Boiler electric fara impamantare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • antonescu07
    Incepator
    • 12.iun.2015
    • 15

    Boiler electric fara impamantare

    Buna ziua,

    As dori sa imi spuna cineva daca exista vreun risc de electrocutare in cazul cel mai grav, sa zicem ca "crapa" rezistenta electrica a boilerului, cand in baie fac un dus sau ma spal pe maini. Acel boiler va fi instalat intr-o camera separata (spatiul tehnic) cu circuit separat pe o siguranta diferentiala de 30ma. As dori sa-l folosesc in acest fel pana in primavara, maxim vara pana cand voi face impamantarea exterioara si o voi lega la interior.

    Exista vreun risc daca voi folosi un boiler electric in acest fel? Deci nu ma refer la atins boilerul pt. ca este in alta camera si nu il va atinge nimeni, doar daca exista vreun risc sa vina curent pe apa de la dus/chiuveta. Sau daca aveti alta idee gen siguranta diferentiala sau ceva asemanator.

    Ma intereseaza sa stiu daca o siguranta diferentiala protejeaza in lipsa impamantarii. Teoretic daca se intampla ceva, o diferentiala de 30ma nu ar trebui sa sara pana sa simt eu curentul? Vad ca exista si de 10ma (sa fie mai ok?). Sper ca se intelege ce incerc sa comunic.

    Daca mai bine trebuia postat la "Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice" rog un moderator sa-l mute acolo.

    Multumesc.
    Ultima editare de antonescu07; 19.nov.2020, 01:33.
Procesare...