Incalzire electrica prin pardoseala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • IPEL
    Membru
    • 19.oct.2012
    • 104

    Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

    Si nu ne luminezi si pe noi?
    . ro

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6869

      Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

      Postat în original de IPEL
      Si nu ne luminezi si pe noi?
      Nu santeti luminat destul ? V am rugat ceva si ati dat o la intors cu texte .... personal m am lamurit : IPEL = scump si prost , daca doreati sa dovediti contrariul , ati avut timp suficient la dispozitie sa demontrati . Pana una alta o lalaiti cu texte gen "dorel " si altele numa ceva concret nu ati expus - vorbarie goala aiurea
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • IPEL
        Membru
        • 19.oct.2012
        • 104

        Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

        Argumente ai? Eu ti-am cerut date concrete tu mi-ai zis 200mp. . .
        Aasadar argumente ai?
        . ro

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6869

          Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

          Am zis 2 case identice cu suprafata 200 m2 ; IDENTICE , deci nu conteaza pereti de 100 cm sau de 50 cm grosime = am spus ca las la latitudinea dvs cum doriti sa fie structura , ce e atata de greu de inteles ? Faceti o comparatie intre IPEL si traditional CT pe gaz si calorifere , daca n ati priceput va mai scriu odata si las spatiu mai mare intre cuvinte ....
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6453

            Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

            Postat în original de coby
            [...] IPEL = scump si prost [...]
            Haideţi să nu exagerăm...
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • IPEL
              Membru
              • 19.oct.2012
              • 104

              Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

              La modul lipit de bunsimt cum pui problema nici nu ar trebui sa-ti raspund..... Dar o fac tinand cont ca nu esti singur ce citeste formul si altii chiar pot intelege.
              Eu ma ocup doar de IPEL. Asadar nu am cum sa-ti fac EU o oferta pentu alt sistem decat IPEL? Comparatii de genul am facut doar pentru a stii cum ma pozitionez in piata.

              Asadar revenind la subiect: cand exista un proiect si o oferta clara si detaliata pentru un sistem de incalzire o sa postez si eu o oferta de pret pentru IPEL.
              Sunt o gramada care vand/monteaza sisteme clasice foarte vocali impotriva ÍPEL, fara agumente de altfel, si pe care ii asteptam sa posteze un raspuns cu o oferta.
              . ro

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6869

                Răspuns la: Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                Postat în original de IPEL
                Asadar revenind la subiect: cand exista un proiect si o oferta clara si detaliata pentru un sistem de incalzire o sa postez si eu o oferta de pret pentru IPEL.
                Sunt o gramada care vand/monteaza sisteme clasice foarte vocali impotriva ÍPEL, fara agumente de altfel, si pe care ii asteptam sa posteze un raspuns cu o oferta.
                Eu am priceput ca snteti vanzator ; ceea ce v am rugat era sa specificati costurile de achizitie/ exploatare a sistemului IPEL pt o suprafata totala de 200 m2 locuibili ; configuratia casei o lasam la latitudinea dvs - aici probabil ca nu ati priceput la ce ma refer ; explicatie : luati un model de constructie care ar fi cel mai avantajos pretabil sistemului IPEL ; ca sa fie si mai clar ca probabil inca nu ati inteles va dau eu un exemplu de casa : casa 3 nivele , suprafata utila / nivel 100 m2 , subsolul nu se ia in considerare , nefiind un spatiu locuibil ( garaje ) , peretii casei au grosime de 40 cm din BCA cu tencuiala interioara si exterioara mecanizata 1cm , placa de beton armat intre subsol si primul nivel si intre primul nivel si al doilea , termopan gealan , ( dispunere in plan / etaj locuibil = 1 hol 10m/2,6 m , baie 9 m2 , bucatarie 26 m2 si 2 camere 19 m2 ) .Ceea ce doream eu sa stiu pt spatiul locativ exemplificat , era costurile de achizitie si intretinere vis a vis de un sistem pe gaz cu CT tiraj fortat ( de ex protherm linx 28 kw tiraj fortat + calorifere otel si conducte instalatie ) . Deasemenea optand pt sistem IPEL si eliminand gazul din ecuatie ce costuri ar mai implica pt un sistem de preparare apa calda menajera , pt ca in sistemul traditional pe gaz , in pachetul incalzire ai si ACM asigurata .
                Din nou repet : ce oferta competitiva puteti oferi la sistemul pe care l vindeti si promovati , care sa convinga un potential client sa aleaga Ipel in detrimentul CT pe gaz ?
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • IPEL
                  Membru
                  • 19.oct.2012
                  • 104

