Calcul necesar centrala termica pe gaz

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Danut1984
    Incepator
    • 10.mai.2018
    • 10

    Calcul necesar centrala termica pe gaz

    Buna seara,


    Va rog sa ma ajutati cu stabilirea puterii unei centrale termice pe gaz(in condensare sau conentionala) si cateva sfaturi in legatura cu marca.
    Casa este P+E+pod, construita din bca prefab,izolata pe exterior cu polistiren expandat Baudeman EPS100,tavanul de la parterul
    casei este izolat cu polistiren de 5cm(in momentul cand au turnat placa au pus polistiren).Casa are suprafata de aproximativ 160mp.
    Etajul este mansardat (izolat cu folie de aluminiu,si vata de sticla 15cm).Atasez 2 poze cu suprafata si fatada casei.
    Mentionez ca am fost la cateva firme (prefer sa nu dau nume ) si mi-au recomandat 35kw,42kw , ceea ce mi se pare extraordinar de mult
    pentru o suprafata de 160mp , fiind si izolata si avand geamuri termopan 4s (cu adancimea profilului de 82mm si 6 camere).
    Mentionez ca in casa vom locui 3 persoane. (temperatura ambientala sa fie in jur de 20-22 grade).
    Mentionez ca calorifere o sa pun la parter( bucatarie,sufragerie,baie si hol 2) ,iar la etaj (dormitor 1,3 ,4 si baie)
    Va multumesc anticipat pentru sfaturi si pentru timpul acordat!
    Fișiere Atașate
  • Doriss
    Incepator
    • 03.dec.2016
    • 14

    #2
    Postat în original de Danut1984
    Buna seara,


    Va rog sa ma ajutati cu stabilirea puterii unei centrale termice pe gaz(in condensare sau conentionala) si cateva sfaturi in legatura cu marca.
    Casa este P+E+pod, construita din bca prefab,izolata pe exterior cu polistiren expandat Baudeman EPS100,tavanul de la parterul
    casei este izolat cu polistiren de 5cm(in momentul cand au turnat placa au pus polistiren).Casa are suprafata de aproximativ 160mp.
    Etajul este mansardat (izolat cu folie de aluminiu,si vata de sticla 15cm).Atasez 2 poze cu suprafata si fatada casei.
    Mentionez ca am fost la cateva firme (prefer sa nu dau nume ) si mi-au recomandat 35kw,42kw , ceea ce mi se pare extraordinar de mult
    pentru o suprafata de 160mp , fiind si izolata si avand geamuri termopan 4s (cu adancimea profilului de 82mm si 6 camere).
    Mentionez ca in casa vom locui 3 persoane. (temperatura ambientala sa fie in jur de 20-22 grade).
    Mentionez ca calorifere o sa pun la parter( bucatarie,sufragerie,baie si hol 2) ,iar la etaj (dormitor 1,3 ,4 si baie)
    Va multumesc anticipat pentru sfaturi si pentru timpul acordat!
    Conform nomativelor, la dimesionarea instalatiei termice la o casa cu zidurile exterioare bine izolate termic si cu tamplarie termopan de calitate, se calculeaza un coeficient de 35 - 40 W / mc. Parerea mea este ca o centrala cu puterea de 24 kw ar fi suficienta pentru volumul locuintei Dvs., avand in vedere si faptul ca este izolata. Trebuie sa luati in calcul si necesarul de apa, daca se vor folosi dusuri simultan, etc. si eventual sa va indreptati catre o centrala cu boiler daca este cazul. Referitor la brand, eu sunt foarte multumit de Viesmann, modelul vi-l alegeti in functie de buget, aruncati un ochi la Vitodes 100, este printre cele mai bune centrale din clasa ei.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #3
      Cum prepari apa calda?
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Danut1984
        Incepator
        • 10.mai.2018
        • 10

