Încălzire în pardoseală in sistem uscat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • rtynio
    Incepator
    • 02.dec.2018
    • 10

    Încălzire în pardoseală in sistem uscat

    Buna ziua, caut de ceva timp sa mă interesez despre acest tip de încălzire în pardoseală in sistem uscat. Are cineva montat IP in sistem uscat, este mulțumit, cat de eficient este? M-ar interesa câteva păreri direct de la cei care au așa ceva montat. Eu m-am orientat către acest sistem datorita înălțimii care nu îmi permite sa montez o IP clasica. Mulțumesc anticipat tuturor.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	111.jpg  Afișări:	35  Mărime:	11,5 KB  ID:	680601
    Ultima editare de rtynio; 15.aug.2020, 18:27.
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12227

    #2
    Nu am , dar ....
    Sistem uscat nu este nimic deosebit decit faptul ca nu poti beneficiata de incalzirea in masa a sapei , care te scapa de variatiile de temperatura ...sau invers spus , incalzirea in sistem uscat poate sa-ti ofere variatii mari de temperatura .
    Ce se poate face ?
    Depinde de tipul de instalatie ales , dar daca ai de gind sa functioneze doar cu centrala termica , fara GPA , cel mai simplu sistem , iti trebuie obligatoriu o centrala " desteapta " care sa functioneze la putere minima cit mai mica si o modulare cit mai mare .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • rtynio
      Incepator
      • 02.dec.2018
      • 10

      #3
      Respect pentru timpul dvs acordat domnule Mircea_G. Acum ca-mi spunti dvs recunosc ca nu am perceput acele variatii mari de temperatura ca pe ceva negativ dar intr-adevar poate crea un disconfort la un moment dat. Aceste variatii din cate am mai citit in stanga in dreapta si din ce imi confirmati si dvs as putea sa le rezolv cu o centrala care poate oferi putere termica utila max/min (50grdC-30grdC): 23,6/2,6 kw, corectati-ma va rog daca grsesc. Am gasit pe piata un model de centrala, nu stiu daca ii pot da numele aici, nu as vrea sa fac reclama insa trebuie sa ma mai interesez putin daca imi este suficient de 24kw pentru cei aprox 140mp IP impartiti pe doua nivele. Poate ma ajutati si aici cu o parere De asemenea am luat in calcul sa folosesc cate un grup de pompare pentru fiecare nivel.

      O intrebare care inca-mi este neclara totusi: fata de o IP clasica cu sapa turnata peste, unde timpii de incalzire dar si cei de racire sunt destul de mari, acest sistem uscat unde timpii de incalzire/racire sunt considerabil mai mici nu atrage dupa sine un grad de folosire mai des al centralei, cel putin teorectic nu se traduce aceasta printr-un cost mai ridicat la consum?

      Multumesc anticipat inca o data tuturor celor care imi pot raspunede.

      ps: inca astept o parere din partea unui utilizator care foloseste acest tip de IP

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12227

        #4
        Tocmai asta este ideea , sa gasiti o centrala care stie sa mearga la temperatura cit mai joasa pt a putea functiona in modul continuu . ...si nu inseamna consum marit .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13008

          #5
          Centrale se gasesc dar GPA face toti banii.
          Ca sa calculezi puterea ai nevoie de calcul energetic casa, nu doar de cei 140mp. Teoretic poate ajunge o centrala de 24kW in condensatie si moduleaza suficient. Apa calda cum se asigura?
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • rtynio
            Incepator
            • 02.dec.2018
            • 10

            #6
            Postat în original de VYS
            Centrale se gasesc dar GPA face toti banii.
            Ca sa calculezi puterea ai nevoie de calcul energetic casa, nu doar de cei 140mp. Teoretic poate ajunge o centrala de 24kW in condensatie si moduleaza suficient. Apa calda cum se asigura?
            Scuze ca revin asa tarziu. La ce ve referiti cand spueneti "Apa calda cum se asigura?"

            Cu respect.

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12227

              #7
              Postat în original de rtynio

              La ce ve referiti cand spueneti "Apa calda cum se asigura?"

              .
              Se refera la modul de preparare al apei clade , dar ai spus deja ca va fi o centrala .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13008

                #8
                Timpi de incalzir ai sapei sunt mai mari dar nu atat de mult. Este vorba de prima incalzire, in rest nu ai nicio problema cu incalzirea sapei de 5-6cm. Temperatura redusa de incalzire pe incalzire insemna consum redus insa nu inseamna neaparat ca centrala merge tot la temperatura scazuta, amestecul in face grupul de regula. Pe de alta parte, se spune ca componenta gazului este cu probleme si nu se recomanda fucntionarea la temperaturi mai reduse ale centralei pentru ca poate sa produca mai mult acid --adica coroziune mai mare cu efect asupra schimbatorului de cadura. Cineva spunea ca un 55-60°C pe centrala este mai bine.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                Procesare...