Recomandare calorifer camera 18 mp

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • altuser
    Incepator
    • 15.oct.2008
    • 75

    Recomandare calorifer camera 18 mp

    Buna seara,
    Intr-o garsoniera cu suprafata de cca 18 mp, trebuie inlocuit caloriferul din camera. Mentionez ca blocul are cam 50 de ani, anul trecut a fost facuta reabilitarea termica. Am hotarat ca noul calorifer sa fie din aluminiu sau otel, incalzirea este in sistem centralizat (fostul si actualul radet).
    Distanta dintre T-urile de pe coloanele de tur-retur e de aprox 54 cm.
    Cred ca lungimea maxima a caloriferului poate fi 100 poate chiar 110 cm. Am calculat lasand liber cam 17 cm de la coloane pana la corpul viitorului calorifer. In cealalta parte e limitat de usa spre balcon. Balconul din fata camerei este inchis cu tamplarie pvc si geam termopan.
    Am rugamintea sa mi se indice un mod de calcul, eventual sa mi se recomande un calorifer tinand seama de suprafata/volumul camerei.
    Mai mentionez ca va fi singura sursa de incalzire deoarece:
    - bucataria nu beneficiaza de incalzire (caloriferul a fost desfiintat pentru a mari spatiul),
    - holul de la intrare, evident ca nu are incalzire
    - baia e incalzita doar prin coloanele care trec prin ea.
    Am vazut calorifere din otel care au in denumire 11, 22, 33, mi s-a spus ca 1, 2, 3 reprezinta numarul de panouri radiante. As opta pentru un model cu 3.
    Am vazut si cateva din aluminiu, dar nu stiu ce s-ar incadra in lungimea de 100-110 cm si sa fie deajuns de puternic pentru a incalzi camera, va fi locuita de o persoana varstnica deci sensibila la frig.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13005

    #2
    Teoretic ai nevoie de un calorifer de 1100 cu 3 panouri, de ci tip 33, undeva in jur de 2000-2200 W (Dt 75°/65°/20°C)
    Racordurile de la T-uri se adapteaza la pozitia caloriferului. Posibil sa intre si calorifer de 1200mm.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • altuser
      Incepator
      • 15.oct.2008
      • 75

      #3
      Multumesc, as dori sa pun de 1200 mm dar nu are loc. As merge pe 1100 mm.
      Oricum eu platesc degeaba incalzirea bucatariei (unde nu mai este calorifer), in bloc nu sunt montate repartitoare. Deci consum sau nu consum energie termica, platesc in functie de suprafata apartamentului. M-am gandit sa cer scoaterea bucatariei din calculul suprafetei incalzite dar nu am cu cine discuta, am renuntat. Prin bucatarie nici macar nu trec coloanele de caldura, sunt la vecin. Nu consider bucataria o problema, ma intereseaza incalzirea camerei.
      Deci un calorifer din otel, 1100 tip 33 ar fi multumitor? Ma cam pierd in calcul, nu ma bazez nici pe indicatiile primite prin magazine, am descoperit de cateva ori erori grosolane in ceea ce mi s-a spus.

      Comentariu

      Procesare...