        #4
        Prin centrala

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #5
          Postat în original de Danut1984
          Prin centrala
          Cu boiler sau in regim instant la centrala? Sunt diferite variante posibile. Pentru cei 160mp o centrala cu puterea de 24 kW este cam putin, cel putin din punct de vederea al prepararii apei calde.
          Probabil cel mai indicat este un 35 daca va fi apa calda pe varianta instant.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12202

            #6
            Postat în original de VYS

            Cu boiler sau in regim instant la centrala? Sunt diferite variante posibile. Pentru cei 160mp o centrala cu puterea de 24 kW este cam putin, cel putin din punct de vederea al prepararii apei calde.
            Probabil cel mai indicat este un 35 daca va fi apa calda pe varianta instant.
            Diferenta de cantitate preparata in mod instant , intre cele doua centrale , este minima , spre deloc , si nici nu merita luata in calcul .
            Pt apa calda , daca este mai mult de o baie , se recomanda BEP si boiler .
            Pt confort se mai adauga recirculare , iar pt economie , temporizator orar .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Danut1984
              Incepator
              • 10.mai.2018
              • 10

              #7
              Stimati Domni (Doriss,VYS, Mircea G)

              In primul rand vreau sa va multumesc pentru raspunsurile dvs. si pentru ca v-ati facut timp din timpul dvs pretios ca sa imi spuneti opiniile dvs.

              Ma gandeam sa ma orientez spre centrala termica in condensatie cu tiraj fortat MOTAN MKDENS (apa calda menajera+caldura) de 29kw(pret 3098 lei) sau varianta de 35kw(3450 lei) , motivele fiind:
              1)raportul de modulare este 1:10
              2) schimbatorul secundar de caldura este supradimensionat cu 26 de placi
              3)schimbatorul principal de caldura este din OTEL INOXIDABIL care este un mare plus fata de cele din aluminiu care dupa 2 -3 ani sau dupa 2 curatari le poti arunca
              4) suporta panou cu comanda(termostat sau crono-termostat ) de la distanta si sonda externa de temperatura
              5)hidroblocul este din bronz (deci nu din plastic).
              Acuma stau sunt cam in dubii daca sa imi iau o centrala supradimensionata de 35kw (care este prea puternica pt casa) si care implicit voi avea consumul mai mare la gaz/curent sau sa imi iau de 29kw care o sa consume mult mai putin fata de cea de 35kw.

              Comentariu

              • Marius Dan
                Incepator
                • 23.nov.2017
                • 78

                #8
                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Top 1-6 ct gaz..png 
Afișări:	1739 
Mărime:	57,2 KB 
ID:	673807 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Fan sibo.png 
Afișări:	1723 
Mărime:	52,9 KB 
ID:	673808 Te poti inspira si din tabelele astea doua, se vede de unde sunt imprumutate...

                Comentariu

                • Danut1984
                  Incepator
                  • 10.mai.2018
                  • 10

                  #9
                  Stimate Domn Marius Dan,

                  Va multumesc pentru tabelele transmise, din aceste tabele reiese clar ca o centrala de 24kw ar fi de ajuns, dar spre multumirea mea am sa aleg centrala pe gaz prin condensatie in regim fortat MOTAN MKDENS29KW , am vazut ca are review-uri (pareril de la clientiii care folosesc) foarte bune ; ea fiind considerata chiar daca este o centrala in condensatie pe gaz in regim fortat este o centrala cu putina tehnologie , ceea ce ar fi ok pentru mine , mai ales ca :1)raportul de modulare este 1:10
                  2) schimbatorul secundar de caldura este supradimensionat cu 26 de placi
                  3)schimbatorul principal de caldura este din OTEL INOXIDABIL care este un mare plus fata de cele din aluminiu care dupa 2 -3 ani sau dupa 2 curatari le poti arunca
                  4) suporta panou cu comanda(termostat sau crono-termostat ) de la distanta si sonda externa de temperatura
                  5)hidroblocul este din bronz (deci nu din plastic).
                  Iar alte centrale care au caracteristicile descrise mai sus costa si de 2 ori mai mult.

                  Comentariu

                  Procesare...