Problema Retur incalzire in pardoseala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Silviu Cluj
    Incepator
    • 15.ian.2019
    • 5

    Problema Retur incalzire in pardoseala

    Am observat ca nu se incalzeste returul de sub centrala decat foarte putin dupa 2,3 ore de functionare. Cel mai bine se simte un pic cald returul pe circuitul din mijloc (dupa cele 3 ore de finctionare ).Pe ultimul circuit cel din dreapta (imagine) chiar si dupa cele 3 ore tot rece este . Circuitele sunt toate deschise la maxim, constructorul sustine ca sunt 100m/circuit (eu nu cred ) .
    Am verificat filtrul de pe retur cel de sub centrala (nu a fost mizerie).
    2 pompe pe 4 circuite in cant timp trebie sa se incalzeasca returul?
    In apartament nu se incalzeste mai mult de 20 grade, centrala a mers continuu 2 zile. Apartamentul are 73mp,.
    Pareri?

    Click pe imagine pentru versiune mai mare.*  Nume:	1547546422943.JPEG* Afișări:	1* Mărime:	148,0 KB* ID:	671132
    Ultima editare de Silviu Cluj; 15.ian.2019, 13:50.
  • elixir
    Membru marcant
    • 01.nov.2009
    • 368

    #2
    -daca e constructie noua, e normal sa se incalzeasca mai greu, pana intra in regim termic. izolatie exista? cat?
    -sub teava e izolatie?
    -din poza ta returul este pozitionat sus(culoare rosie). ar fi bine sa izolezi ale bulb, ca sa sesizeze diferentele de temperatura!
    -100m/circuit e cam mult!
    -daca pui pompa pe o treapta de viteza mai mare (sau alta curba de turatie) nu e mai bine? ce temperatura ai setat ca centrala pe tur?
    -cel care a facut instalatie nu are de dat explicatii? adica operatia a reusit, dar pacientul e mort!

    Comentariu

    • Silviu Cluj
      Incepator
      • 15.ian.2019
      • 5

      #3
      -Da este constructie noua, dar regimul termic este reglat , vecinii sunt mutati . Centrala este in functiune din Septembrie 2018 , si a tot mers , izolatia este de 10 cm .
      -Sub teava zice firma care a facut instalatia ca au pus izolatie de 3cm (dar nu sunt sigur pt ca am vazut ca exista doar o folie subtire)
      -turul este sus cel cu rosu
      -da este mult 100m pe circuit , si putin 4 circuite pt ap cu 3 camere si 73mp pt ca nu are putere sa incalzeasca apartamentul.
      -pompa este setata la treapta cea mai mare si da se simte mai repede circulatia fata de pompa din centrala , Temperatura este setata pe 45 pe tur

      +Au fost cei care au facut instalatia timp de o saptamana in fiecare zi -au curatat instalatia, au curatat filtrul de la retur, au verificat centrala , toate functioneaza in parametrii normali.
      +Nu vor sa isi asume nimica nu vin cu nici o rezolvare , nu vor sa imi faca hartie de constatare nici la ce au facut pana acuma pt partea de verificare si curatare a instalatiei.
      +Merge chiar mai rau decat inainte sunt o firma de toata jena , constructorul i-a ales pt ca au mers cu pretul cel mai mic .

      Comentariu

      • Vizitator MC1
        Incepator
        • 21.ian.2019
        • 15

        #4
        Postat în original de Silviu Cluj
        -Da este constructie noua, dar regimul termic este reglat , vecinii sunt mutati . Centrala este in functiune din Septembrie 2018 , si a tot mers , izolatia este de 10 cm .
        -Sub teava zice firma care a facut instalatia ca au pus izolatie de 3cm (dar nu sunt sigur pt ca am vazut ca exista doar o folie subtire)
        -turul este sus cel cu rosu
        -da este mult 100m pe circuit , si putin 4 circuite pt ap cu 3 camere si 73mp pt ca nu are putere sa incalzeasca apartamentul.
        -pompa este setata la treapta cea mai mare si da se simte mai repede circulatia fata de pompa din centrala , Temperatura este setata pe 45 pe tur

