Ultimul calorifer din circuit (robinet simplu) deschis la minimum

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Serghin
    Incepator
    • 21.mar.2021
    • 27

    Ultimul calorifer din circuit (robinet simplu) deschis la minimum

    O intrebare am si eu: daca ultimul calorifer din circuit (cel mai indepartat de centrala) are robinet simplu, netermostatat, il pot da la minimum, camera fiind nelocuita, astfel incat sa mai economisesc caldura sau gaz? Pt. ca stiu de la voi ca la ultimul calorifer robinetul trebuie tinut deschis la maximum ca sa nu "omori" pompa de recirculare. Deci are ceva daca il tin deschis ff. putin gen una sau doua rotatii? Pot inchide putin si din returul acestui calorifer pt. a le avea un pic mai calde pe celelalte din circuit sau nu influenteaza cu nimic treaba asta, si mai bine las returul la maxim?
    P.S: va rog nu-mi ziceti sa pun robinet termostatat pe tur acum, iarna, fiindca nu se poate, doar la vara.
    Pe scurt: se poate economisi ceva la consumul lunar de gaz (gen 5-10% lunar), daca tin caloriferele din camerele nelocuite, cu robineti ficsi, deschise la minimum? Sau centrala incalzeste oricum aceeasi cantitate de apa (toata cea din circuit), indiferent daca eu tin deschise sau nu toate caloriferele, si o recircula oricum, deci nu mai are importanta cate calorifere sunt la maximum deschise si cate nu?
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Poti inchide orice calorifer doresti pentru a reduce consumul de energie. Cu cat se reuce acest consum, greu de spus pentru ca vei avea un transfer termic si prin pereti, nu numai de la calorifer. La fel de bine poti pun eun robinet termostatat si reglezi temperatura la o valoar emai mica, daca nu locuiesti acolo si nu deranjeaza, de exemplu pe 16-18grade, usa inchisa.
    Centrala incalzeste apa care se afla incirculatie la o anumita temperatura si urmareste comanda termostatului. Cu cat debitul de apa vehiculat si incalzit este mai redus, cu atat vor fi mai mici consumul si puterea la care merge centrala, functie de raportul de modulatie.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Serghin
      Incepator
      • 21.mar.2021
      • 27

      #3
      Robineti termostatati am doar in cele 2 camere unde locuiesc, atat! Celelalte doua, nelocuite (dintre care in una e termostatul de ambient) au robineti normali, sii sunt ultimele camere din circuit, impreuna cu un hol de legatura, de asemenea cu robineti simpli. Degeaba puneam robinet termostat si la ultima camera, aia nelocuita de care zic, cata vreme pot oricum sa manuiesc si din robinetul simplu, si oricum caldura ajungea foarte greu acolo, asa ca n-aea rost. Robinetii termostatati tb. pusi in camerele in care locuiesti efectiv, pt. a-ti putea regla caldura cum vrei, iar termostatul de ambient logic ca se pune in camera fara robineti termostati, fiindca altfel ar interfera ci ala si ala ar trebui tinut la maxim>>deci l-as fi pus degeaba!
      Asa cum am facut e cea mai buna solutie, am caldura in toata casa, si principale sunt primele doua camere dinspre centrala, locuite. TA-ul il am in penultima camera si chiar daca e mai departat de centrala, asta e. Daca l-as fi pus la mine in camera si sa fi pus robinet fix, atunci ar fi trebuit sa ridic temperatura TA-ului ca sa fac caldura si la maica-mea in camera ca e mai friguroasa, dar muream eu de cald si nu mai imi puteam regla temperatura la mine in camera. Eu nu-s asa de friguros.
      Consum ~250mc/luna in oct-nov (30 de zile), e mult, e putin?? Casa veche batraneasca, din caramida, neizolata, cu camere inalte, doar la mine in camera e lasat tavanul jos cu rigips si vata minerala, de pe vremea cand ma incazeam cu sobe ca se ducea caldura in pod si dimineata era frig, nu tinea caldura. Acum nu mai am problema.

      Comentariu

      • Serghin
        Incepator
        • 21.mar.2021
        • 27

        #4
        Postat în original de VYS
        Poti inchide orice calorifer doresti pentru a reduce consumul de energie. Cu cat se reuce acest consum, greu de spus pentru ca vei avea un transfer termic si prin pereti, nu numai de la calorifer. La fel de bine poti pun eun robinet termostatat si reglezi temperatura la o valoar emai mica, daca nu locuiesti acolo si nu deranjeaza, de exemplu pe 16-18grade, usa inchisa.
        Centrala incalzeste apa care se afla incirculatie la o anumita temperatura si urmareste comanda termostatului. Cu cat debitul de apa vehiculat si incalzit este mai redus, cu atat vor fi mai mici consumul si puterea la care merge centrala, functie de raportul de modulatie.
        O intrebare: termostatul Honeywell cu TPI cu 6 cicluri/ora, conteaza in ce camera il pun (daca e mai aproape sau mai departe de centrala), pt. o eventuala reducere a consumului de gaz, sau nu conteaza si consumul va fi tot ala, pt. ca el oricum are 6 cicluri pe ora, indiferent unde il pun?
        Adica, daca intr-o camera mai indepartata are semnal mai slab, el va "munci" mai mult si va consuma mai mult ca sa incalzeasca si apoi sa mentina temperatura in acea camera, sau munceste la fel, indiferent daca puterea semnalului e 5 (maxim), sau 2 sau 3? Baietii cand mi-au montat centrala, instalatia, mi-au zis sa nu-l pun TA-ul in camera mai indepartata, fiindca va consuma mai mult centrala, si ca ar trebui intr-o camera mai apropiata. Ideea e ca in camera aia oricum nu locuiesc, dar am robinet obisnuit la calorifer (fara termostat) si nu mi-am dat seama sa pun acolo robinet termostat si in camera cea mai apropiata robinet fix, si sa fi pus acolo TA-ul Honeywell. Ar trebui sa-i chem acum, doar sa-mi inverseze robinetii tur de la doua calorifere intre ele, capatul fix cu cel termostatat, n-ar fi mare smecherie, nu stiu daca trebuie golita instalatia. Dar ideea e alta: daca schimb robinetii intre ei si pun TA intr-o camera mai aproape de centrala (si mai micuta, nu asa inalta ca asta), am sanse sa reduc consumul iarna urmatoare sau nu, si consumul va fi in mare parte acelasi? Doar 2 camere din 4 sunt locuite, in restul voi inchide caloriferele si aia e. In bucatarie, baie si wc le voi lasa la minimum de confort.

        Comentariu

        Procesare...