Cos de fum amplasare fata de vecini

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Mircea_G
    a răspuns
    Aici este problema , cu poluarea . Depinde de vecini ...
    Un asa cos NU are cum sa fie stabil fara o consolidare si ancorare .

    Lasă un comentariu:


  • Shushu
    a răspuns
    Postat în original de Mircea G
    Nu este clar precizat in CC distantele fata de hotar , dar chestia daca ajunge in instanta se judeca prin prisma distantelor constructiei fata hotar + si aici este mai important , efectele poluarii asupra vecinatatilor .
    Constructia cosului nu este o simpla zidarie . De regula se prefera construirea prin interior pt asigurarea fixarii mecanice si a unei bune izolatii termice , dar si daca este pe exterior , poate fi fixat mecanic si intarit in diverse moduri .
    Deci din cate stiu,o constructie se amplaseaza min 60 cm fata de vecin.Dar cu poluarea cum ramane?Cum se calculeaza "distanta"poluarii?Am tot cautat info dar n am gasit nimic .Decat cosul trebuie sa depaseasca cu un m coama casei(a mea sau a vecinului??)Stie cineva? Hornuldin poza e stabil?cam asa ar iesi la mine.
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de Shushu; 14.nov.2021, 17:22.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Nu este clar precizat in CC distantele fata de hotar , dar chestia daca ajunge in instanta se judeca prin prisma distantelor constructiei fata hotar + si aici este mai important , efectele poluarii asupra vecinatatilor .
    Constructia cosului nu este o simpla zidarie . De regula se prefera construirea prin interior pt asigurarea fixarii mecanice si a unei bune izolatii termice , dar si daca este pe exterior , poate fi fixat mecanic si intarit in diverse moduri .

    Lasă un comentariu:


  • Shushu
    a creat un topic Cos de fum amplasare fata de vecini

    Cos de fum amplasare fata de vecini

    Doresc sa amplases un horn ceramic exterior .Care este distanta fata de linia de hotar?Am inteles ca acest horn trebuie ridicat cu un metru peste coama casei.Este stabil acest horn la o asemenea inaltime?daca calculez de la sol ,va fi de v reo 7 m.
Procesare...