Centrala termica pe lemne legata in paralel cu centrala electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cacenschi
    Incepator
    • 12.dec.2018
    • 1

    Centrala termica pe lemne legata in paralel cu centrala electrica

    Buna seara,
    In urma citirii catorva postari pe acest forum am montat la centrala electrica de 36 kw pe care o am un viadrus pe lemne de 35 kw care nu il foloseam.
    Montand supape de sens pe ambele tururi ale centralelor am reusit sa separ circuitele,adica sa nu incalzeasca centrala electrica apa din cazanul cu lemne si fiind setate la temperaturi diferite adica cea electriva la o temperatura inferioara ,aca care intra calda din cazan anuleaza rezistemta electrica.
    Toate bune si frumoase insa acum ma gandesc sa montez un termostat de ambient la centrala electrica si nu stiu cum o sa se comporte centrala electrica daca in acelasi timp primeste comanda de la termostatul ambiental sa plece rezistenta electrica si in acelasi timp intra si apa calda din cazanul pe lemne care teoretic anuleaza rezistenta.
    Astept cu interes parerile dvs.
    Multumesc
  • elixir
    Membru marcant
    • 01.nov.2009
    • 368

    #2
    o sa aiba opriri mai multe, nimic altceva! termostatul intern o sa opreasca rezistenta electrica, la atingerea temperaturii setate.fapt care se va realiza mai usor, cand ine ceva apa calda de la cazanul pe lemne.
    o sa mearga fara probleme!

    Comentariu

    Procesare...