Detector GPL alimentat cu baterie individuala (9 v)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdan.sb
    Membru Marcant
    • 23.aug.2006
    • 543

    Detector GPL alimentat cu baterie individuala (9 v)

    Salutare, am nevoie de detector pentru GPL care sa fie alimentat cu baterie individuala (preferat 9 v), fara electrovana (doar avertizare acustica) pentru o rulota. Stie cineva vreun model / de unde pot sa cumpar?
    Caut de cateva zile si nu gasesc ....
    Multumesc.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Daca nu gasiti , luati unul la 220v si un invertor 12v-220v de puterea necesara sau mai mare. Exista sub 100 de lei invertorul , astfel impuscati 2 iepuri , poate veti avea nevoie si pt alt consumator AC .
    Eu am gasit un model cum doriti asa , la repezeala Detector gaz si GPL, 9-12V Everpower il gasiti pe emag , nu pun link ca se pare ca nu e permis .

    Ultima editare de coby; 10.mar.2021, 17:35.
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • bogdan.sb
      Membru Marcant
      • 23.aug.2006
      • 543

      #3
      Modelul "Detector gaz si GPL, 9-12V Everpower" este alimentat la 220v, iar electrovana este alimentata la 9-12v. Sunt multe de genul, dar nu am gasit alimentate la 12v.
      Da, in ultima instanta o sa folosesc un invertor, dar as prefera pe baterie direct ...
      Inca mai sper

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12199

        #4
        Orice senzor de gaz 9-12v care are si baterie . Pe piata sint o multime de senzori . De regula bateria este folosita ca backup.
        Pt gpl inaltimea de montaj difera .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13004

          #5
          Un exemplu Detector Primatech ESM 850M de gaz metan, butan, propan alimentat la 12-24 V AC/DCV, cam scumpicel.

          Pentru GPL se instaleaza pe perete la maxim 30 cm de pardoseala si maxim 4 metri de sursa de propan, butan.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • dmih
            Membru Marcant
            • 05.feb.2007
            • 632

            #6
            Cam toti senzorii destinati industriei RV sunt alimentati la 12/24Vdc. Trebuie doar cautat pe site-urile de profil. De exemplu modelul GBA-I.

            Comentariu

            • mar_banica
              Incepator
              • 27.aug.2020
              • 8

              #7
              Puteti cauta la distribuitorii de sisteme de alarma / detectie incendiu senzori de gaz, pentru diferite substante. Ei functioneaza si de sine statatori, sau conectati wireless la o centrala. Sunt cu baterii de 3v ce rezista de obicei 2 ani. Eu am montat in pod 3 detectori de fum, wireless, ce atentioneaza orice problema. Au sirena si led integrate in carcasa, si suplimentar se pot conecta la centrala de efractie, pe o zona dedicata.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12199

                #8
                Poza facuta azi in Bucuresti la furnizorul nostru .... Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20210311_082539.jpg 
Afișări:	205 
Mărime:	182,3 KB 
ID:	683615
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • bogdan.sb
                  Membru Marcant
                  • 23.aug.2006
                  • 543

                  #9
                  Postat în original de VYS
                  Un exemplu Detector Primatech ESM 850M de gaz metan, butan, propan alimentat la 12-24 V AC/DCV, cam scumpicel.

                  Pentru GPL se instaleaza pe perete la maxim 30 cm de pardoseala si maxim 4 metri de sursa de propan, butan.
                  Multumesc pentru sugestie. Cred ca o sa merg pe aceasta varianta. Chiar daca este mai scump, pana la urma este vorba se siguranta familiei ...

                  Comentariu

                  • dmih
                    Membru Marcant
                    • 05.feb.2007
                    • 632

                    #10
                    Bravo. Daca tot te-ai hotarat sa ajuti industria nationala, poate strici un telefon la ei sa-i intrebi daca e vreo problema cu vibratii/socuri. Una e sa-l instalezi in casa si alta in rulota care zdrangane pe drumuri.

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12199

                      #11
                      Postat în original de dmih
                      Bravo. ....sa-i intrebi daca e vreo problema cu vibratii/socuri. .
                      Nu exista asa problema .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • dmih
                        Membru Marcant
                        • 05.feb.2007
                        • 632

                        #12
                        ^
                        Sigur ca nu exista. Si nici girafe, nu-i asa

                        Pe de alta parte exista IEC 60068.

                        Citat (am bolduit eu ce e importat in aceasta speta):

                        IEC 60068-2-6 gives a method of test applicable to components, equipment and other articles which, during transportation or in service, may be subjected to conditions involving vibration of a harmonic pattern, generated primarily by rotating, pulsating or oscillating forces, such as occur in ships, aircraft, land vehicles, rotorcraft and space applications or are caused by machinery and seismic phenomena.

                        La transport e una, pentru ca exista ambalajul care preia o mare parte din vibratii/socuri si este si limitat in timp. In expolatare va fi montat cel mai probabil pe o suprafata tare care va transmite toate vibratiile/socurile vehiculului.

                        Habar n-am daca produsul este sau nu certificat; de-aia am zis sa intebe ca nu-l costa decat un telefon la Baia Mare. Asta pentru siguranta lui.

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12199

                          #13
                          Ce este aia " girafa " ?
                          ............
                          Daca detectorul ala se demoleaza la mersul masinii , inseamna ca electronica masinii nu depaseste complexitatea unui abac .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • bogdan.sb
                            Membru Marcant
                            • 23.aug.2006
                            • 543

                            #14
                            Pentru orice eventualitate o sa intreb si revin cu detalii.

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12199

                              #15
                              https://xgocamping.ro/accesorii-auto...ube-alarm-12v/ credeti ca asta are ceva special ???
                              Sau poate are ! ...este de cca 6 ori mai scump .
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              Procesare...