Problema distribuitor caldura incalzire in pardoseala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Ciproch
    Incepator
    • 01.nov.2020
    • 4

    Problema distribuitor caldura incalzire in pardoseala

    Salutare.
    Am mare nevoie de un sfat/consultanta pentru o problema: am incalzire in pardoseala cu agent termic cu 8 circuite iar cel de-al 8-lea circuit (cel incercuit) nu primeste apa calda pe teava. De aici am si o jumatate dintr-o camera al carei parchet e rece...unde mai pui ca si culoarea diferita a fitingurilor da senzatia de “manareala” a distribuitorului...
    Instalatorul care a venit sa diagnosticheze a zis ca distribuitorul este defect (supapa blocata) drept care ar trebui inlocuit...


    Am doua intrebari simple:
    - mai pot fi si alte cauze care sa contribuie la problema descrisa?
    - ar mai exista si alte solutii in afara de schimbarea distribuitorului? Inlocuirea vreunei piese de exemplu?

    multumesc anticipat
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Nu pot spune ca este manareala. In acel loc era de fapt robinetul de umplere/golire si aerisitorul, iar cel care a instalat a folosit aceasta pozitie pentru a monta circuitul 8, mutand restul accesoriilor in capatul distribuitorului.
    Ar trebui verificat daca debitmetrul este de acelasi tip cu celelalte, daca se deschide la fel. O alta cauza poate sa fie preenta aerului pe acest circuit, nu s-a aerisit complet.
    Debitmetrele functioneaza, indica corect?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • emp
      Membru Marcant
      • 29.mai.2009
      • 547

      #3
      Pune o poza mai mare cu intreg distribuitorul.

      Comentariu

      • Ciproch
        Incepator
        • 01.nov.2020
        • 4

        #4
        Postat în original de VYS
        Nu pot spune ca este manareala. In acel loc era de fapt robinetul de umplere/golire si aerisitorul, iar cel care a instalat a folosit aceasta pozitie pentru a monta circuitul 8, mutand restul accesoriilor in capatul distribuitorului.
        Ar trebui verificat daca debitmetrul este de acelasi tip cu celelalte, daca se deschide la fel. O alta cauza poate sa fie preenta aerului pe acest circuit, nu s-a aerisit complet.
        Debitmetrele functioneaza, indica corect?
        Multumesc frumos pentru raspuns.
        Si-a amintit intre timp dezvoltatorul ca a fost intr-adevar adaugat inca un circuit la distribuitor, am luat legatura cu producatorul (pentru care am un mare braaavooo!!!, Jurgen Schlosser Romania) si care imi va trimite gratuit un ventil nou, un debitmentru si toate celelalte elemente de legatura.
        Si dupa sper sa-l prind pe domnul instalator disponibil pentru inlocuire, aerisire, tot tacamul.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #5
          Cum ai luat legatura cu Jurgen? As vrea sa adaug 2 circuite si imi trebuie elementele necesare.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Ciproch
            Incepator
            • 01.nov.2020
            • 4

            #6
            Postat în original de VYS
            Cum ai luat legatura cu Jurgen? As vrea sa adaug 2 circuite si imi trebuie elementele necesare.
            am google-it, intrat pe site-ul lor .com, contact, mesaj acolo. A doua zi m-a sunat export mangerul de pe Romania, mi-a dat mail etc

            Comentariu

            Procesare...