Tavan incins de la semineu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • missy
    Incepator
    • 30.nov.2011
    • 85

    Tavan incins de la semineu

    Buna ziua.
    am un mare necaz. Tocmai ne-am renovat livingul, am facut un semineu frumos cu un mester. Nu prea stam in living decat cand avem musafiri si cred ca am facut maxim 10 focuri in semineu. Avem horn exterior.
    Azi am facut foc de 3 ori pt ca era frig dar nu am umplut tare semineul. Am bagat cam un brat bun de lemne cu cucuruzi.
    La al 3lea foc a inceput sa miroasa a incins si s-a topit o bagheta de polistiren de sus ce uneate hota cu tavanul. Am pus mana si TOT tavanul e ff incins si a inceput sa crape.
    A scos sotul ce era in semineu asa arzand pt ca ne-am speriat.
    De ce naiba am patit asta?
    Cum ziceam am mai facut foc si a fost ok. Hornul e exterior si e curat. Hota de la semineu e din 2 bucati polistiren de roz cu vata speciala intre ele.
    Am insistat f mult la mester sa izoleze hota de tavanul fals cand a lucrat dar stiu eu cat de bine a lucrat?
    Ce a facut mesterul:
    A pus peste tavanul vechi din ghips sau ce material era pe vremuri la tavane, niste leturi de lemn in care a prins profilele de rigips. A zis ca e mai bine cu leturi de lemn sa fie sigur ca se prind in ceva tare profilele pt rigips. Rigipsul merge doar pana la hota.

    Pe urma a construit semineul intr-un colt si a facut hota pe care a unit-o cu tavanul nou si a pus inauntrul hotei rigips roz si vata bazaltica pt ca sa nu intre caldura intre tavanul vechi si nou.

    Eu i-am zis sa faca asa pt ca magarul nu avea de gand sa puna rigips roz in tavan inauntrul hotei.

    Acum ce naiba facem ca tavanul inca e fierbinte si a crepat putin. Ne e frica sa mai facem foc.
  • missy
    Incepator
    • 30.nov.2011
    • 85

    #2

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2466

      #3
      Din ce se vede in poze nu este o lucrare prost executata.
      Este normal sa se incinga pentru ca aveti o portiune de cos din tabla care este neizolata.
      Daca trecerea cosului prin pereti este bine izolata, nu exista riscul de incediu.

      Situatia la dvs. este asemanatoare cu a mea (vedeti foto)
      Si la mine se incalzeste rigipsul de pe tavan in zona sobei, dar asta doar cand fac focul.
      Rigipsul nu vine in contact cu cosul, asa ca nu exista riscul de incendiu.
      In zona de trecere prin tavan este izolat cu vata de sticla si vata minerala bazaltica.
      Este a patra iarna in care fac focul fara probleme.

      Nu mai montati bagheta ornamentala din polistiren.
      Este normal sa se topeasca.
      Fișiere Atașate
      Ultima editare de fanero; 20.ian.2019, 11:04.

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2466

        #4
        Grilele de aerisire sunt din metal?

        Comentariu

        • emp
          Membru Marcant
          • 29.mai.2009
          • 547

          #5
          Postat în original de missy
          Buna ziua.
          am un mare necaz. Tocmai ne-am renovat livingul, am facut un semineu frumos cu un mester. Nu prea stam in living decat cand avem musafiri si cred ca am facut maxim 10 focuri in semineu. Avem horn exterior.
          ......
          Acum ce naiba facem ca tavanul inca e fierbinte si a crepat putin. Ne e frica sa mai facem foc.
          Din fotografii de vede ca nu aveti camera de decompresie si grile de decompresie.
          Atasez o imagine furata de aici.

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	semineu.jpg 
Afișări:	1484 
Mărime:	42,3 KB 
ID:	671256
          Ultima editare de emp; 21.ian.2019, 10:56.

          Comentariu

          Procesare...