Incalzire electrica prin pardoseala

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1382

    Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

    Postat în original de thaMAN
    Era vorba despre o casa , daca era vorba despre un apartament se putea incalzi si cu o lumanare.
    Mda... Concret, la un ap cam de 70m, cu 24grade cam tot timpul, factura pe timp de iarna este intre200 si300 lei, bani in care intra si apa calda. Blocul este izolat, apartamentul are termopane. Centrala este destul de veche si e pe gaz. Daca ar fi electrica, costurile ar fi triple. Cam asa imi pare raportul de pret intre gaz si electric, la 1 leu pe gaz corespund 3 pe electric dar acesta nu inseamna ca e gazul ieftin.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • nicu iana
      Incepator
      • 22.feb.2010
      • 40

      Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

      Daca ne raportam la cea pe gaz,clar ca este mai buna.Dar eu ma refeream strict la cele doua,CT pe peleti si CT electrica.
      In orice caz va multumesc pentru interesul cel acordati dilemei mele,mai asteptam si alte pareri,poate mai in tema decat noi,care sa ne convinga ca CT electrica este cea mai proasta alegere in raport cu CT pe peleti.
      Ma refer doar la cele doua pentru ca ele ma intereseaza ca si autonomie,cea pe gaz iesind din discutie,ne avand gaze.
      Cu multumiri anticipate
      Ultima editare de nicu iana; 22.feb.2017, 20:08.

      Comentariu

      • iahim_namor
        Membru
        • 02.mar.2015
        • 199

        Răspuns la: Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

        Postat în original de nicu iana
        ....mai asteptam si alte pareri,poate mai in tema decat noi,care sa ne convinga ca CT electrica este cea mai proasta alegere in raport cu CT pe peleti...
        Cred ca rationamentul tau este corect. Aparent pare mai ieftin sa te incalzesti cu peleti, dar in realitate sunt mult mai multe costuri aditionale (transport peleti, manipulare, depozitare, curatenie, deseuri, ..., etc)....Si era sa uit: probabil ai deja cosul de fum, dar daca nu il ai, e foarte scump. Am ramas surprins de cat poate sa coste un cos de inox cu izolatie; la fel si pentru cosul ceramic.
        Totusi, la varianta electrica mai este si costul bransamentului trifazat. Ai deja trifazat? In Bucuresti pretul incepe de la 4.500 RON, daca este putere pe linie si ai stalpul exact in fata casei langa gard; daca trebuie sa te conecteze mai departe costul cu bransarea creste enorm.

        Comentariu

        • iahim_namor
          Membru
          • 02.mar.2015
          • 199

          Răspuns la: Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

          Postat în original de coby
          Asta e concluzia !
          Poti sa argumentezi? Din postarea ta se intelege ca @nicu iana nu a facut corect calculele. Unde a gresit?

          In rationamentul lui, mie mi se pare ciudat la echivalentul intre o centrala electrica de 9kW si una pe peleti de 15kW, dar presupun ca volumul incalzit este luat de pe parametrii dati de producator. Poate diferenta vine de la faptul ca centrala electrica are randamentul apreoape 100%, iar cea pe peleti are randamentul mult mai mic.

          Comentariu

          • nicu iana
            Incepator
            • 22.feb.2010
            • 40

            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

            Postat în original de iahim_namor
            Cred ca rationamentul tau este corect. Aparent pare mai ieftin sa te incalzesti cu peleti, dar in realitate sunt mult mai multe costuri aditionale (transport peleti, manipulare, depozitare, curatenie, deseuri, ..., etc)....Si era sa uit: probabil ai deja cosul de fum, dar daca nu il ai, e foarte scump. Am ramas surprins de cat poate sa coste un cos de inox cu izolatie; la fel si pentru cosul ceramic.
            Totusi, la varianta electrica mai este si costul bransamentului trifazat. Ai deja trifazat? In Bucuresti pretul incepe de la 4.500 RON, daca este putere pe linie si ai stalpul exact in fata casei langa gard; daca trebuie sa te conecteze mai departe costul cu bransarea creste enorm.
            Pai la o CT electrica de 9kw nu trebuie trifazat,merge si la 220v. Ramane sa depinzi numai de putere liniei.

            Comentariu

            • nicu iana
              Incepator
              • 22.feb.2010
              • 40

              Răspuns la: Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

              Postat în original de iahim_namor
              Poti sa argumentezi? Din postarea ta se intelege ca @nicu iana nu a facut corect calculele. Unde a gresit?

              In rationamentul lui, mie mi se pare ciudat la echivalentul intre o centrala electrica de 9kW si una pe peleti de 15kW, dar presupun ca volumul incalzit este luat de pe parametrii dati de producator. Poate diferenta vine de la faptul ca centrala electrica are randamentul apreoape 100%, iar cea pe peleti are randamentul mult mai mic.
              CT electrica are randamnt de 99.5%,iar cea pe peleti ~85%(eu nu am luat in calcul CT pe peleti gen Eco.....net,care sunt ff scumpe si are un randament ~95%).

