Aer in centrala termica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Gjianu21
    a răspuns
    In instalatie am 1.5 in acest moment. O sa incerc sa aerisesc caloriferul din baie. Cred ca acela este ultimul, fiind pozitionat mai sus.

    Centrala nu cred ca are supapa de aerisire din ce am citit. Se poate monta ulterior insa nu am vazut sa aiba.

    Aerisirea ar trebui sa o fac cu caldura oprita?

    Lasă un comentariu:


  • fanero
    a răspuns
    Ce presiune aveti in instalatie?
    Aveti aerisitoare montate la calorifere sau un aerisitor automat cu supapa de inchidere?

    Incercati sa ''aerisiti'' ultimul calorifer din instalatie.
    Cand instalatia este rece.

    Lasă un comentariu:


  • Gjianu21
    a creat un topic Aer in centrala termica

    Aer in centrala termica

    Buna ziua,

    Am cautat postari asemanatoare insa nu am gasit nimic.

    Am o centrala termica pe gaz in condensare (Immergas Victrix Tera) iar in ultimele doua zile a aparut un zgomot pe conducta de apa calda ce iese din centrala pentru incalzirea caloriferelor. Din ce am sesizat, par a fi bule de aer pe conducta. Sunetul se aude doar pe conducta centralei nu si in calorifere. Am cautat in cartea centralei o rezolvare insa nu am gasit nimic concret. Exista un robinet de golire a centralei insa as vrea sa stiu sigur ca golirea ar rezolva problema. E indicat sa golesc centrala sau ar trebui sa golesc toata instalatia din calorifere? Dupa cum am specificat la inceput, problema a aparut in urma cu 2 zile. Daca mai trec 2-3 zile pana rezolv problema risc sa se strice ceva la centrala? E o problema ce trebuie remediata urgent?

    Zi faina.
Procesare...