Incazire in pardoseala mansada sau calorifere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • O.Eugen
    Incepator
    • 19.dec.2019
    • 1

    Incazire in pardoseala mansada sau calorifere

    Buna ziua,

    sunt cu casa la rosu si intentionam sa bag incalzire in pardoseala la parter (am lasat spatiu) si calorifere la mansarda (nu am lasat spatiu la scari si usi). In momentul de fata ma gandesc daca sa continui cu planul principal; centrala in condensare, cu calorifere dimensionate la mansada si 50grade pe tur. Sau ma gandeam sa pun incalzire in pardoseala si la mansarda cu exandant 3cm+tevi 1.7cm+sapa 3.5 cm de ipsos.

    Ce pareri aveti sa continui cu primul plan sau sa bag incalzire in pardoseala si la mansarda (care ar fi grosimea minina sa pun incalzire in pardoseala)?
    Iar daca o sa merg pe varianta cu calorifere, sa merg pe 50grade in tur sau trebuie sa pun regulator de temperatura?

    Ce parere aveti ? Va multumesc frumos!
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Daca ar fi sa refac incalzirea casei, as adauga si etajul in sistem pardoseala. Poti pune si extrudat de 2cm. Despre sapa de ipsos nu stiu ce sa zic, nu am referinte.
    In varianta cu calorifere se poate merge si cu o temperatura mai mica, ideea este sa nu depaseasca temperatura de la care incepe condensatia. Poti adauga robinete termostatatice pentru un reglaj separat daca ai nevoie, in afara de automatizarea cu termostatele.
    Eu merg acum cu 50° grade pe centrala, 35° pe pardoseala parter si este oricum prea cald daca deschid tot. Bine, este si destul de cald afara.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    Procesare...