Gaurire stalpi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • catalin gramada
    Incepator
    • 06.mai.2006
    • 93

    Gaurire stalpi

    Este permisa gaurirea unui stalp de rezistenta la bloc pentru trecerea unei tevi va rog ? Am urmatoarea situatie: apartament 4 camere dispuse in linie. Pe aliniamentul instalatiei de incalzire 3 stalpi intre camerele 1-2, 2-3 si 3-4. Apartamentul prevazut cu incalzire centrala aducea apa pe doua coloane in camerele 1 si 3 astfel incat prin stalpii dintre camerele 1-2 si 3-4 exista gauri pentru derivatii spre caloriferele din camerele unde nu sunt coloane. Strapungerile sunt din cpnstructia blocului. Gauri de care cred ca ma pot folosi pentru a trece noile tevi dupa ce le scot pe alea vechi, Problema e ca in stalpul dintre camera 2-3 nu am nici o strapungere ca nu a fost de ce sa fie data. As putea gauri si acel stalp la fel cum sunt strapunsi ceilalti doi din constructie? (Gauri mici, date cumva cu ceva carota) . Personal nu cred ca strapungerile din cei doi stalpi au fost facute prin gaurire. Blocul are 40 de ani, cred ca au fost prevazute dibluri la turnare care au fost scoase apoi. Dar in ziua de azi cred ca de poate gauri civilizat cu ceva diamant. Nu stiu daca e in regula sa fac doua gauri de 3 cm diametru sa pot trage tevile pe aceeasi aliniament. E totusi vorba de un stalp de rezistenta al blocului va rog? Multumesc
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Niciun structurist nu va spune vreodata ca poti da gaura in stalpi de rezistenta.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • catalin gramada
      Incepator
      • 06.mai.2006
      • 93

      #3
      De acord, totusi doi dintre stalpi sunt strapunsi din projectul blocului.
      Ultima editare de catalin gramada; 26.aug.2020, 22:29.

      Comentariu

      Procesare...