Racorduri radiator lateral sau cruce

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Alex003
    Incepator
    • 20.dec.2016
    • 6

    Racorduri radiator lateral sau cruce

    Buna ziua,

    Urmeaza sa montez doua radiatoare (generice, din otel, cu 4 racorduri) cu dimensiunile de 600x1200mm, respectiv 600x1000mm, si as vrea sa merg pe varianta de racordiuri laterale pentru ca mi se pare mai estetic, usor, si puuutin mai ieftin (vro' 2 shaorma): robinetii vor fi pe aceasi parte, pot sa reduc ambele tevi pentru ultimul calorifer din aceasi pozitie, iar ultimul calorifer nu va avea o teava in "plus" pe sub el.

    Din ce am reusit sa gasesc pe net, racordarea in cruce este recomandata pt radiatoarele cu lungime de peste 2m, sau cand lungimea depaseste de 4x inaltimea, beneficiul fiind ca asigura distributia uniforma a temperaturii pe intreaga lungime a calorifferului. Pe de alta parte, nu am gasit nimic despre racordarea laterala care sa spuna ca nu ar asigura o distributie uniforma a temperaturii, sau ar reduce puterea, ba chiar este prima varianta exemplificata de producator.

    Este ok daca merg pe varianta de racorduril laterale, exista vreun dezavantaj (major) in comparatie cu racordurile in cruce (dat fiind cazul meu)?

    Multumesc anticipat
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Poti face si o astfel de racordare, nu poate fi o problema reala de functionare, cel mult o diferenta de caldura degajata insa nu vei simti diferentele intr cele doua variante.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Alex003
      Incepator
      • 20.dec.2016
      • 6

      #3
      Multumesc!

      Comentariu

      • elixir
        Membru marcant
        • 01.nov.2009
        • 368

        #4
        varianta 3: legate ambele in partea de jos!

        Comentariu

        Procesare...