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1382

                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                Postat în original de nicu iana
                Pai la o CT electrica de 9kw nu trebuie trifazat,merge si la 220v. Ramane sa depinzi numai de putere liniei.
                La 9kW putere inseamna un curent de aprox.40A. Spun asta in ideea ca daca aveti deja un branasament uzual nu prea o sa duca. Ma gindesc ca CT electrica are si ceva trepte si atunci poate merge mai redusa un timp mai lung.
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • nicu iana
                  Incepator
                  • 22.feb.2010
                  • 40

                  Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                  Revin cu amanunte pe care le-am aflat astazi de la un electrician profesionist,dar pe latura masinilor unelte(este foarte bun in bransa aceasta),eu fiind operator MUCN.
                  - pentru montarea unei centrale electrice de 9kw plus celelalte electrice si electronice din gospodarie, trebuie schimbat bransamentul ,ori trifazic,ori monofazic cu cresterea puterii la ~12kw.
                  - aceasta insemnand un plus la cheltuielile cu CT electrica de ~3500-4000 ron,marind prin aceasta pretul centralei la 6100 ron (2100ron CT + 4000ron bransamentul pana la contoar)
                  Pai eu zic ca tot e convenabil deoarece imi ramane un plus de 5000 ron din diferenta de pret a centralelor,diferenta ce o pot folosi la schimbarea bransamentului si in locuinta, plus sa platesc diferenta dintre curentul electric si peletii consumati(~60 ron/luna) pe timp de 4-5 ani. In schimb scap de facut anexa(~10mp) cat de cat izolata pentru peleti in care sa incapa ~100saci de 15kg. si centrala cu buncarul, facut cos de evacuare, alimentarea centralei, intretinerea si curatarea ei, etc.
                  Va rog sa ma intelegeti ca nu fac apologia centralelor electrice,eu acum imi expun gandurile pe care le am raportat la situatia mea familiala,unde prioritar este ca centrala sa functioneze cat mai autonom, intretinerea ei sa tinda catre 0%, si usor de manevrat.
                  Va multumesc pentru pareri si interesul acordat.

                  Comentariu

                  • Caiusvlad
                    Membru
                    • 31.dec.2016
                    • 128

                    Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                    Buna...stie careva mai multe detalii despre acel Film de incalzire din carbon.....tot am citit pe net,cum ca ar fi ok si nu consuma nici chiar asa mult...eu vreau doar sa pun intr-o bucatarie care va fi izolata zic eu de nota 10.
                    Atasez si o poza cu produsul respectiv.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	film de incalzire gata de instalare_25.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	218,1 KB 
ID:	627817

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6865

                      Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                      Consuma mai putin in comparatie cu ce ?
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • Caiusvlad
                        Membru
                        • 31.dec.2016
                        • 128

                        Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                        Pai sa zicem in comparatie cu cablul acela care se baga in sapa.

                        Comentariu

                        • emanu
                          Membru marcant
                          • 06.oct.2008
                          • 504

                          Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                          am eu incalzire cu film cu carbon! de un an
                          Consumul e de 220Wm2 am 6,5m2 deci 1400W instalati! Si consuma 1400W.ora daca merge tot timpul! Nu nu merge mereu ca am un cronotermostat pus intre film si priza! Daca o scot din priza consuma mai putin decat orice centrala
                          Daca ai cablu din ala de se baga in sapa si cablul consuma 1400W este LA FEL! Restul poti aprecia si tu
                          Ultima editare de emanu; 27.feb.2017, 23:49.

                          Comentariu

                          • Caiusvlad
                            Membru
                            • 31.dec.2016
                            • 128

                            Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                            Dar se simte caldura data? E placuta?
                            Si eu ii pun termostat,doar ca vroiam sa vad daca ii cat de cat ok...

                            Comentariu

                            • thaMAN
                              Incepator
                              • 01.feb.2012
                              • 17

                              Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                              Postat în original de Caiusvlad
                              Buna...stie careva mai multe detalii despre acel Film de incalzire din carbon.....tot am citit pe net,cum ca ar fi ok si nu consuma nici chiar asa mult...eu vreau doar sa pun intr-o bucatarie care va fi izolata zic eu de nota 10.
                              Atasez si o poza cu produsul respectiv.[ATTACH=CONFIG]96667[/ATTACH]
                              Daca e vorba de o suprafata mica, gen baie , bucatarie ,se merita , dar daca vorbim despre un apartament sau casa costurile de folosire sunt mari. Pentru suprafete mari este recomandat IPAT.

                              Comentariu

                              • Caiusvlad
                                Membru
                                • 31.dec.2016
                                • 128

                                Răspuns la: Incalzire electrica prin pardoseala

                                Postat în original de thaMAN
                                Daca e vorba de o suprafata mica, gen baie , bucatarie ,se merita , dar daca vorbim despre un apartament sau casa costurile de folosire sunt mari. Pentru suprafete mari este recomandat IPAT.
                                Dupa parerea ta ii mai ok cabu decat fimul?Tinand cont ca pot sa bag cablu in sapa,ca inca nu ii turnata

                                Comentariu

                                Procesare...