Curge racordul PPR de la centrala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • florinivascu
    Incepator
    • 27.iun.2018
    • 26

    Curge racordul PPR de la centrala

    Buna ziua,
    Am o centrala Ferroli si de curand am observat ca la teava de tur a inceput sa curga nu la filet si la imbinarea partii metalice cu pprul si vad ca este scoasa in afara dupa cum se poate observa in poza. Cat de grava este aceasta avarie? Mai poate fi lasata si iarna aceasta?
  • intransingentul
    Membru Marcant
    • 26.iul.2012
    • 996

    #2
    Presiunea din instalatie este constanta?
    Daca aveti scaderi de presiune importante atunci ar trebui remediate imediat.
    Daca scaderea presiunii este mica,puteti chema un instalator sa remedieze problema la cateva zile dupa sarbatori.
    Nu va recomand sa asteptati pana trece sezonul rece.
    Oricum, trebuie sa urmariti aceasta pierdere in mod constant,pt a interveni imediat in caz ca apar scurgeri masive.
    De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13008

      #3
      Teoretic, orice etansare afectata ar trebuie refacuta cat de repede posibil pentru ca nu se stie cum evolueaza. Daca doar pica la interval mare de timp, poate sa reziste o perioada mai lunga. La fel de bine, se poate astupa singur porul de la mizerie dar nu recomand sa lasati instalatia fara inspectie periodica. O puteti monitoriza zilnic, cat timp nu afecteaza presiune din instalatie si centrala nu intra in avarie, se poate trage de timp.
      Daca puteti, opriti centrala 1 ora (acum sau dupa sarbatori), refaceti etansarea si scapati de stres si riscuri.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • florinivascu
        Incepator
        • 27.iun.2018
        • 26

        #4
        Problema a aparut de curand cand am avut o problema cu centrala si a ajuns apa la 99 grade (maximul pe care il afiseaza controllerul pompelor). Am chemat un "instalator" a curat filtrele y si a zis ca e de la termoventilul de la bypass. Am schimbat piesa insa problema a reaparut. A dat pompele la maxim si apa se mentinea la 70-80 grade daca ardea focul mai incet. Daca ardea mai tare iar ajungea la 99 de grade. Problema era ca nici apa din puffer nu sarea de 40-50 grade, nici apa din boiler nu se incalzea si caloriferele erau caldute.
        Apoi am chemat un vecin care se pare ca e mai specalist ca instalatorul. Mi-a deschis toti robinetii de retur la maxim pentru ca unii erau aproape inchisi, a aerisit caloriferele, a curat iar filtrele y si culmea iar erau sitele murdare ( dar cred ca e normal) si am deschis si 2 calorifere pe care le tineam inchise. A pus pompele iar pe treapta 2 si ce sa vezi totul si-a revenit la normal.
        Explicatia lui a fost ca centrala avand o putere mare 40kw, eu tineam doar 5 calorifere din 7 deschise si cu retururile nu deschise maxim, apa de pe retur intorcea greu de pe instalatie si de accea fierbea turul. In fine nu stiu daca aceasta e explicatia buna dar problema s-a rezolvat.
        Acum cred ca acea mufa s-a defectat din cauza temperaturii prea mari si a presiunii.
        O alta problema semnalata de vecin e ca nu am termomanometrul la iesirea din centrala langa supapele de suprapresiune si am doar la puffer. Este necesara montarea acestuia si acolo?

        Comentariu

        • elixir
          Membru marcant
          • 01.nov.2009
          • 368

          #5
          1. sa sti ca asiguratorul s-ar putea sa nu te despagubeasca! nu glumesc!
          2. la fel, nu glumesc cand iti spun ca mortii nu se mai intorc dela groapa!
          3. se impune o refacere rapida la partea de instalatie, in sensul ca ppr intre cazan si puffer se arunca! se inlocuieste cu cupru sau teava metalica!
          in plus, se face dupa minime reguli se siguranta... de fapt alea sunt reguli de bun simt!
          apoi o intelegere a functionarii si exploatarii unei instalatii de incalzire pe lemne! sau faci asta mai aintai, apoi refaci instalatia! gasesti informatiile, daca le cauti!

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13008

            #6
            Daca ai o astfel de centrala si instalatia in casa, cu PPR, citeste doar ce inseamna temperatura maxima de functionare PPR si cum evolueaza durata ei de viata raportat la temperatura de functionare. Nu am inteles niciodata ce avantaje aduce PPR si de ce este preferat, in afara a cateva sute de lei mai ieftin!
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12230

              #7
              Postat în original de florinivascu
              Buna ziua,
              ........ Cat de grava este aceasta avarie? Mai poate fi lasata si iarna aceasta?
              Daca deja curge , mai este de lasat ??? sau poate o lasi , dar verifici presiunea sa nu scada sub minim .
              Defectul ala nu apare din cauza temperaturii mari , ci este provocat de instalatorul care a mufat piesele cu cinepa si a strins pina a iesit " apa " din ele .

              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              Procesare...