Aer conditionat pt apartament 12000btu sau 18000 btu?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • iony15
    Incepator
    • 07.nov.2018
    • 5

    Aer conditionat pt apartament 12000btu sau 18000 btu?

    Buna ziua,
    Am urmatoarea dilema, am un apartament de 63 mp distribuiti astfel: 30 mp open space , si doua dormitoare de cate 12 mp fiecare.
    Avand in vedere ca sufrageria e orientata spre nord, ce putere pt aerul conditionat ar fi necesar astfel incat sa racesc si cele 2 dormitoare?
    O posibila pozitionare al aerul conditionat?
    Eu l-as pune fie sa bata spre cele doua dormitoare si la nevoie voi inchide usile cand vreau sa racesc doar sufrageria, sau paralel cu peretele despartitor intre sufragerie si dormitoare.
    Multumesc
  • emp
    Membru Marcant
    • 29.mai.2009
    • 543

    #2
    Nu-ti ajunge un singur aparat. Ai nevoie de un sistem multisplit ( scump dar elegant)
    sau cel putin doua aparate separate ( fiecare cu alimentare si evacuare, mai ieftin dar mai putin aratos)
    Ca sa-ti faci o idee incearca aici.

    Comentariu

    • teomihu
      Incepator
      • 06.nov.2015
      • 13

      #3
      Postat în original de iony15
      Buna ziua,
      Am urmatoarea dilema, am un apartament de 63 mp distribuiti astfel: 30 mp open space , si doua dormitoare de cate 12 mp fiecare.
      Avand in vedere ca sufrageria e orientata spre nord, ce putere pt aerul conditionat ar fi necesar astfel incat sa racesc si cele 2 dormitoare?
      O posibila pozitionare al aerul conditionat?
      Eu l-as pune fie sa bata spre cele doua dormitoare si la nevoie voi inchide usile cand vreau sa racesc doar sufrageria, sau paralel cu peretele despartitor intre sufragerie si dormitoare.
      Multumesc
      Nu cred ca un singur aparat de aer conditionat va poate raci tot apartamentul. Vedeti varianta multisplit, 2 -3 unitati interne cu o singura unitate externa. Mie personal mi-a atras atentia viessmann Vitoclima 300-S pe care l-am vazut in diverse magazine on-line


      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12976

        #4
        Daca vrei sa montezi doar doua unitati, as opta pentru living si pentru cel mai cald dormitor.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Postat în original de teomihu

          Nu cred ca un singur aparat de aer conditionat va poate raci tot apartamentul. Vedeti varianta multisplit, 2 -3 unitati interne cu o singura unitate externa. Mie personal mi-a atras atentia viessmann Vitoclima 300-S pe care l-am vazut in diverse magazine on-line

          Adevarul este ca la cit costa si cit este de mare , chiar este o afacere !?
          Credeti ca merita banii ? Mai bine pune doua aparate la jumatate din banii aia .
          .
          Cert este ca si cu un singur aparat racesti un apartament chiar daca nu in conditii optime de confort , in sensul ca vor fi zone mai reci .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          Procesare...