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                  Hai sa ne intelegem: eu inteleg ca nu intelegi dar tu nu intelegi ca eu inteleg?

                  Pentru a putea compara ai nevoie de cel putin doua oferte. Nu poti compara o oferta cu ea insasi!

                  Am zis ca o sa fac o oferta doar cand va exista un plan si cel putin o alta oferta detaliata: GT gaz + radiatoare si CT gaz +IPAT.

                  Pana atunci poti sa crezi in continuare ca sitemul este scump si prost!
                  . ro

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6869

                    Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                    De ce ati avea nevoie de o contraoferta ? Ca sa stiti cat sa plusati la adaos ? hahahahaha
                    Comparatia trebuie s o fac eu nu altcineva .
                    Lasati o balta ...
                    Ultima editare de coby; 05.oct.2013, 11:00.
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • IPEL
                      Membru
                      • 19.oct.2012
                      • 104

                      Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                      COMPARÁ vb. 1. a confrunta, (înv.) a protocoli, a semui. (A ~ între ele două obiecte.) 2. a (se) apropia, a (se) asemăna, a (se) asemui.
                      . ro

                      Comentariu

                      • Scifficus
                        Membru Marcant
                        • 23.iun.2013
                        • 857

                        Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                        Uita de comparatie. Fa doar o oferta, asa cum se face normal. Detaliile sunt date.

                        Deci, costul total este ... ?

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6869

                          Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                          Vezi sa nu ! E ca si firmele " serioase " de pe net in care iti prezinta produsul dar pretul nu ; pt pret trebuie sa ti faca " oferta " dupa ce te identifica daca ai bani au ba ...
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • IPEL
                            Membru
                            • 19.oct.2012
                            • 104

                            Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                            Postat în original de Scifficus
                            Uita de comparatie. Fa doar o oferta, asa cum se face normal. Detaliile sunt date.

                            Deci, costul total este ... ?
                            Pretul se invarte in jurul a 25 EUR/mp.

                            Pentru o oferta trebuie stiute mai multe detali! Proiectarea incepe de la o schita si se adapteaza nevoilor propietarului.

                            Legat de pret: numai din termostate poate apare o diverenta imensa. Una este sa folosesti un termostat de 75EUR si alta este sa folosesti unul de 150EUR. Una este sa ai un termostat in toata casa (150EUR) si alt pret este sa ai in toate cele 7-15 incaperi (150EUR X10 =1500EUR).

                            Disclamer: preturile termostatelor sunt orientatve.
                            . ro

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6453

                              Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                              Postat în original de Scifficus
                              [...] costul total este...?
                              Nu vă supăraţi, dar întrebarea asta este... degeaba. Dacă întrebăm doar de "halat", fără alte detalii, eu zic că mai bine ne vedem fiecare de treaba noastră, fără să mai facem "valuri".
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • Scifficus
                                Membru Marcant
                                • 23.iun.2013
                                • 857

                                Răspuns la: Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                                Postat în original de RaduCA
                                Nu vă supăraţi, dar întrebarea asta este... degeaba. Dacă întrebăm doar de "halat", fără alte detalii, eu zic că mai bine ne vedem fiecare de treaba noastră, fără să mai facem "valuri".
                                Postul #592, nitel mai sus.

                                Comentariu

                                Procesare...