Probleme boiler pe lemne

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • florinescu
    Incepator
    • 03.nov.2007
    • 47

    Probleme boiler pe lemne

    Salutare tuturor,
    Parintii mei care locuiesc la tara si care cu greu accepta niste sfaturi de la copii (au o varsta inaintata) au niste probleme repetate cu boilerul pe lemne (90L) care le incalzeste apa la baie. Nu stiu de cine este fabricat (arata similar cu cel din poza atasata), cert este ca il au de vreo 3 ani si au avut probleme cu el la fiecare 4-6 luni pana acum. Mai exact acesta incepea sa curga undeva prin interior se fiecare data gaseau apa zona unde se face focul, uneori se si auzea apa siroind, atat de tare curgea. Au fost cu el in garantie de nenumarate ori, se pare ca au primit de fiecare data altul nefolosit (nici asta nu pot sa certific cu siguranta, ma iau dupa cele spuse de ei) dar de fiecare data se repeta povestea. I-a ajutat un vecin cu instalarea, am vazut ca are supapa de refulare a presiunii care a tot fost si ea schimbata periodic, odata cu boilerul. Nu sunt de meserie dar cat de cat inteleg cum este cu instalatiile astea, ma intreb daca totusi o fi vreo problema cu montajul deoarece imi este cumva greu sa cred ca in comert se pot vinde boilere atat de slabe care sa se strice deja dupa cateva luni de folosire (nici acestea foarte intense, deoarece vara folosesc apa calda separata dintr-un sistem solar).
    Boilerul are un termometru integrat, apa nu a sarit niciodata de 60 de grade cand se facea focul. Ce nu stiu sigur este daca parintii mei opreau apa rece care intra in boiler astfel ca acesta sa nu stea in permamenta in presiunea de la apa din reteaua din sat. Am gasi pe internet diferite modalitati pentru instalarea unui boiler similar de la variante simple, cu apa care intra pe jos si iese prin partea superioara pana la una mai complexa care avea inclusiv supapa regulatoare a presiunii si un mic vas de expansiune. Parintii mei au instalarea simpla cu supapa aceea de presiune si atat.
    Intrebarile mele sunt:
    - Este ceva gresit in montaj de se strica atat de repede dupa punerea in functiune?
    - Ar putea fi de vina presiunea apei reci prea mare (daca o fi prea mare, nu am mijloacele necesare sa masor), nu este in parametri asa cum vine ea de la reteaua de apa curenta din sat?
    - Este extrem de prost confectionat boilerul si efectiv nu rezista ceva puncte de imbinare(banuiesc ca este sudat cumva, nu este dintr-o bucata)? Parintii au decis sa cumpere altul si ma gandeam sa ii ajut cumva sa nu mai repete greseala cu un produs care functioneze corespunzator. Vor tot pe lemne deoarece acesta le asigura si incalzirea baii in acelasi timp cu incalzirea apei asa ca unul electric iese din discutie
    Multumesc!
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12340

    #2
    La aprinderea focului, din cauza condensului se formeaza picaturi de apa care vor cadea pe spatiul de ardere .....
    Un motiv de coroziune este asta , condensul apei , altul calitatea lemnelor sau ce mai baga ei in focar .
    Solutia sa scapi de condens , preincalzirea apei reci .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • florinescu
      Incepator
      • 03.nov.2007
      • 47

      #3
      Stiam despre condens, am citit tot pe Internet, din pacate, discutand la telefon cu parintii, am aflat ca de cateva ori erau fisuri si tasnea apa pe perete, deci nu este vorba despre condens. SI se pare ca acel boiler chiar a fost schimbat cu altul, nu avea urme de funingine, era nefolosit.
      Incep sa cred ca poate fi o problema cu presiunea mare la apa curenta combinata cu ceva ceva "socuri" de presiune daca pot spune asta. Trebuie sa instalez probabil un manometru si mai ales un regulator de presiune cand o sa ajung la tara. Am gasit si firma care le produce, nu dau nume dar am vazut ca aprovizioneaza Dedeman cu o gama larga de produse din gama asta. Daca le faceau chiar atat de proaste dispareau de pe piata.
      In focar baga de regula uscaturi de copac, adica nu cine stie ce lemne, sunt 2 persoane si un foculet le ajunge cu prisosinta.

      Comentariu

      • elixir
        Membru marcant
        • 01.nov.2009
        • 368

        #4
        probabil presiune prea mare in retea! e nevoie de un regulator de presiune!
        deasemenea, ar fi util si un vas de expansiune!
        daca se cumuleaza cu un boiler d calitate proasta, asta e rezultatul!

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13032

          #5
          florinescu

          Cat sa fie presiunea pe retea? Regulatoare gasesti mai peste tot, fie ca sunt cu filtru sau fara, eu folosesc un regulator Honeywell.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          Procesare...