Nelamuri montaj centrala termica pe lemne

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • master1ro
    Incepator
    • 06.apr.2012
    • 24

    Nelamuri montaj centrala termica pe lemne

    Buna seara,
    Urmeaza sa imi montez un sistem de incalzire format din:
    Centrala termica pe lemne cu puterea de 50KW;
    Puffer 1000litri;
    Boiler termoelectric 120litri.

    In circuit din cate am inteles o sa fie montate 3 pompe.
    Pompa nr. 1 circula apa din centrala(cazan) in puffer;
    Pompa nr. 2 circula apa din puffer in calorifere;
    Pompa nr. 3 circula apa catre boilerul termoelectric ACM.

    Nelamuririle mele sunt urmatoarele:
    Ce putere ar trebui sa aibe cele pompe de circulatie enumerate mai sus?
    Cum ar fi indicat sa le comand pe acestea? Termostate mecanice de contact/imersie sau termostate electronice?
    Este necesar antigel in instalatie in cazul montajului unui puffer?
    La ce temperatura ar fi indicat sa plece fiecare termostat?
    Boilerul daca nu este prevazut cu acel orificiu care permite montajul unui senzor de temperatura i se poate monta acel senzor pe returul serpentinei? O sa citeasca corect temperatura apei din interior?
    Termostatul de ambient se leaga la alimentarea pompei puffer-ului sau pompei cazanului de lemne?

    Mentionez ca am deja cumparat un termostat(controler) electronic pentru pompa care pleaca catre calorifere si cea de la ACM, mai exact Avansa 110Z, acum nu stiu cat de fiabil este acesta.
    Momentan sistemul o sa imi incalzeasca 8 calorifere in mare parte de 1.6 metri, la anul urmeaza inca 8 la etaj.
    Meseriasul care vine sa imi monteze centrala vine tocmai saptamana viitoare, as dori sa fiu cat de cat informat inainte sa imi execute instalatia.
    Astept raspusurile voastre, multumesc frumos!
  • elixir
    Membru marcant
    • 01.nov.2009
    • 368

    #2
    problemele ,,e multe" si ar trebui luate pe rand:
    - incalzire pufferului,
    -incalzirea casei
    -incalzirea acm
    intrebari:
    - de ce cazan de 50kw? ai casa de 300mp?
    - de ce puffer de doar 1000l, la acest cazan?
    - despre ce cazan e vorba?
    - ce izolatie ai la casa?(pereti, tavan-pod)
    - ce bolier este?
    daca ai deja controler ptr 2 pompe, mai ai nevoie de inca unul, sau de un termostat de imersie.

    Comentariu

    • master1ro
      Incepator
      • 06.apr.2012
      • 24

      #3
      Casa are 240mp, subsol, parter, etaj si este izolat la exterior cu polistiren de 50mm.
      Tavanul in momentul de fata nu este izolat, etajul este nefinalizat.
      Pufferul si boilerul au venit la pachet cu cazanul.
      Marca cazanul este Viadrus, iar a boilerului Aqua Hot.

      Comentariu

      • elixir
        Membru marcant
        • 01.nov.2009
        • 368

        #4
        mda..
        izolatia e ca si inexistenta! de aici va rezulta un consum mare si disconfort, in sensul ca probabil va fi nevoie de foc si noaptea sau dimineata devreme!
        pufferul nu va asigura temperatura constanta ptr 12 ore, daca incalzesti toata casa! daca ai camera tehnica mare, mai poti sa instalezi unul, macar de 500l.
        ar trebui sa ai 3 circuite:
        1. cazan-puffer. aici ai nevoie si de o vana cu 3 cai, ptr ridicat temp pe retur. (sau inca o pompa, dar iti recomand varianta cu vana, esbe cu bulb de 60-65C)
        obs: la melinda au un controler care stie sa incarce corect pufferul.
        2, circuitul cazan-boiler. si aici ar fi nevoie de un controler, cel pe care il ai deja.
        3. circuitul puffer-casa. aici poti monta termostat de ambient.
        obs: daca nu se face foc zilnic sau consumul de caldura e mare si se goleste pufferul, TA a poate fi inseriat cu un termostat de imersia, montat in puffer(2/3 de la varv) care sa impiedice plimbarea apei reci(ex.sub40C) prin calorifere.
        obs: intre pufer si pompa se pune o vana de amestec, care sa coboare temperatura. sunt reglabile, deja exista una cu plaja mare de reglare, parca 35-70C. asa in calorifere trimiti apa la ce temp vrei, in functia de marimea caloriferelor. eu merg cu 52-55C in calorifere. daca as avea unele mai mari, as merge pe la 48C.
        PS: nu uita de amanunte: sa ai un cos de calitate, sa ai tiraj potrivit, ca sa nu arunci caldura pe cos, lemne uscate, cazanul tau perge f bine cu carbuni... UPS.asta ptr inceput! sper ca ai pe cineva priceput in montaj! ..succesuri

        Comentariu

        Procesare...