Incalzire pardoseala sistem uscat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Nelu66
    Incepator
    • 02.ian.2020
    • 5

    Incalzire pardoseala sistem uscat

    Buna seara, Vreau sa pun incalzire in pardoseala in sistem uscat dar am constatat ca pretul este foarte mare. Doresc acest sistem pentru ca inaltimea nu prea imi permite si sistemul umed ar insemna timp de asteptare sa se usuce (mentionez casa parter). Datorita costului as vrea sa nu cumpar de la firma sistemul de incalzire. Vreau sa pun peste ciment polistiren extrudat de 5 mm in care sa tai canalul pentru teava de incalzire si apoi parchetul. Este posibil asa ceva? Multumesc!
  • Nelu66
    Incepator
    • 02.ian.2020
    • 5

    #2
    Scuze, polistiren de 5 cm.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12976

      #3
      La ce sistem uscat te gadesti atunci cand spui ca montezi teava de incalzire in canalul taiat in polistiren?
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Nelu66
        Incepator
        • 02.ian.2020
        • 5

        #4
        Buna ziua, Ceva de genul - vezi poza. Nu vreau sa inventez eu roata dar caut si o solutie mai eftina, pentru omul de rand.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12976

          #5
          Nu stiu de ce ii spune uscat insa mie mise pare o chestiune fortata in denumire. Sistemul tot cu apa in tevi este, numai ca inlocuieste sapa de egalizare (acumulatorul de energie) cu un sistm ce disipa energia de la tevi prin acele profile din aluminiu.In lispa acelor profile cum disipa caldura,doar din teava pe o raza de teava ? Nu putem gandi incalzirea prin pardseala ca un calorifer ingropat. In practica, diferenta este ca in loc de sapa avem acele profile ceea ce duce la economia de spatiu pe inaltime. Financiar, ar trebui sa analizezi diferenta de pret intre teava, radiatoarele din aluminiu si ce accesorii mai are sistemul cu sistemul cu sapa de egalizare. Nu am date certe dar nu cred ca va fi mai ieftin, plus ca ar putea exista niste limitari de sarcina pe pardoseala si un anumit tip de finisaj. Asadar, unde ar fi economia? Solutie ieftina la incalzirea prin pardoseala nu cred ca fie, o spun din prisma unuia care are un sistem IPAT facut de unul singur.
          Nu stiu ce limitari ai insa daca vrei ieftin, alege varianta cu calorifere.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Nelu66
            Incepator
            • 02.ian.2020
            • 5

            #6
            Multumesc!

            Comentariu

            • Nelu66
              Incepator
              • 02.ian.2020
              • 5

              #7
              Are cineva montat încălzire in pardoseala in sistem uscat ? Este un sistem bun, se merita, avantaje, dezavantaje? Multumesc!

              Comentariu

              Procesare...