Instalatie incalzire casa - NU APARTAMENT IN BLOC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • alexandru.voicu
    Incepator
    • 25.apr.2006
    • 2

    Instalatie incalzire casa - NU APARTAMENT IN BLOC

    Salutari tuturor....

    Am o mare, dar mare nedumerire, care este alimentata de nivelul de pregătire profesionala a personalului multor firme având ca obiect de activitate instalațiile termice si care culmea mai si pretind ca sunt autorizate ISCIR. Înțeleg, ca RADET sau cum s-o mai numi el moare de foame, dar sa pretinzi cerere de debranșare de la sistemul de încălzire centralizat unei persoane care locuiește la casa, nu la bloc, deja îmi pare de noaptea mintii...

    Deci sa începem:
    - am decis sa trec de la încălzire cu ajutorul sobelor de teracota pe gaze, la centrala si calorifere.
    - am achiziționat si montat pe perete caloriferele, un număr de 6 buc.
    - am făcut magistrala folosind PPR d=25mm si racordarea la magistrala a caloriferelor cu PPR d=20mmm
    - am pus la fiecare radiator aerisitor automat Giacomini si robinete cu cap termostatat de la Herz (tur/retur)
    - radiatoarele sunt Airfel (am văzut suficiente Purmo si Ferroli crăpate, la birou, așa ca le-am evitat); Vogel & Noots - prea scumpe pt ce oferă
    - radiatoarele sunt supradimensionate cu peste 30%
    - centrala este Ariston Genus One 24 kw la care am adăugat senzor extern (tot Ariston) si termostatul Ariston Cube S Net - Wi-Fi;
    - bineînțeles pe retur filtru anti calcar, filtru impurități si filtru anti magnetita
    - pe intrare apa rece din instalație in centrala, încă un filtru impurități si un filtru anti calcar
    - detector de gaze, robineti de siguranță + serviciu, regulator

    Bun... acum vine partea aia drăguță. Am făcut testele de presiune, încărcând instalația la 2,5 bar si lăsând-o așa cinci zile (noroc cu vremea), Perfect, nu a pierdut nici măcar o gradație pe manometru.

    Am chemat mai multe firme pentru autorizare si punere in funcțiune... si de aici circul:
    - nu am cererea de debranșare de la sistemul de încălzire centralizat; CUUUUUUUM?
    - nu am proiect de instalație: pai centrala este pe instalația veche de când s-a băgat gaze in București.... fiind in locul unui instant pe gaze, schema care este trecuta la contractul de furnizare gaze naturale, fiind de pe vremea comuniștilor, când aia habar n-aveau ce e ala un instant Vaillant, cu flacără de veghe, adus din fosta RDG;

    Ok, pot înțelege ca modific un consumator, deși nici asta nu e normal, ca țeava e aceeași si in același loc, dar sa-mi ceri debranșare de la RADET??? Da-o naibii.... Si ce proiect sa mai fac daca exista la contract? Poate doar o cerere in care sa specific modificarea numărului de focare din locație, prin eliminare.

    Pe bune, mă poate lamuri cineva ce anume am de făcut in situația asta????

    Toate cele bune si o săptămână ușoară.


  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Salut,
    Iti inteleg revolta insa o parte din vina iti apartine pentru ca nu te-ai informat, la marimea investitiei nu mai contau cateva sute de lei pentru a scapa de stresul actual.
    Nu are nicio relevanta ce s-a intamplat in anii comunismului sau atunci cand normele de gaze nu erau la nivelul de astazi.
    Conform reglementarilor tehnice pe linie de gaze naturale, orice modificare la instalatia de utilizare necesita proiectare si aprobare.
    Prin urmare, primul pas este refacerea sau intocmirea proiectului de gaze naturale conform stuatiei actuale. Dupa ce reusesti PIF la instalatia de gaze naturale, mai nevoie de un document de conformitate pentru instalatia interioara de incalzire si apa calda menajera plus centrala, il poti obtine de la orice firma care are in obiect instalatiile, cost estimativ circa 200 lei, chiar si de la cei care fac PIF (taxa conteaza).
    Pe baza acestor doua documente si cu hartiile centralei, orice firma partener Ariston iti va face PIF si te vei bucura de garantia centralei si esti perfect in regula.
    Nu isi asuma nimeni PIF centrala fara sa existe PT la instalatia de gaze.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12204

      #3
      1. Cerere de debransare este o timpenie . Cine ti-a cerut nu avea habar de acte .
      2. Trebuie sa contactezi o firma de gaze pt refacerea proiectului si PIF . Atit .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      Procesare...