Rentabilitate cazan pe Viadrus pe lemn sau adaptare pe peleti ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bulba grig
    Membru Marcant
    • 27.oct.2011
    • 361

    Rentabilitate cazan pe Viadrus pe lemn sau adaptare pe peleti ?

    Buna ziua . Am un cazan Viadrus de 35 kw , pe lemn si carbune . SE MERITA sa fac o transformare a cazanului pe instalatie pe peleti ? casa este izolata , termopane . Care ar fii consumul de peleti /luna la o suprafata de 200mp cu un h de 2.20 pe camera ? Orientativ . La cazan in istalatie am si un puffer de 1250l incorporat in instalatie .
  • elixir
    Membru marcant
    • 01.nov.2009
    • 368

    #2
    care ar fi motivul pentru care ai vrea sa faci asa ceva?
    daca o sa cauti putin, o sa gasesti niste oameni care au avut proleme mari cu astfel de arzatoare: au luat foc in timpul utilizarii!
    cazanul ala a fost conceput sa arda lemne, eventual carbuni!
    iar acele arzatoare au o multime de probleme!

    Comentariu

    • bulba grig
      Membru Marcant
      • 27.oct.2011
      • 361

      #3
      Pretul si lipsa combustibilului solid , plus munca -taiat , crapat , asezat , . De aceea am si intrebat daca e rentabil ?

      Comentariu

      • B K
        Incepator
        • 11.ian.2014
        • 84

        #4
        Ca si costuri de achizitie e cam acelasi lucru, doar ca dispare munca in plus cu lemnul...cum
        afi spus , taiat , carat, asezat ...plus alimentarea centralei de minim 2 ori in 24 h.
        In concluzie , in momentul asta , diferenta intre lemn si pelete este comfortul. Am cunostinte care si-au montat arzatoare de peleti pe centrale cu lemne, nu au probleme......sau nu au avut pana acum. Insa , tinand cont ca un arzator bun e in jur de 4000-5000 lei.....se mai poate face un efort mic si se achizitioneaza o centrala pe peleti.
        PS: Nu am inteles prea bine ...220 cm h?

        Comentariu

        • elixir
          Membru marcant
          • 01.nov.2009
          • 368

          #5
          un calcul semiempiric: 2 saci/zi x 30 zile= 60saci/luna= 1200lei. poate nu consumi zilnic atat, dar si daca scazi la 800lei lei/luna x 5 luni= 4000 lei/iarna...putin/mult, tu sti cel mai bine!
          eu as investi niste bani in izolatie! economia la incalzire si confort sporit se obtin din pierderi mici, nu din cazan!

          Comentariu

          • bulba grig
            Membru Marcant
            • 27.oct.2011
            • 361

            #6
            Pentru BK --h reprezinta inaltimea camerelor cca 220 cm .
            Pentru Elixir -- casa este izolata cu 10 cm eps 100 , in pod vata de 10 cm , termopane ..... Nu ma gandeam la o instalatie/arzator nou , am vazut ca sunt peste 1000e , ci la ceva homemade . Si nu tin neaparat sa fac asemenea schimbare !!! sunt multumit de instalatie si randament , doar ca problema aprovizionarii (toate etapele) cu lemne era o problema . La lemn pentru oct -aprilie- cost cca 6000 ron .

            Comentariu

            • elixir
              Membru marcant
              • 01.nov.2009
              • 368

              #7
              2 sfaturi:
              - adauga izolatie la pod, daca la fatada nu se mai poate! aveam in pod, intre grizi, 20cm de vata. in 2017, toamna, am adaugat inca 20cm, transversal peste grinzi. rezultat: in 2018 nu am mai cumparat lemne! nu o sa cumpar nici in 2019. economia a fost fantastica!(polistiren la exterior 13cm 5+8, nu sa putul altfel!)
              - foloseste carbune, daca ai in zona! iesi mai ieftin, la consum! iar cazanul tau merge bine pe carbune! doar sa ai tiraj bun!

              Comentariu

              • bulba grig
                Membru Marcant
                • 27.oct.2011
                • 361

                #8
                Am si carbuni si merge f bine , ERA o idee, daca s-ar fi meritat .

                Comentariu

                Procesare...