Sobe teracote

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea Talos
    Incepator
    • 26.dec.2018
    • 1

    Sobe teracote

    Va adresez o intrebare legata de o soba de teracota. Flacara bate in geamul usii, iar cand deschid usa sa alimentez imi intra fumul in casa. Soba este rezidita in aceasta toamna, incalzeste foarte bine, singurul neajuns fiind cel prezentat. Ce trebuie sa fac pentru a dirija flacara spre cos, nu spre geam, pe care mi-l innegreste. Multumesc.
  • Dancea
    Incepator
    • 07.ian.2016
    • 0

    #2
    Buna seara, am o intrebare,pot placa o soba de teracota cu fainta si ce adeziv sa foloseac sa nu se crape sau sa se dezlipeasca?

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12200

      #3
      Lipsa tiraj , camera etansa . De unde ai aer pt ardere ?
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13005

        #4
        Cosul este curatat? Este bine dimensionat?
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • tymotyman
          Membru Marcant
          • 01.nov.2009
          • 570

          #5
          Daca aveti termopan si usa etansa asa se intampla. incercati cand bagati lemne in soba sa deschideti usade la camera putin.

          Comentariu

          • adip19662
            Incepator
            • 26.sep.2018
            • 12

            #6
            Patesc frecvent asa ceva, mai ales cand soba de teracota (5 etaje) nu a fost incalzita mai mult timp. Mi s-a spus ca este racit cosul de fum si nu are tiraj. Adevarul este ca dupa incalzirea sobei acest simptom dispare.
            Acelasi simptom, il mai am pe un godin de tabla din comert cu geam la admisia de lemne, prevazut si cu recuperator de caldura cu 8 tevi. Pentru a evita cat mai mult iesirea fumului, deschid putin tavita de admisie aer (care este si tava de cenusa). Nu rezolv dar scad debitul de fum care iese in camera. Daca scot recuperatorul nu mai am aceasta problema si tirajul isi face treaba. Recuperatorul il curat lunar iarna.

            Profit insa pentru a adresa o intrebare legata de izolarea cosului de fum - nu am gasit nici un topic pe aceasta tema.
            La casa (veche) pe care am cumparat-o am descoperit cosul de fum netencuit pe intregul etaj, godinul fiind la parter. Cosul de fum este ascuns sub un lambriu - ma mir ca nu am luat foc pana acum (este ceea ce m-a determinat sa nu arunc recuperatorul de caldura acesta avand si rol de a opri eventualele scantei care urca pe cos). Cosul este construit din caramida cu goluri.
            Pentru tencuirea lui pot folosi un amestec de multibat (a parte) si nisip (3 parti)?
            Multumesc.
            Ultima editare de adip19662; 08.mai.2019, 10:34.

            Comentariu

            Procesare...