Calorifer port prosop pe termoficare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • whammy
    Incepator
    • 01.mai.2010
    • 10

    Calorifer port prosop pe termoficare

    Salutare, am o mare dilema cu acest calorifer port prosop montat de curand,in sensul ca nu intra deloc apa in el, parca e infundat.La celelate calorifere din apartament nu am nici o problema, duduie de fierbinti.
    Avem asa:
    -bloc vechi cu incalzire RADET, dar fara probleme, etaj 8 din 10, coloanele tur fierbinte, retur-cald bine,totul este nou de la coloana incolo, calorifer 150 cm, nou nout, robineti de coloana si robineti calorifer noi nouti, tur -retur montaj in diagonala cu turul sus si returul jos, aerisitor dreapta sus.
    Am verificat tevile de cupru, le-am demontat, am bagat apa pe ele , nu sunt infundate.Robinetul de retur de pe calorifer e deschis la maxim (acel surub inbus interior), Aerisirea facuta de mai multe ori, golit si reumplut caloriferul de mai multe ori.cand fac aerisirea separat pe tur, si apoi pe retur, am presiune pe la aerisitor f mare, deci nu e infundat nimic.
    -Montez totul la loc si caloriferul nu se incalzeste nici un cm, nici macar un cm de teava de tur de dupa robinetul de la coloana!! Asta inseamna ca apa nu circula prin el deloc.Ce poate fi gresit? Ceva in montajul tur-retur? E aerisitorul mai sus ca robinetul de tur?Nu mai stiu ce sa fac cu aceasta problema,nu mai am idei.Poate a mai intalnit cineva aceasta situatie si are vreun raspuns.Multumesc mult.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    De ce turul dus sus? Puteau sa fie ambele legate jos si sus ar fi ramas doar aerisitorul. Daca nu se incalzeste este ceva legat de coloana sau circulatie pe ea. Inainte aveai alt calorifer, functiona?
    Inchide turul, deschie returul si aerisireste. Lasa sa curga apa mai multa. Inchide returul, deschide turul, aeriseste. Deschide returul si vezi ce se mai intampla.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    Procesare...