiunea in centrala este de 1.5 bari.
    Calorifer otel - 22/600/1200


    Pareri ?


    Multumesc.

  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 572

    #2
    E posibil sa fie teava de retur obturata de la lipirea cu presa sau nu mai face fata pompa prin adaugarea a inca unui calorifer.Mai puteti inchide un pic returul la ultimele 3 calorifere dinaintea celui adaugat.

    Comentariu

    • eugencmn
      Incepator
      • 24.iul.2011
      • 27

      #3
      Suspectam un cot lipit prost pe tur,partea buna este ca l-am descoperit, era sugrumat pe interior de la lipitura,mai avea foarte putin loc.Partea proasta este ca nu am rezolvat problema,s-a imbunatatit ceva dar nu complet.Acum suspectez un alt cot dar pe retur,asta e,se mai intampla,mai ales cand lipesti in locuri foarte foarte stramte.
      Ultima editare de eugencmn; 25.oct.2018, 09:02.

      Comentariu

      • tymotyman
        Membru Marcant
        • 01.nov.2009
        • 572

        #4
        Asa este . cel mai bine se lucreza cu doua plite si mai sunt niste modele in care poti monta bac ul in capul plitei.

        Comentariu

        Procesare...