Probleme cu centrala termica pe lemne

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tavi_p
    Incepator
    • 03.iun.2016
    • 3

    Probleme cu centrala termica pe lemne

    Salutare!

    Am o centrala terminca pe lemne, Atmos DC 25S. Are montat si ladomat si intampin urmatoarele probleme. Poate imi puteti da niste sfaturi

    1) centrala este instalata de cativa ani, ladomatul a avut mereu probleme, cred, pt ca din cand in cand pacane. As vrea sa ii verific functionalitatea. La ce parametrii ar trebui sa fiu atent? Stiu ca el are rolul principal de a circula apa doar in interiorul centralei atata timp cat temperatura din interiorul centralei este < 80 grade.

    2) pompele. Am doua pompe pt circularea apei. Una incorporata in ladomat si cealalta este montata dupa, pe circuitul principal. Cum sa fac sa verific ca pompele functioneaza. suspectez ca cea de la ladomat este defecta sau blocata. Am vazut odata un instalator care avea o scula, un breloc de cheie efectiv care avea un dispozitiv magnetic ce se punea in mijlocul pompei si ca si la o busola, exista un ac care se invartea daca pompa functiona. Nu am gasit un astfel de dispozitiv de cumparat pe la dedeman, hornbach.

    3) temperatura si o functionalitate pe care o consider anormala:
    Daca fac focul si umplu centrala cu lemne - lemne asa cum scrie la carte,dimensiune, umiditate...daca pun in functiune ambele pompe, atat cea de la ladomat care este legata direct la centrala cat si cea secundara pe care trebuie sa o bag in priza separat (totusi existand un termostat legat la teava ce iese din centrala cu apa calda) in casa se face o caldura de ma da afara.
    Daca scot pompa secundara din priza, in ultima camera caloriferul nu se incalzeste suficient. Probabil instalatia a fost proiectata prost pt ca sunt in total 5 calorifere la parter, deci pompa de la ladomat ar trebui sa poata face fata. In orice caz, acum nu mai pot sa refac instalatia.


    Ce mi-as dori sa pot face ar fi asa: Sa verific corecta functionare a ladomatului. Sa pot sa las in priza ambele pompe dar cumva sa montez un termostat de interior si sa controlez pompa secundara ca sa nu mai fac caldura inutil in casa, sa se mentina o temperatura constanta. Apoi sa nu se mai supraincalzeasca centrala. (exista momente cand umpland cu lemne centrala, creste temperatura apei si ajunge la 100 grade.)

    Daca aveti un sfat de urmat, va rog...

    Cu multumiri
  • elixir
    Membru marcant
    • 01.nov.2009
    • 368

    #2
    mai bine apelezi la cineva care stie cu ce se mananca!

    ladomatul este suficient ptr o instalatie ,,normala", nu e nevoie de alta pompa!
    se poate monta si TA, cu mici modificari!
    dar cum se face ca va apuca modificarile doar in toiul ierni...

    Comentariu

    • tavi_p
      Incepator
      • 03.iun.2016
      • 3

      #3
      Postat în original de elixir
      mai bine apelezi la cineva care stie cu ce se mananca!

      ladomatul este suficient ptr o instalatie ,,normala", nu e nevoie de alta pompa!
      se poate monta si TA, cu mici modificari!
      dar cum se face ca va apuca modificarile doar in toiul ierni...
      Multumesc de raspuns dar nu va suparati, ce inseamna TA? Nu ma apuca modificarile in toiul iernii - ce insinuati? Centrala este instalata la casa parinteasca in care nu mai locuieste nimeni si unde eu merg rar si pt perioade scurte.

      Comentariu

      • elixir
        Membru marcant
        • 01.nov.2009
        • 368

        #4
        TA= termostat de ambient.
        nu insinuam nimic, doar constat ca iarna de iarna apar pe forumuri oameni care realizeaza ca au probleme cu incalzirea... de obiceei problemee vechi!

        Comentariu

        Procesare...