Schema instalare puffer

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ecclaudiu
    Incepator
    • 17.oct.2019
    • 4

    Schema instalare puffer

    Buna, dețin o centrala viadrus de 45kw la care sunt legate 9 calorifere de oțel. 5 in casa și 4 intr-o "căsuța" prin care merg țevile 4 metri prin pământ. De curând am terminat mansarda și doresc sa mai adaug 4 calorifere la etaj. Odată cu instalația de la etaj vreau sa adaug și un puffer de 1000l. Precizez ca vreau sa fac și automatizare termostat care sa controleze pompele și termostat de ambient. Poate cineva sa ma ajute cu o schema de a instala pufferul cât mai corect? Adică cum poziționez pompele. In stânga centralei am un circuit care merge la parter și o sa mai vina unul care o sa plece in sus spre mansarda. In dreapta centralei merge către anexa din curte aprox. 4 metri prin pământ. In prezent am doar o pompa pe retur (instalație făcută de aproximativ 5 ani). Un desen pe hârtie mi-ar fi de mare folos. Instalarea o sa o fac eu cu un vecin care știe instala centrale dar nu știe face automatizări și instala un puffer. Multumesc
  • elixir
    Membru marcant
    • 01.nov.2009
    • 368

    #2
    1. citeste forumul! gasesti informatii. daca vrei ceeva anume, intrebi apoi!
    2. gasesti scheme multe pe site la Atmos! poate ti se potriveste ceva!

    Comentariu

    Procesare...