Cazan lemne + puffer + radiatoare + boiler ACM

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • remus67
    Incepator
    • 19.nov.2018
    • 3

    Cazan lemne + puffer + radiatoare + boiler ACM

    Buna ziua tuturor!
    Am cateva nelamuriri (bine, am eu mai multe decat ''cateva'' dar...).
    Daca instalez un grup de pompare si amestec Oventrop Regumat intre un cazan Attack Profi 25kw si un puffer de 800, mai este necesar sa instalez unul si dupa puffer, intre el si radiatoare sau o pompa este de-ajuns?
    Daca am 2 pompe, una cu 3 trepte de reglare si una variabila, o pun pe cea reglabila in fata pufferului si pe cea cu 3 trepte dupa sau invers?
    Daca am aceste pompe, instalatia pentru ACM mai necesita una suplimentara sau nu?
    Unde si cate vase de expansiune se instaleaza? Unul de aprox. 35-50 litri pentru cazan si unul mai mic pentru boiler sau e suficient doar unul singur? Unde se instaleaza acesta, intre cazan si puffer, inaintea pompei (grupului de pompare si amestec) sau dupa ea, intre grup si puffer?
    Va multumesc pentru rabdare!
  • elixir
    Membru marcant
    • 01.nov.2009
    • 368

    #2
    Salutare!
    - puffer de 800l este mic! imi vei da dreptate, peste un an!
    - grupul de pompare se foloseste intre cazan si puffer( retur cazan), intre puffer si calorifere ai nevoie de o vana termostatata, care sa coboare temperatura!
    - eu as folosi pompa cu turatie variabila ptr calorifere!
    - boilerul de acm il instalezi in functie de schema, de locatie, etc. daca ai boilerul camera cazanului, e f simplu, daca e in baie(la distanta) e altceva.
    - vase de expansiune: sa acopere 10% din volumul de apa in instalatie. ti-as recomanda 2: unul legat in cazan, unul pe puffer. daca vrei siguranta, pune si unul de 10l pe vasul de acm!

    Comentariu

    • remus67
      Incepator
      • 19.nov.2018
      • 3

      #3
      [QUOTE=elixir;n669925]

      Multumesc pentru interventia prompta, elixir!
      M-am oprit la cel de 800 litri din 2 motive: spatiul destul de limitat in viitoarea camera a cazanului (si pe latime si pe inaltime) plus ca in manualul centralei zice ceva de minim vreo 570 parca (nu retin exact). Si eu as fi vrut mai mare dar...
      Am inteles treaba cu vana termostatata. Daca rolul ei e sa coboare temperatura (banuiesc ca pe tur, nu?) inseamna ca face cam acelasi lucru cu grupul de amestec doar ca mai simplu si mai ieftin nu?
      Cat despre pompe, si eu ma gandisem la fel, vroiam totusi si opiniile unor oameni care se pricep. Eu mergeam intuitiv.
      Eeee, am ajuns la boiler! Pai neavand spatiu, sunt nevoit sa il instalez in baie. Si asta inseamna cam 10-12 metri liniari de teava din cazan pana la el, depinde unde anume in baie il fixez plus vreo 5-6 coturi. De aici si intrebarea daca mai necesita vreo pompa si de care/sau combinat cu ce alt fitting/accesoriu
      Vasele de expansiune: 10% in total cele 2 de pe incalzire?

      later edit: vana termostatata sau vana termostatica e totuna? La o prima cautare vad 2 chestii diferite, unele cu senzor altele fara. Avand o pompa Grundfos Alpha 2L care ''stie'' sa controleze mai multi parametri, ce tip de vana e recomandata?
      Ultima editare de remus67; 19.nov.2018, 12:15.

      Comentariu

      • elixir
        Membru marcant
        • 01.nov.2009
        • 368

        #4
        e vorba de 2 tipuri de vane:
        1. vana termostatata (V3C) , care se monteaza pe retur, spre cazan. este similar cu acel grup de amestec. astea trebuie sa ridice temperatura pe iesire.
        2. vana de amestec, reglabila(diverse plaje de reglaj). astea coboara temperatura pe iesire, se monteaza pe tur, spre calorifere.

        Comentariu

        • remus67
          Incepator
          • 19.nov.2018
          • 3

          #5
          Postat în original de elixir
          2. vana de amestec, reglabila(diverse plaje de reglaj). astea coboara temperatura pe iesire, se monteaza pe tur, spre calorifere.
          Din cate inteleg eu, amesteca apa mai calda de pe tur cu cea mai rece de pe retur si, in consecinta baga apa mai rece in calorifere,asa-i? Adica, e vorba doar de unde este montata vana, pe tur sau retur, deoarece ea facand acelasi lucru (amesteca apa mai calda cu cea mai rece) functie de unde e montata (retur sau tur), ridica sau, respectiv coboara temp?
          O vana 3 cai Esbe VRG 131 25/10 cu actuator seria ARA600 montata intre o pompa Grundfos variabila si calorifere, rezolva problema?

          Comentariu

          • elixir
            Membru marcant
            • 01.nov.2009
            • 368

            #6
            ceva de genul asta!
            acum, in functie de buzunar:
            https://www.arenainstalatiilor.ro/se...-crc-111-p5551 (scump)
            sau
            https://www.arenainstalatiilor.ro/va...-45-65-c-p2400 (ieftin)
            la varianta ieftina, montezi imediat dupa iesire un termometru de imersie, ca sa vezi exact cum faci reglajul!
            PS: nu fac vreo reclama, nu activez in domeniu, nu vand nimic..

            Comentariu

            Procesare...