Problema colmatare filtru Y incalzire pardoseala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lorand
    Incepator
    • 23.sep.2004
    • 9

    Problema colmatare filtru Y incalzire pardoseala

    Buna ziua,

    inca de la punerea in functiune a instalatiei de incalzire prin pardoseala am intampinat o problema pe care inca nu am reusit sa o rezolv. Instalatia este noua, curata, a fost umpluta cu apa curata de la retea. Toate elementele componente ale instalatiei sunt de calitate, intregul pachet a fost cumparat de la Valrom, centrala Buderus.

    Circuitul centralei si cel al incalzirii prin pardoseala sunt separate hidraulic printr-o butelie de egalizare. Pe returul buteliei care merge spre centrala, cat si pe turul buteliei care pleaca spre circuitul de incalzire, am montat cate un filtru Y (preventiv). La cateva zile dupa punerea in functiune a instalatiei am gasit ambele filtre infundate (ca si in imaginile atasate). La fiecare 3-5 zile a trebuit sa desfac si sa curat filtrele. Cu timpul mi s-a parut ca s-a mai atenuat problema. Totusi, recent am spalat toata instalatia, am reumplut-o si am introdus o solutie de Bioreduct si Instal protect (de la Chemstal) in ideea ca problema este datorata bacteriilor care se dezvolta in astfel de sisteme. Problema a revenit exact ca la inceput.

    Ceea ce se depune in filtrul Y si in partea de jos a buteliei de egalizare are aspect de nisip, dar daca il frec intre degete se dizolva, se marunteste, devine un fel de pasta foarte fina. Nu sunt impuritati, se formeaza in apa dar nu stiu ce este.

    Ati mai intalnit asa ceva? Aveti idee de unde se formeaza depunerile acelea? Ce imi recomandati sa fac?

    Multumesc.
  • iahim_namor
    Membru
    • 02.mar.2015
    • 199

    #2
    Poate fi vaselina care colmateaza instant sitele. Mie mi s-a intamplat la o baterie de bucatarie: am uns niste garnituri, am montat la loc bateria si cand am dat drumul la apa s-a infundat sita deoarece apa a antrenat vaselina in sita, unde deja erau niste impuritati mici. S-a facut instant o pelicula care bloca aproape tot debitul de apa.

    Cred ca dupa ce o sa cureti de cateva ori (dispar impuritatile dar si vaselina) o sa se rezolve.

    Comentariu

    • cata7007
      Incepator
      • 06.nov.2018
      • 1

      #3
      Salut , am si eu aceeasi problema cu filtrul Y , care a fost schimbat cu un filtru ANTI-MAGNETITA ca cel din imagine.

      Problema persista , eu doar am reusit sa imi fac viata mai usoara ca sa nu mai stau sa curat de fiecare data filtrul Y.

      Sistemul este de la VALROM , problema este ca imi cad debitmetrele la 0 litrii pe minut. Vin o curata , schimba amestecul din pompa si dupa 2-3 zile la fel face.

      Ceea ce scot din instalatie este ce se vede in poza cu apa. Si scot frecvent asa ceva la 2-3 zile. Nu imi dau seama ce este , ideea e ca imi blocheaza sistemul.

      Daca are cineva vreo idee este binevenita. Deja am epuizat orice varianta. Vin cei de la garantie baga imbusul invart de sistemul de amestec si se deblocheaza debitmetrele si incep sa functioneze. Cred (presupun) ca strange impuritatile acelea in distribuitor sau in pompa si de asta se blocheaza.

      Astept pe cineva care are vreo solutie.

      Multumesc

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12199

        #4
        Incercati si ceva mai special ...https://incalzireinpardosealarehau.w...ii-de-curatat/
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        Procesare...