Panou solar si boiler legate in serie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dragosh2020
    Incepator
    • 07.feb.2020
    • 3

    Panou solar si boiler legate in serie

    Buna ziua,
    la o casa la tara am un boiler electric normal Ariston de 80l. As dori sa adaug in primavara aceasta un panou solar presurizat de inox care are si el (sus pe casa) un boiler de 100l.
    Ca principiu eu ma gandeam sa le conectez in serie adica apa rece urca pe casa in panoul solar este incalzita de soare, urca in boilerul panoului apoi coboara pe intrarea de apa rece a boilerului Ariston din baie, daca e cazul mai este incalzita de boilerul electric daca nu iese spre dus sau chiuvete. Am prevazut pentru acesta idee un robinet sa inchid intrarea de apa rece a boilerului electric si o ramificatie T sa pot conecta iesirea din boilerul panoului solar.
    Este OK ce am imaginat eu ? Sau pot sa apara probleme ?
    Sfaturi ?
    Multumesc
  • dmih
    Membru Marcant
    • 05.feb.2007
    • 632

    #2
    Spune-ne si care este obiectivul tau, asa vei avea mai multe sanse sa primesti un raspuns potrivit.

    Comentariu

    • dragosh2020
      Incepator
      • 07.feb.2020
      • 3

      #3
      Obiectivul este sa nu folosesc pe timpul verii incalzirea din boilerul electric (adica sa nu platesc electricitate) dar daca sunt cateva zile noroase sa nu fac dus cu apa rece (adica sa preia boilerul electric incalzirea).

      Comentariu

      • emanu
        Membru marcant
        • 06.oct.2008
        • 504

        #4
        Vezi ca exista instalalatii solare presurizate cu boilerul pe ele si care au si prevazut la rezervor o rezistenta electrica pt cazul ca nu ai soare si pt a functiona si iarna fara sa degere panoul! Si nu mai dai banii pe boilerul electric

        Comentariu

        • dragosh2020
          Incepator
          • 07.feb.2020
          • 3

          #5
          da stiu ca exista dar este locuita casa deja de 1 an si boilerul electric e deja cumparat si montat si folosit...

          Comentariu

          • emanu
            Membru marcant
            • 06.oct.2008
            • 504

            #6
            atunci pune-le in serie si vezi ce iese!

            Din ce vizualizer eu ar trebui sa mearga in tandem asa

            Comentariu

            Procesare...