Cos de fum amplasare fata de vecini

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Mircea G
    a răspuns
    Inox .... corect ! va arata casa ca la o fabrica ...

    Lasă un comentariu:


  • Shushu
    a răspuns
    Multumesc vys

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Nu am vazut pana acum o astfel de mascare. Inoxul arata bine totusi, nu vad de ce sa fie nevoie de mascare.
    Daca totusi in partea de jos, pana trece de acoperis nu iti place aspectul, poti sa il incadrezi la o distanta sigura cu un riflaj, dar fara sa il prinzi pe cos.
    Altfel lasa-l asa.

    Lasă un comentariu:


  • Shushu
    a răspuns
    Intr un final m am decis pt un cos de inox.tot exterior.Intrebarea este :Pot sa ii pun acestui cos o masca?Nu imi place cum arata.Daca se poate,din ce material ar permite?Polistiren ,lambriu?...ce?

    Lasă un comentariu:


  • Shushu
    a răspuns
    Deci va trebui decupat trotuarul,turnata fundatie adanca cat fundatia casei si legata de ea(cum,cu ce?)puse acele chenare la cos care trebuies prinse de zidul casei(cum?).In zona in care nu mai e zid(zona podului si deasupra de acoperis,cum prind chenarul?Sau in cazul asta fac barele chenarului mai mare(late)?Cred ca ultima prindere se poate face de grinzile acoperisului in zona prin. care iese deasupra lui.Am inteles ca acest cos e izolat pe dinauntru..Mai trebuie izolat si pe exterior ?

    Lasă un comentariu:


  • Mircea G
    a răspuns
    Fundatie este obligatoriu , daca se poate legata de casa , pina sub talpa casei si tip pahar . . Pt stabilitate si sa nu " lucreze " .
    Azi am facut nister poze la un cos , sa vezi sistemul de rigidizare . In cazul ca legaturile fata de casa sint putine , cornierul de pe colturi va fi majorat .
    In poza se vede si trecerea prin acoperis . " Cica " nu ar fi probleme asa , deoarece cosul are izolatie interioara ....dar eu recomand izolatie la trecere prin ceva " lemnos
    " Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20211117_124117.jpg 
Afișări:	412 
Mărime:	292,5 KB 
ID:	685571 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20211117_092003.jpg 
Afișări:	383 
Mărime:	210,4 KB 
ID:	685572 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20211117_091951.jpg 
Afișări:	392 
Mărime:	227,8 KB 
ID:	685573 Imi pare rau . pozele sint sucite de la site .















    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Sunt doua variante, lipit de casa si distantat. Cum iti place si cum iti este mai bine, ai de ales.
    Izolatia cu vata bazaltica este suficienta. Va fi mai mult de furca cu taiatul, sa ii faci loc prin acoperis.

    Lasă un comentariu:


  • Shushu
    a răspuns
    Postat în original de VYS
    Scuze, credeam ca este cosul tau, am fost in eroare.
    Nu este mai usor si mai "sanatos" sa pozitionezi cosul pe langa acoperis? Cosul se poate izola si nu are nicio treaba cu lambriul. Decupezi trotuarul si torni fundatia necesara.
    Nu i nimic,mi am dat seama,ideea conta.Nu inteleg cum pe langa acoperis.Adica sa nu lipesc cosul de zid si sa nu iese prin acoperis(sageac)?vreti sa spuneti sa l amplasez la o anume distanta fata de casa?

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Scuze, credeam ca este cosul tau, am fost in eroare.
    Nu este mai usor si mai "sanatos" sa pozitionezi cosul pe langa acoperis? Cosul se poate izola si nu are nicio treaba cu lambriul. Decupezi trotuarul si torni fundatia necesara.

    Lasă un comentariu:


  • Shushu
    a răspuns
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Screenshot_20211116-002612.jpg 
Afișări:	428 
Mărime:	268,1 KB 
ID:	685546 Inca o intrebare.sau doua. Acest cos va fi amplasat acolo unde se vede linia rosie .Observati ca o parte a peretelui este din lambriu.Este permis ca hornul sa atinga zona de lambriu?
    de asemenea,va trebui sa sparg trotuarul ca sa fac fundatie hornului?

    Lasă un comentariu:


  • Shushu
    a răspuns
    Postat în original de VYS
    Cum este construi cosul? Are ceva elemente metalice pentru armare? O varianta este sa faci un cadru metalic si sa il ancorezi la inaltimea corespunzatoare acoperisului.
    Mersi Vys,cosul va fi cumparat .arata asa.Vanzatorul mi a dat nr unui tip care il va monta.

    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Cum este construi cosul? Are ceva elemente metalice pentru armare? O varianta este sa faci un cadru metalic si sa il ancorezi la inaltimea corespunzatoare acoperisului.

    Lasă un comentariu:


  • Shushu
    a răspuns
    Bun,deci cum se ancoreaza acest tip de horn.Poze ,tutorial,ceva sa mi dau seama cum se face?Mi e teama ca cel care va veni sa il instaleze nu il va face cum trebuie.Deci trebuie sa stiu eu cum se face ca sa pot verifica.Hornul eate profesionist ceramic (asa ii spune)arderea cu lemne.

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Postat în original de Shushu

    Deci din cate stiu,o constructie se amplaseaza min 60 cm fata de vecin.Dar cu poluarea cum ramane?Cum se calculeaza "distanta"poluarii?Am tot cautat info dar n am gasit nimic .Decat cosul trebuie sa depaseasca cu un m coama casei(a mea sau a vecinului??)Stie cineva? Hornuldin poza e stabil?cam asa ar iesi la mine.
    Se cheama dispersie si nu este usor de calculat. Nici nu cred ca este relavant pentru cazul tau, ai o instalatie de ardere mica si daca vei folosi combustibil fara compozitie ciudata (adica nu arzi carbune, PAL, OSB etc...) poluarea este redusa. Inaltimea cosului este generoasa, fiind peste nivelul coamei, prin urmare nu ai ce sa iti reprosezi.
    Stabilitatea cosului depinde de modul de zidire, daca este armat pe toate cele 4 colturi este bine. Asa cum pare in foto, inaltimea libera este destul de mare (daca nu este iluzie optica) si posibil sa fie necesar un punct de ancorare in zona superioara.

    Lasă un comentariu:


  • elixir
    a răspuns
    ptr stabilitate, il ancorezi!
    ptr poluare, conteaza foarte mult directia cuentilor de aer, dar si ce combustibil folosesti!
    daca e cazan cu gazeificare, ar trebui sa ai fum cca 15 minute, la aprindere!

    Lasă un comentariu:

Procesare...