Vaillant - aerisire circuit boiler extern

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • BogdanO
    Incepator
    • 22.oct.2021
    • 5

    Vaillant - aerisire circuit boiler extern

    Salut

    Am o centrala murala Vaillant Turbomax Plus cu un boiler extern VIH120. Boilerul extern este folosit pentru prepararea apei calde menajere.

    Cat a fost cald afara si centrala a functionat doar in modul de vara, totul a fost bine.

    Dar de cand a inceput sezonul rece, pe modul de incalzire al apei din boiler centrala scoate un zgomot ciudat, ca si cum ar curge apa printr-o teava. Zgomotul e localizat in zona pompei si a tevilor care caf legatura cu boilerul. Pe modul de incalzire calorifere, acest zgomot nu se aude deloc. Nici inainte de a da drumul la incalzirea caloriferelor nu se auzea acest zgomot.

    Probabil ca a intrat aer pe circuitul de incalzire al boilerului.

    Pompa are aerisitor care e3 deschis. In plus am incercat sa desfac putin surubul de pe corpul pompei sperand sa elimin aerul. Nu a curs decat apa. Totusi zgomotul persista.

    Am cautat pe net, am gasit manualul de la boiler. Acolo spune ca trebuie aerisit boilerul. Dar nu spune cum.

    Aveti idee va rog cum se poate aerisi un astfel de boiler?

    Multumesc!
    Bogdan
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Poti face o schema? Modul de vara la care faci referire inseamna ca a fost incalzirea oprita insa boilerul nu a functionat?
    Nu este prea clar.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • BogdanO
      Incepator
      • 22.oct.2021
      • 5

      #3
      Salut Vys

      Merci de ajutor!

      Asa arata setup-ul.

      Centrala are 2 circuite. Unul pentru calorifere si unul pentru boilerul extern. Centrala nu are boiler intern. Comutarea intre ele se face cu ajutorul unei valve cu 3 cai.

      In interiorul boilerului este o serpentina conectata prin care centrala recircula apa fierbinte. Centrala are un senzor extern (termocupla) care se conecteazala boiler. Centrala recircula prin serpentina boilerului apa la 80 grade pana cand temperatura apei din boiler ajunge la valoarea setata pe centrala.

      Cand ma refer la modul de vara ma refer la faptul ca incalzirea caloriferelor a fost oprita. Dar boilerul a mers permanent, el fiind responsabilul cu apa calda.

      Merci inca o data!

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Stiu cum functioneaza sistemul, ai o centrala de tip system. Am si eu in exploatare o astfel de configuratie. Circuitul de incalzire a fost golit sau a tras aer pe timp de vara? Poti incerca sa aerisesti manual, din centrala, dar trebuie dat capacul jos.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • BogdanO
          Incepator
          • 22.oct.2021
          • 5

          #5
          Salut Vys

          Centrala este Vaillant VU INT 282/2-5 R3. Boilerul este VIH R 120/5.

          Ce am facut pana acum:
          - am verificat aerisitorul de pe corpul pompei. E deschis.
          - am incercat sa slabesc surubul de pe corpul pompei. A iesit numai apa.
          - am incercat sa aerisesc caloriferele insa nu a iesit aer la nici unul. Pe timpul verii nu am golit instalatia.

          Pe modul de incalzire, centrala e super silentioasa. Numai cand vine vorba de preparare apa calda face acest zgomot.

          Ai idee te rog cum pot face acea aerisire manuala? Am tot cautat insa nu am gasit pe nicaieri cum pot face acest lucru.

          Singurul manual cat-de-cat detaliat pe care l-am gasit a fost pe site-ul Belgian al Vaillant: https://www.vaillant.be/downloads/do...lus-316935.pdf, dar nu scrie nimic de aerisirea circuitului pentru boiler.

          Merci mult!

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12202

            #6
            Cine " dirijeaza " apa pe incalzire sau boiler ?
            Cumva " pe boiler " nu merge centrala la putere mai mare ???
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • BogdanO
              Incepator
              • 22.oct.2021
              • 5

              #7
              Salut

              Centrala are o valva cu 3 cai care dirijeaza apa catre boilerul extern sau calorifere.

              Centrala este reglata la 55 de grade pentru incalzire si 45 de grade pentru apa calda menajera (din boiler). Intr-adevar, cand incalzeste apa din boiler, temperatura creste la 80 de grade si pompa recircula apa prin circuitul boilerului pana cand aceasta ajunge la temperatura setata.

              Multumesc!

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12202

                #8
                La asta ma gindeam , sa nu fie ceva depuneri , si sa se auda ca o " fierbere " in CT , mai ales la putere mare .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13007

                  #9
                  Intotdeauna merge cu putere mai mare pe ACM. Diferenta de temperatura este mai mare acum , cand se raceste si serpentina poate genera zgomot mai mare, daca mai adaugam si depunerile pe diferite parti ale instalatiei in centrala, posibil de aici sa fie. Ce vechime are centrala? Aer nu pare sa aiba de unde, avand ventil automat. Nu stiu daca vasul de expansiune din centrala are vreo legatura cu subiectul.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • BogdanO
                    Incepator
                    • 22.oct.2021
                    • 5

                    #10
                    Salut

                    Multumesc frumos pentru sfaturi si ajutor!

                    Centrala e din 2007. Deci nu mai e chiar la prima tinerete . Dar pana acum a mers foarte bine (bineinteles, cu reviziile si verificarile de rigoare) si nu am de gand sa o inlocuiesc.

                    Anul acesta, cat a mers numai in modul de preparare apa calda menajera, nu a dat nici un fel de semn. Nu am facut pana acum nici o spalare chimica a boilerului. Poate e momentul.

                    Multumesc!
                    Bogdan

                    Comentariu

                    Procesare...