Dimensiunare cazan termic pe lemne

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • marcelinho
    Incepator
    • 16.sep.2013
    • 20

    Dimensiunare cazan termic pe lemne

    Buna ziua la toata lumea! Vin si eu cu o rugaminte la instalatorii de pe acest forum. Urmeaza sa imi achizitionez centrala termica pe lemne(Atmos cred... ) dar nu stiu de cati kw sa fie...
    Este casa P+1, 220m2, incalzire prin pardoseala toata casa
    Izolatie soclu polistiren extrudat 8cm
    Izolatie placa peste soclu: polistiren extrudat 5cm
    Izolatie fatada olistiren expandat grafitat 10cm
    Geamuri tripan Synego 80mm cu 3 garnituri
    Izolatie planseu peste etaj
    -parte planseu de la exterior spre interior... 35cm vata minerala+folie bariera de vapori +5cm vata bazaltica
    -parte mansardata de la exterior spre interior... 20cm Vata minerala de sticla+folie bariera de vapori +10cm vata bazaltica.
    Multumesc!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Atunci cand ati realizat incalzirea prin pardoseala, nu ati calculat necesarul termic al casei? Apa calda cum o preparati?

    Comentariu

    • marcelinho
      Incepator
      • 16.sep.2013
      • 20

      #3
      Sincer....nu. Sau poate a calculat instalatorul dar nu mi-a spus 😁. ACM tot la centrala e conectata

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Asa din avion, va fi un minim 27.5kW fara a tine cont prea tare de apa calda. Evident ca necesarul il calculezi altfel daca vrei sa stii exact si pentru asta ar trebui sa ai datele de la instalator, daca o fi calculat ceva. Adaugi un boiler pentru apa calda si o marja de siguranta, probabil ajungi undeva la 35kW dar nu lua de bune cifrele pentru ca sunt doar cu titlul de exemplu.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • marcelinho
          Incepator
          • 16.sep.2013
          • 20

          #5
          Ok, la 35 kw ma gandeam si eu. De ce date suplimentare ar ma fi nevoie pentru un calcul mai exact?

          Comentariu

          • elixir
            Membru marcant
            • 01.nov.2009
            • 368

            #6
            necesarul casei ar trebui sa fiee cam de 20kw, avand in vedere izolatia bunicica! parrea mea ar fi sa pui un puffer de minim 1000l. si un cazan mai din zilele noastre!
            din pacate, Atmos a ramas cu automatizarea MULT in urma! sau il cumperi si ii ataseszi o electronica decenta, care nu costa f mult!
            de ce puffer: ca sa nu mearga cazanul mocnit si ca sa nu e trezesti dimineata si prima grija sa fiee focul!
            iar daca pretul lemnelor latinee in zona nu e destul de mic, eu m-as gandi la peleti! ti-o spune unul cu cazan pe lemne de peste 13 ani.. la un momentdat te cam saturi!

            Comentariu

            Procesare...