Temperatura optima centrala in condensatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • body76
    Membru
    • 18.nov.2008
    • 179

    Temperatura optima centrala in condensatie

    De doua saptamani am instalat o centrala in condensatie de 24 kw. Intrebarea mea este urmatoarea:
    Ce temperatura este bine sa setez la centrala?
    Am incercat 45 - 50 - 55. La oricare din aceste temperaturi in casa este ok, caloriferele fac fata fara probleme. Singura diferenta este timpul de functionare a centralei. La consum nu ma pot pronunta inca.
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12227

    #2
    Si intrebarea care este ?????

    .......
    Practic , confortul , ca DOAR asta este important , se simte cind centrala functioneaza mult si la temperatura joasa .
    Consumul NU conteaza cind vrei sa te simti bine !?
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13008

      #3
      Eu am optat pentru 55 ° C.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • body76
        Membru
        • 18.nov.2008
        • 179

        #4
        Postat în original de Mircea G
        Si intrebarea care este ?????

        .......
        Practic , confortul , ca DOAR asta este important , se simte cind centrala functioneaza mult si la temperatura joasa .
        Consumul NU conteaza cind vrei sa te simti bine !?
        Intrebarea este ce temperatura sa setez? La 45 functioneaza cam doua ore intre orele 8 si 19 pentru a mentine 19 grade. Pe 55 cam o ora. 19 grade este o temperatura confortabila pentru mine.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13008

          #5
          Nu conteaza numai durata ci si debitul la arzator, modulatia. teoretic cu cat este temepratura mai joasa, cu atat scade consumul. Se spune ca de la un anumit nivel, economia nu este asa mare si pot fi probleme legate de functionarea la temperaturi mai reduse, creste uzura anumitor componente din centrala. Undeva la 50-55°C se spune ca este o valoare optima.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • body76
            Membru
            • 18.nov.2008
            • 179

            #6
            Se poate vedea undeva in meniul centralei puterea instantanee? Are trei liniute pe afisaj care reprezinta modulatia probabil. Ceva mai precis de atat exista?
            Este o centrala Immergas Victrix Terra 24 Plus.

            Comentariu

            • andcip
              Incepator
              • 07.apr.2011
              • 32

              #7
              Postat în original de Mircea G
              Si intrebarea care este ?????

              .......
              Practic , confortul , ca DOAR asta este important , se simte cind centrala functioneaza mult si la temperatura joasa .
              Consumul NU conteaza cind vrei sa te simti bine !?

              Cred ca la unele persoane (cel in putin in iarna aceasta) o sa fie exact invers. Se vor simtii bine cand vor cunoaste consumul, pentru ca va conta!

              Revenind la subiect, nu stiu daca pun intrebarea cum trebuie DAR o voi pune totusi.

              Lasand temperatura ambientala la oparte, cum poti stii cand obtii cel mai scazut nivel de consum energetic al centralei (sa spunem cu o cota de modulatie de 1/4)?
              Ma refer strict la agentul termic din radiatoare. Exista vreun tabel care sa indice temperatura setata pentru incalzire?

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12227

                #8
                Din iarna asta suntem supuși unui genocid , deci fiecare se descurca cum poate
                .Perspectiva este mizerabila și tare ma tem ca la primul ger ne transformam în oameni primitivi cu tot ce înseamnă asta.
                Referitor la modulație. Modulație asta înseamnă niște trepte de temperatura la care stie sa functioneze corect . Ideea este sa stie a functiona la temperatura cit mai joasa pt a avea caldura constanta , cit mai ! In sistem .
                Pina acum n-am văzut sa ofere careva date de consum .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13008

                  #9
                  Hai ca inca nu e genocid, inca este suportabil pentru mare parte dintre noi pentru ca este inca pretul limitat, chiar daca valoarea este sensibil mai mare decat iarna trecuta. Daca ar fi fost preturile nesimtite din contracte, cele de 7 . 12 lei/mc, atunci ar fi fost tragedie. Nu cred ca cineva sanatos la cap crede ca se poate plati o factura lunara a gaz mai mare decat salariul minim, ca sa nu vorbim de cei care au pompe de caldura si care nu intra in plafonare.
                  Nu iti poate spune nimeni cat este consumul minim efectiv si la ce regim pentru ca depinde atat de centrala cat si de necesarul de energie, Cert este ca poti citi consumul pe ceasul de gaze si faci calcule in functie de cum setezi centrala, cat de cald este afara etc.
                  Orice setare semnificativ modificata poate fi transpusa in consumul de gaze, mai greu cand sunt schimbari reduse de parametri si nu se observa mai nimic.
                  Principial, cu cat incalzesti apa din calorifere la o temperatura mai joasa, cu atat scazi consumul insa la o anumit alimita nici caldura nu vei mai avea daca nu ai suprafata radianta.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  Procesare...