Solutie incalzire electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • pvcata
    Incepator
    • 28.dec.2018
    • 3

    Solutie incalzire electrica

    Salutare,

    Detin un apartament cu 3 camere pe parter, aprox 90m2, izolat pe exterior cu polistiren de 10.
    La 2 dintre camere fatada este formata din termopan PVC de sus pana jos care din cate am inteles a stat undeva la mai bine de 4 ani montat in apartamentul la rosu.
    Problema este ca radiatoarele nefiind instalate pe fatade, nu am nici un fel de perdea termica si se pierde destula caldura. Trecand peste asta, condensul este la el acasa, in special in camera din capat care avand inca un perete lateral ce da spre exterior este intotdeauna mai rece decat restul casei. Asta este a doua iarna petrecuta aici, am zis ca poate cu timpul se mai elimina din umezeala din pereti, insa este la fel ca iarna trecuta.
    Am incercat seara trecuta sa las un calorifer electric intre draperie si fatada din termopan, pozitionat undeva la jumatate. Rezultatul - geamul de langa calorifer mai avea doar o linie subitre de condens la baza comparativ cu restul geamurilor care siroiau.
    Mentionez ca nu am plante in camera, nu usuc rufe acolo iar temperatura este undeva la 22 de grade. Umiditatea in camera se mentine la 55-60%.
    As avea vreo solutie electrica pe care sa o instalez la baza termopanului fara sa scot parchetul?
    Ma gandeam la un cablu de degivrare in prima instanta pe care sa-l leg la o priza programabila si care sa functioneze la anumite intervale de timp dar nu cunosc domeniul si nu stiu daca se preteaza.
    As vrea mai intai sa incerc niste solutii low cost inainte de a schimba intreaga fatada cu un termopan mai calitativ.

    Multumesc pentru sugestii!
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 570

    #2
    Variante sunt dar costisitoare,gen https://www.decorad.ro/convectoare/c...09-210-18.html sau montarea unui radiator ingust si lung pe picioare.

    Comentariu

    • pvcata
      Incepator
      • 28.dec.2018
      • 3

      #3
      Ma gandeam ca rezolv mai ieftin si fara prea mare deranj. Cu caloriferul electric lasat pe minim acolo la geam, condensul s-a redus considerabil iar camera se incalzeste mult mai bine. Pe viitor cred ca voi instala cum ai zis niste calorifere de 11 sau 22 x 300 so voi rezolva problema. Mersi de ajutor!

      Comentariu

      Procesare...