        +Au fost cei care au facut instalatia timp de o saptamana in fiecare zi -au curatat instalatia, au curatat filtrul de la retur, au verificat centrala , toate functioneaza in parametrii normali.
        +Nu vor sa isi asume nimica nu vin cu nici o rezolvare , nu vor sa imi faca hartie de constatare nici la ce au facut pana acuma pt partea de verificare si curatare a instalatiei.
        +Merge chiar mai rau decat inainte sunt o firma de toata jena , constructorul i-a ales pt ca au mers cu pretul cel mai mic .
        Buna Silviu,

        La noi e incalzire normala, prin calorifere. Din ce am inteles, se poate face o echilibrare a caloriferelor (in cazul nostru - nu se incalzesc la fel de ok cele de la etaj). Poate tot o echilibrare e necesara si in cazul tau... De asemenea, be happy, ca la tine a venit a firma care sa se uite, esti un caz bun...
        Sincer la cate probleme apar la o locuinta noua, mai degraba stai in chirie sau ti-o construiesti tu...

        Comentariu

        • Silviu Cluj
          Incepator
          • 15.ian.2019
          • 5

          #5
          Postat în original de Madal!na23

          Buna Silviu,

          La noi e incalzire normala, prin calorifere. Din ce am inteles, se poate face o echilibrare a caloriferelor (in cazul nostru - nu se incalzesc la fel de ok cele de la etaj). Poate tot o echilibrare e necesara si in cazul tau... De asemenea, be happy, ca la tine a venit a firma care sa se uite, esti un caz bun...
          Sincer la cate probleme apar la o locuinta noua, mai degraba stai in chirie sau ti-o construiesti tu...
          Salut Madalina

          Da au fost si echilibrate si tot asa este.
          Da au venit cei care au facut lucrarea 5 zile consecutiv astazi 22.01.2019 o sa vina si a 6 zi si nu se rezolva nimica , au facut numai deranj si posibila cheltuiala , mi-au demontat pompa, mi-au lovit mobila de bucatarie si nu vor sa isi asume nimica .

          Comentariu

          • elixir
            Membru marcant
            • 01.nov.2009
            • 368

            #6
            Ai incercat sa vezi cum merge cu centrala la 55C? si cu acel ventil termostat mai deschis? oricum, acolo lipsesc niste termometre, ca sa poti sa vezi ce temp merge in pardoseala!
            eu as trage de constructor! pe orice cale!
            mie imi e teama sa nu fie prea putina teava in circuite!
            Ultima editare de elixir; 22.ian.2019, 19:44.

            Comentariu

            • rex
              Membru
              • 21.apr.2015
              • 220

              #7
              La 70mp si 400ml de teava ai cam cu 300ml de teava mai putin decat ar trebui ,,,,,,,

              Comentariu

              • Silviu Cluj
                Incepator
                • 15.ian.2019
                • 5

                #8
                Postat în original de rex
                La 70mp si 400ml de teava ai cam cu 300ml de teava mai putin decat ar trebui ,,,,,,,

                Salut Rex

                Da stiu este putina teava , dar nici nu cred ca am 400ml , pentru ca ei nu imi garanteaza ca au pus 100m pe circuit.... am lasat sa mearga 24 de ore centrala si nu a crescut mai mult de 21 de grade in apartament . Ei nu vor sa accepte ca au gresit (cei care au facut lucrarea + constructorul )
                Ieri mi-au zis ca este de vina centrala si sa schimb centrala (centrala este montata de constructor).
                A chemat constructorul firma care a montat centrala si au verificat instalatia + centrala si totul functioneaza in parametrii normali dupa cartea tehnica .

                Comentariu

                Procesare...